Abban az esetben, ha egy mentőató esethez (vagy a korházba) igyekszik, a sofőrnek kötelező használnia a hangjelzést is? Miszerint van eldöntve, hogy mikor kell és mikor nem?
Igazából a megkülönböztető jelzés, kizárólag hanggal és fénnyel együtt érvényes, viszont senki nem tud megmaradni egyfolytában a hangja alatt. Tehát igazából csak ez dönti el. Na meg az is, hogy védett úton nem tartja szükségesnek. Mármint ahol neki van úgyis elsőbbsége. Pl. ha végig akar hajtani a Kerepesin, vagy a Miskolcin, akár a Hungária körúton. Természetesen a szabad jelzést, tehát a zöld lámpát is hozzá kell venni ehhez. Piroson mennek át ott mindig bekapcsolják, hogy észrevegyék őket. Meg mivel elsőbbséget szeretnének és sokan csak úgy engedik el őket. Na nem azért, mert, hogy ragaszkodnak a teljes megkülönböztető jelzés használatához, hanem mert sokan csak így veszik észre őket azok akik oldalról jönnek például. Védett útvonalon teljes jelzés nélkül is simán lehúzódnak előlük, meg szemből is egyaránt.
Ám ha baleset van, olyankor persze előveszik sofőrt, hogy fényjelzést használt, hangjelzést azonban nem. Szóval ez a sofőr felelőssége igazából.
Főleg akkor kapcsolják le a hangot ha nagyjából üresek az utak, mert akkor úgysincs kit figyelmeztetni, de ha látja a sofőr hogy van forgalom akkor bekapcsolja.
Hiába megy védett útvonalon, ha előtte dugó van.
ha csak fényjelzés van, akkor csak a sebességet lépheti túl (KRESZ módosítás 2013)
Megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművek
49. § (1)316 A gépjármű megkülönböztető jelezéseket adó berendezéseit csak abban az esetben szabad működtetni, ha a feladat sürgős ellátása, a személy-, élet- és vagyonbiztonság, továbbá a védett személyek és kíséretük biztonsága érdekében az szükséges, és a forgalmi viszonyok azt indokolttá teszik.
(2)317 A megkülönböztető fény- és hangjelzést együttesen használó gépjármű vezetője - a rendőr és a vasúti átjárót biztosító jelzőberendezések jelzéseit kivéve - a közúti jelzéseket, továbbá a 24-43. §-okban foglalt rendelkezéseket figyelmen kívül hagyhatja, ha magatartásával a közlekedés biztonságát, valamint a személy- és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti, és meggyőződött arról, hogy a közlekedés többi résztvevője az akadálytalan továbbhaladást lehetővé tette.
(2a)318 Amennyiben a gépjármű kizárólag a megkülönböztető fényjelzést használja, akkor a gépjármű vezetője a megengedett legnagyobb sebességre vonatkozó rendelkezéseket figyelmen kívül hagyhatja, ha magatartásával a közlekedés biztonságát, valamint a személy- és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti.
(3) Megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművek találkozása esetében - egymás közti viszonyukban - az általános szabályok az irányadók.
(4) A megkülönböztető fényjelzést - ha a jármű olyan helyen áll meg, ahol a megállás egyébként tilos - működtetni kell. Megkülönböztető hangjelzést álló járművön használni nem szabad.
(5)319 A megkülönböztető jelzéseket használó gépkocsit tompított fényszóróval lakott területen belül nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!