Részegen szabad tolni a rendszámos motort?
NEM szabad még tolni sem. Régen ezzel több vita is volt, de a régi kresz könyvekben , amelyekben voltak értelmező magyarázatok egyértelműen leírták.
A legfrissebb KRESZ-ben a vezető fogalma:
"a)401 Vezető: az a személy, aki az úton járművet vezet, vagy állatot hajt (vezet). A segédmotoros kerékpárt és a kerékpárt toló személy nem minősül vezetőnek. A gépkocsivezetés oktatása és az azt követő gyakorlati vizsga során vezetőnek az oktató minősül."
Éppen ezért vezetőnek minősülsz, mert nem zárja ki a fogalom. A személygépkocsit toló személy, aki közben kormányozza is az autót az is vezető.
Mivel nem rendeletetésszerűen használod a motort, tehát nem gépi erő hajtja, ezért nem gépi meghajtású vezetőnek, hanem simán csak járművezetőnek minősülsz. Éppen ugyanolyan jogi kategóriába, megítélés alá esel a motorkerékpár tolásakor, mintha egy kerkpáron ülnél.
Tehát a jogsidat nem vennék el, de olyan büntetést kapsz, mintha egy kerékpárt tekertél volna részegen.
" A segédmotoros kerékpárt és a kerékpárt toló személy nem minősül vezetőnek"
Nekem ebből az jön le, hogy nem vezető, ha tolja :D
#2
A kérdező rendszámos motort kérdezett, ami minimum 125ccm lökettérfogatú, az pedig nem segédmotoros kerékpár.
"Nem minősül vezetőnek:
A kerékpárt, a segédmotoros kerékpárt, a motorkerékpárt és a gépkocsit toló személy, mivel nem rendeltetésszerű használat közben irányítja a járművet. "
Nem és igen.
De ha szereztél mkp jogsit, akkor az oktatód elmondta biztosan. Ha pedig korlátlan A kategóriád van, akkor a gyakorlati vizsga elején sisakban kellett tolnod a motort (a "rutinvizsga" első gyakorlata, a "nyolcas").
Nem szabad részegen tolni a rendszámos motort, mert az 1. számú függelék az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelethez, III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak, a) pont alapján:
"Vezető: az a személy, aki az úton járművet vezet, vagy állatot hajt (vezet). A segédmotoros kerékpárt és a kerékpárt toló személy nem minősül vezetőnek. A gépkocsivezetés oktatása és az azt követő gyakorlati vizsga során vezetőnek az oktató minősül."
Tehát a bringáson és a segédmotoroson kívül mindenki más igen. Aki rendszámos motort tol, az bizony vezető.
Vezeted, tehát ugyanazt a bírságot kapod, mintha közlekednél vele.
Szóval a fentiből kitűnik, hogy a járművel közlekedsz. Ebből pedig, az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet, IV. fejezet Egyes járműfajták közlekedésére vonatkozó külön szabályok, A közlekedésben való részvétel külön feltételei, 48. § (9) bekezdése alapján:
"A zárt utastérrel (vezetőtérrel) nem rendelkező motorkerékpáron és segédmotoros kerékpáron utazó személynek becsatolt motorkerékpár-bukósisakot kell viselni. Ilyen járművel csak abban az esetben szabad közlekedni, ha a járművezető és az utas becsatolt motorkerékpár-bukósisakot visel."
A második mondat vonatkozik erre az esetre - értelemszerűen utast nem szállítasz, vagy ha volt is utasod az le fog szállni és sétálni fog, így nem annyira érdekes az ő dolga - de aki a tolást végzi, azon KELL a sisak.
Úgyhogy kb. ennyi. A hivatkozott részeket Ti is elolvashatjátok itt:
(Szóval nem mindenféle ferdítő honlapokról meg autósiskolák oldalairól van, hanem a konkrét rendeletből.)
* Tudom még mit akartam: csak olyan motort tolhatsz, amire rendelkezel megfelelő jogsival.
Példa:
Hayabusát akarsz tolni, de csak A2-es jogsid van?
Akkor nem tolhatod közforgalomtól el nem zárt területen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!