Ha valaki súlyosan megsérül, de szállítható, akkor bevihetem-e az ambulanciára így?
Lehet olyan belső sérülés, vérzés, amit se te se ő nem fog észrevenni, de ha viszed bele is halhat. Szóval ha komoly a baj, jobb nem piszkálni! Mentő!
Nos a rendőr... Ha trafi, azzal nem lehet mit kezdeni, büntetni fognak! Ha leint egy redőr, és ha olyan sérültet viszel és azért szabálytalankodsz az emberségesség dönt! Biztosan lenne aki villogva vezetne a kórházig vagy hasonló.
Akkor sem szegheted meg a szabályokat. Mert mondjuk ezzel esetleg balesetet okozol.
És azért teljesen más helyzet, ha 90 helyett 110-zel mész. És teljesen más, ha nem adod meg az elsőbbséget és ezért balesetet okozol. Nyilván az utóbbit nem fogják elnézni neked, akármilyen sérültet is szállítasz éppen.
Koplárovics Béci:
"A KRESZ-ben nincs olyan, hogy életmentő esetben megszegheted akármelyik szabályt, tehát áthajthatsz piroson, vagy nem kell betartanod a sebességkorlátozást. Tehát ebben az esetben is büntethető vagy. " - A KRESZ-nem semmi nincs a szabálysértésekről, azok büntethetőségéről vagy büntetési tételeiről. A KRESZ-ben csak a közlekedésre vonatkozó szabályok vannak. Mint ahogy egy gázkazán kezelési leírásában sincs benne, hogy mi van, ha szándékosan , és mi van a gondatlanságból lesz benne túlnyomás és ettől robbanás, csak az, hhogy mit kell tenned ahhoz, hogy a nyomás az előírt értéken maradjon, és mi ez az érték.
Viszont a Szabálysértési törvény ezt írja:
"2§...
(7) Szabálysértés miatt nem vonható felelősségre, akivel szemben büntethetőséget kizáró ok áll fenn."
Valamint:
"29. § (1)...
h) a büntethetőséget kizáró okokra,...
a Btk. által - az a)-d), h) és i) pont esetén az általános részben, az e)-g) pont esetén a záró részben, valamint a j) pont esetén a különös részi tényállásokban - meghatározottakat a szabálysértések tekintetében is alkalmazni kell."
vagyis szabálysértésnél ugyanazok a büntethetőséget kizáró okok, mint bűncselekménynél.
Ezek pedig a Btk szerint:
"A BÜNTETHETŐSÉGET KIZÁRÓ VAGY KORLÁTOZÓ OKOK
15. § Az elkövető büntethetőségét, illetve a cselekmény büntetendőségét kizárja vagy korlátozza:...
f) a végszükség...,"
Tehát a kérdésben szereplő felvetésre a válasz, hogy elvileg megúszhatja. Most tekintsünk el a belső sérüléstől, és maradjunk a vajúdó nőnél, vagy egy tanyán agyvérzést kapott idős embernél. Ha valaki betelefonál a mentőknek, a diszpécser azt mondja, hogy csak sokára érne ki a mentő, de ha tudja vigye be egy adott egészségügyi intézménybe, ahol már várják, és ő ezt megtéve mondjuk sebességtúllépést követ el, akkor egy trafi esetén nem fogják megbüntetni, mer ilyenkor a beteg élete perceken múlhat: ergo fennáll a végszükség esete. Szépen megkapja a bírságot, megfellebbezi, a rendőrség az elmondottak alapján kikéri a diszpécserrel folyatott beszélgetést, ellenőrzi a kórházban, hogy valóban beszállította a beteget, és megszüntetik az eljárást.
Ha a rendőr megállítja, akkor nem fogja kék lámpával felvezetni, viszont átrakja a beteget a rendőrautóba, és onnan szabályosan, megkülönböztető jelzéssel viszi a kórházba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!