Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mellékúton, kereszteződéssel...

Mellékúton, kereszteződéssel szemben parkol 2 autó. Szabályos ez?

Figyelt kérdés

Van itt egy kereszteződés és a bekötőúttal szemben az út másik oldalán állandóan parkol legalább 2 autó. A kanyar mindkét irányba nehezen belátható, Személyautóval ha kanyarodok mindig le kell húzódnom a patákra egy teherautó meg le se férne. Szabályos ez? És mit lehet tenni ez ellen?

Az autók a tulajdonosuk háza előtt parkolnak.


2012. jan. 17. 11:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Ha egyéb tábla nem tiltja, akkor a kereszteződési négyszögtől mérve 5 méteren belül nem parkolhat. Menetirány szerint jobb oldalon, (kiv. egyirányú út). Amennyiben az adott helyen megállapítható, hogy a parkolásukkal veszélyeztetik a közlekedést, a rendőr intézkedhet. Ám ha nem veszélyezteti, csak akadályozza, de egyébként szabályosan parkol, akkor nem lehet tenni semmit sem, lassan kell menni. A veszélyeztetés akkor áll fenn, ha a veszélyeztetés miatt baleset következik be - tehát amíg nincs baleset, addig csak akadályoz (ugyanúgy, mint egy rossz helyen lerobbant teherautó). Sok reményt nem látok.
2012. jan. 17. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Multkor egy kanyarba betolató kisteherautó majdnem nekemjött, lehúzódni nem volt hova, mert a parkoló autók miatt az út bal oldalán voltam kénytelen menni, szal ráfeküdtem a dudára, és időben megállt szerencsére...
2012. jan. 17. 12:21
 3/12 anonim ***** válasza:

12:03-as-nak!

A válaszod tele van hibával! Úttorkolattal szemben ebből a szempontból nincs szó "kereszteződési négyszög"-ről! Meg lehet állni,de még akadályozni sem szabad!

KRESZ 40.§ (5) bek. d)pont; 41.§!!!Minden egyértelműen benne van!

Nagyon jó ez a fórum mások véleményének kikérésére, megismerésére,de olyan kérdéseket miért tesztek fel, ami nem "szerintem...",meg "véleményem szerint így van,meg úgy van...",hanem szabályok,törvények vannak rá,tehát egyértelmű,'kérdés'-ként nincs létjogosultsága.

Na,üdv

2012. jan. 17. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Milyen hibával "van tele"? Ha nem értesz valamihez, ne vau bele.

Kérdezőnek: Hogy jön ide a tolatás?

2012. jan. 17. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
0%

Megállás


40. § (1) Járművel megállni - ha közúti jelzésből vagy a (2)-(5) bekezdés rendelkezéséből más nem következik - csak az úttest menetirány szerinti jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad. A megállást irányjelzéssel jelezni kell.


(2) Egyirányú forgalmi úton az úttest bal szélén - ha közúti jelzésből más nem következik - akkor szabad megállni, ha a jármű mellett az úttest jobb széléig mérve legalább 5,5 méter szélességű hely marad.


(3) Kétkerekű motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral és kerékpárral egymás mellett két sorban vagy az úttest széléhez viszonyítva ferdén is meg szabad állni, ha a járművek az úttestből egy személygépkocsi szélességénél többet nem foglalnak el. Ahol a várakozóhelyet útburkolati jel [18. § (1) bek. j) pont] jelzi, egy gépkocsi részére szolgáló helyen két ilyen jármű is megállhat.


(4) Lakott területen kívül járművel - a lehetőséghez képest - az úttesten kívül kell megállni.


(5) Tilos megállni:


a) ahol a jármű fényjelző készülék vagy jelzőtábla jelzésének az észlelését akadályozza;


b) ahol a jármű és az úttesten levő záróvonal vagy a jármű és az úttest másik szélén álló jármű között legalább három méter széles hely nem marad;


c) be nem látható útkanyarulatban, bukkanóban vagy más olyan helyen, ahol a járművet a többi jármű vezetője kellő távolságból nem észlelheti;


d) körforgalmú úton, útkereszteződésben és az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 méter távolságon belül, ha a közúti jelzésből más nem következik; az útkereszteződésben az úttorkolattal vagy útelágazással szemben megálló járműre - ha ez a többi jármű bekanyarodását nem akadályozza - a tilalom nem vonatkozik;


e) kijelölt gyalogosátkelőhelyen, valamint a gyalogosátkelőhely előtt személygépkocsival, motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral, kerékpárral és kézikocsival 5 méter, egyéb járművel 15 méter távolságon belül;


f) hídon, aluljáróban, alagútban, valamint ezek be- és kijáratánál;


g) vasúti átjáróban és attól számított 30 méter távolságon belül, valamint vasúti, illetőleg villamospályán és ezekhez olyan közel, hogy a jármű a vasúti jármű, illetőleg a villamos közlekedését akadályozza;


h) más járművel a villamos, autóbusz vagy trolibusz megállóhelyet, illetőleg taxiállomást jelző tábla előtt 15 méter, utána 5 méter távolságon belül, kivéve, ha útburkolati jelből más következik;


i) autóbuszöbölben és autóbusz forgalmi sávban, kivéve a kijelölt megállóhelyen megálló autóbuszt (trolibuszt), villamost, a személytaxit, a betegszállító gépjárművet, továbbá 20 és 6 óra között a kommunális szemét szállítására szolgáló járművet;


j) villamos megállóhelynél levő járdasziget és a hozzá közelebb eső járda közötti úttestrészen;


k) 1000 kilogrammnál nagyobb tengelyterhelésű járművel járdán;


l) kapaszkodósávon, gyorsító-és lassító sávon, kerékpársávon, nyitott kerékpársávon, kerékpárúton, gyalog- és kerékpárúton;


m) különösen veszélyes helyen, az útburkolati jellel [18. § (3) bek.] jelzett területen.


(6) Az (1), (4) és (5) bekezdés rendelkezése nem vonatkozik a forgalmi okból szükséges megállásra, valamint arra az esetre, ha e rendelkezések a jármű műszaki hibája miatt nem tarthatók meg.


(7) A jármű ajtaját a vezető csak akkor nyithatja ki, ha ezzel a közlekedés biztonságát, valamint a személy- és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti.


(8) A járdán - részben vagy teljes terjedelemben - csak akkor szabad megállni, ha


a) azt jelzőtábla vagy útburkolati jel megengedi,


b) a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el,


c) a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad, és


d) a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg.


(9) A járdán a mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével, a betegszállító gépjármű, a kerékpár, a kétkerekű segédmotoros kerékpár és a kétkerekű motorkerékpár a (8) bekezdésben említett egyéb feltételek fennállása esetén akkor is megállhat, ha a megállást jelzőtábla vagy útburkolati jel nem engedi meg.


Várakozás


41. § (1) A 40. § rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell a várakozásra is.


(2) Tilos várakozni [a 40. § (5) bekezdésében említetteken túlmenően]:


a) a három külön úttesttel rendelkező út középső úttestjén;


b) lakott területen kívül főútvonal úttestjén;


c) ahol a jármű az útmenti ingatlanra való behajtást akadályozhatja;


d) ahol a jármű szabályosan várakozó másik jármű megközelítését vagy elindulását akadályozhatja;


e) az úttesten ott, ahol a járdán a megállás megengedett.


(3) A mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével és a betegszállító gépjármű olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást jelzőtábla (61. ábra) tiltja. Korlátozott várakozási övezetben és várakozási övezetben a mozgáskorlátozott személy vagy az őt szállító jármű vezetője a járművével és - az (5) bekezdésben foglaltak szerint, tárcsa használatával egy óra időtartamig - a betegszállító gépjármű a várakozást ellenőrző órával (parkométerrel) vagy jegykiadó automatával ellátott várakozóhelyen, ellenőrző óra vagy jegykiadó automata működtetése nélkül is várakozhat. A kijelölt rakodóhelyre vonatkozó rendelkezés [15. § (6) bekezdése] azonban e járművekre is irányadó.


(4) Várakozást ellenőrző óránál munkanapon 8 és 18 óra, szombaton 8 és 14 óra között - ha pedig jelzőtábla [17. § (1) bek. e) pont] ettől eltérő időszakot jelöl meg, ebben az időszakban - csak az óra működtetésével és legfeljebb az órával jelzett időtartamig szabad várakozni. Lejárt órát a jármű eltávozása nélkül ismételten működésbe hozni tilos.


(5) Ahol jelzőtábla meghatározott időtartamú várakozást enged [17. § (1) bek. e) pont], a várakozás megkezdésének időpontját a járművön - gépkocsi esetében a jármű szélvédő üvege mögött - elhelyezett tárcsán jelezni kell. A tárcsa jelzését a jármű eltávozása nélkül megváltoztatni tilos.


(6)


(7) A járművet őrizetlenül hagyni abban az esetben szabad, ha a vezető gondoskodott arról, hogy a jármű önmagától el ne indulhasson és illetéktelen személy azt el ne indíthassa.


(8) A sürgősségi orvosi ellátáshoz kiadott várakozási engedéllyel (161. ábra) megjelölt személygépkocsi vezetője - amennyiben a várakozás egyéb módon nem lehetséges -


a) a 15. § (1) bekezdése b) pontjában, és


b) a 40. § (8) bekezdése a), b) és d) pontjaiban


meghatározott rendelkezéseket figyelmen kívül hagyhatja.

2012. jan. 17. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Szóval a kereszteződés T alakú. A T felső szárának a felső részénél, tehát a bekötőúttal szemben parkolnak. Az út nem egyirányú, ha egyenesen akarok menni akkor át kell mennem az út bal oldalára hogy el tudjak menni, de ott meg ha valaki jön a kereszteződésből csak akkor látja be a kereszteződést ha a személyautó eleje belóg az út bal oldalára. Ahol én kénytelen vagyok menni...

Namost ha itt balesetet szenvedek/okozok a kis hely miatt vagy kanyar közbe meghúzom a parkoló kocsikat(még nem történt meg,de volt már hogy nem sokon múlott a jeges úton való megcsúszás miatt) akkor ki a hibás?

2012. jan. 17. 13:32
 7/12 anonim ***** válasza:
Tehát egy úttorkolat. Akkor várakozhatnak úttorkolattal szemben, ha azzal nem akadályozzák a torkolatba be és a torkolatból kihajtó járműveket.
2012. jan. 17. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Tilos megállni (várakozni is) körforgalmú úton, útkereszteződésben és az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 méter távolságon belül, ha a közúti jelzésből más nem következik.

Az útkereszteződésben az úttorkolattal vagy útelágazással szemben megálló járműre - ha ez a többi jármű bekanyarodását nem akadályozza - a tilalom nem vonatkozik.


Mint látszik a KRESZ szerint csak akkor tilos a betorkolló úttal szemben megállni/várakozni, ha az a bekanyarodást akadályozza! Nem zavarja, nem megnehezíti, hanem akadályozza!


Attól még, hogy kevés a gyakorlatod és úgy érzed ez téged zavar, még nem lesz akadályozás! Ha megcsúszol és meghúzod az autójukat te leszel a hibás!

2012. jan. 17. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 asztalos69 ***** válasza:

Igen szabályos.


---------------

XXX


--- ------

] [

] [


Ha ez a szitu, akkor szabályos.

Ha egyenesen haladnál, akkor ne akkor dugd ki a kocsid orrát amikor már ott vagy a kereszteződésben, hanem addig nézz át, amíg visszakozni tudsz, ha van szembejövő.

2012. jan. 31. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 asztalos69 ***** válasza:

Ez nem jött be mégegy próbát megér talán...


----------------------------------------

................XXX

____________..........._________________

............]..........[

............]..........[

............]..........[

2012. jan. 31. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!