Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Van értelme elsősegély vizsgáh...

Van értelme elsősegély vizsgához kötni a jogosítvány szerzést?

Figyelt kérdés

Manapság annyi mindenkit elütnek, aztán ott hagyják a szerencsétlent az úton, elhajtanak, max kihívják a mentőket. Ahogy ismerem az emberek lesz*rnák, hogy ott hal meg valaki egy összetört autóban, vagy az úton elgázolva... Az emberek többsége meg nem is csinálna semmit, max megállna nézelődni... Volt már rá példa...

Szóval van értelmes az első segélynek? Nem lehet, hogy csak a pénz kell nekik? Mert, oké minden vezetőnek tudnia kell(elvileg) de, az emberek hány százaléka tenne is valamit, a bámészkodáson, kívül? 30%? Megéri Van értelme?


2011. febr. 1. 21:36
 1/10 anonim ***** válasza:
sok értelme valoban nincs... de viszont az emberek azért nem csinálnak semmit mert, hiába kötelező az elsősegély vizsga sokan nem tudják hogy mit kell tenni egy valos helyzetben, esetleg pánikba esnek, vagy van aki irtozik a vér látványátol, de van olyan is aki lesz@rja ha vki a szeme láttára hal meg. Sajnos ezek vagyunk mi magyarok. bevallom én se emlékszek szinte semmire már az elsősegélyből pedig "csak" 3 éve volt...
2011. febr. 1. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
nézd orvosin első félévben ez kibővítve tananyag. ehhez képest első szabály, ha nem tudod mit kell csinálni, inkább ne nyúlj hozzá. azonnal hívj mentőt. maga a közúti elsősegély baromság, mert nem tudsz egyedül tálcafogást meg mittudomén mit csinálni. rossz technikával a legjobb szándékkal is nyomorékká tehetsz bárkit. annak viszont igenis van értelme, hogy ismerni kell az alapvető elsősegélyt, mert szívleállást vissza lehet sok esetben fordítani, mélyebben elvágod az ujjad, akkor kötés rá... stb. autóbalesetnél sok esetben semmit nem tudsz tenni.
2011. febr. 1. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Igen van értelme, sőt igazán csak annak lenne, ha már általános iskolában is oktatnák, és évente ismételnék. Most csináltam a jogsit, és a mentős mesélte hogy rengeteg embert tudtak volna megmenteni, ha lett volna szakszerű segély adva a haldoklónak, ezalatt azt értem hogy legalább egy szívmasszázs vagy valami....


Egyrészt az az értelme, hogy így szóba kerülhet hogy ez mindenkinek a kötelessége (jogszabály), és hogy elgondolkozz a felelősségi kérdésen. Az elsősegély maga is hasznos, ha másnem már az is több mint a semmi, hogy tudod mikor mitt kell tenned. Nekünk pl mesélte a mentős hogy ne foglalkozzunk azzal ha esetleg rosszul csináljuk a szívmasszázst, ha úgy tűnik nincs légzése, csináljuk. Ha eltörik a bordája még mindig jobb mintha meghal.


A másik hogy azért is jó az elsősegély, mert megtanulod hogy mikor mit nem szabad: pl gerinctöröttet mozgatni.


Sajnos sokan már a jogsinál sem veszik komolyan, elfelejtik, balesetnél bepánikolnak, nem mernek segíteni, stb... De ha csak 100-ból 1 olyan akad, aki magánál van, és tud segíteni (és mondjuk az éppen a kedvesed, családtagod, stb...) akkor máris azt fogod mondani érdemes csinálni.


A tanfolyam arra is jó, hogy egy átlag ember jobban bele tudja magát érezni egy mentős bőrébe mert bizony k* kemény meló az amit ők csinálnak, és sokan ezt szokszor elfelejtik (lsd. a köcsög aki feltartja a mentőt és még sorolhatnánk...)


Persze ehhez az kéne, hogy a tanfolyamot komolyabban vegyék az emberek, meg a vizsgát is. Mentősnél rákérdeztünk, hogy hány szakszerűen adott elsősegéllyel találkozott? Azt mondta hogy valami 20 év alatt összesen 10 db volt valamilyen szintű, ebből 5 ami úgy ahogy és egy volt olyan, ami az elsősegély könyvekbe le van írva. Az az egy pedig egy német kőműves volt, akinek állítólag még jogsija se volt. Csakhogy németben mindenkit oktatnak rá már kiskoruktól kezdve.


Arra is jó, hogy pl ha mentőt kell hívni, tudod hogy kell, ha nem is segítesz, de legalább felismered a vérzést, a sebet hogy kb. mire számítsanak a mentősők mire kiérnek (ha csak annyit mondasz hogy "baj van" azzal nem sokra mennek. Tűzoltó mesélte, egyszer hívták őket, és csak annyit mondtak a telefonba hogy "ég minden jöjjenek azonnal". Cím, telefonszám, semmi... Úgy kellett telefonszolgáltatóval azonosíttatni és kiderült hogy ténleg nagy para volt, égett valami több ház is...

2011. febr. 1. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
utolsó, medikus vagyok, és megmondom neked, h sok esetben nem látszik a gerinctörés:S sőt a kórházban derül ki... volna értelme a kompressziónak, a borda nem nagy kaland, ha eltörik, de az emberek 90%-a nme kezeli a stresszt... unokatestvérem is orvos. friss diplomával előtte csattant két autó. tűzoltót és mentőt hívott. ennyit tudott tenni. vannak benne hasznos ismeretek, ez tény. de sztem ne állítson fel laikus diagnózist... légútbiztosítás, stabil, és kompresszió. ezek elengedhetetlenek, a mindennapi életben hasznosak, de gerinctöröttet mozgatni alapba 3 ember tud megfelelően, praktikus, ha ebből legalább egy, inkább kettő szakképzett. én személy szerint bárkit beperelnék, aki kicincál a kocsimból gerinctöréssel, és utána lebénulok... szakszerű segítségnyújtás. a gerinctörés nem egy pillanatnyi szívleállás, amikor sok esetben rácsapsz a sternumra és hopp jól lesz...
2011. febr. 1. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

pont ezért írtam, hogy azért jó az elsősegély tanfolyam, mert ott megtanulod, hogy gerinctöröttet nem mozgatunk. Ki is van emelve, hogy csak akkor szabad gerinctöröttet mozgatni, ha már minden kötél szakad, vagyis az autóban bennégne, vagy egyéb elháríthatatlan életveszély fenyegeti.


Egyébként erre direkt rákérdeztem a mentősnél, hogy mi van ha mondjuk úgy ítélem meg a helyzetet, mozgatom és emiatt lebénul. Azt válaszolta, hogy valszeg nem fognak elítélni, mert jószándékból cselekedtem, és ha valóban olyanok voltak a körülmények, akkor ez elkerülhetetlennek minősül. Ilyenkor sajnos - bár durván hangzik - de így járt. Viszont nem halt meg a delikvens.


Azt a kutatást én is hallottam hogy a brit orvosoknak is csak mintegy fele tudja megtapintani a pulzus meghatározást, ezért most már ki is vették az első segélyből aminek örülök is nagyon. Az is jó, hogy most már a stabilt is könnyebb csinálni, régen sokkal jobban túl volt ez bonyolítva.


Nem tudom hogy mi lenne ha egyszer én kerülnék ilyen baleset szituba, tudnám-e alkalmazni a tanultakat?


Mondjuk ami teljesen egyértelmű azt valszeg csinálnám, ami meg ilyen "vagy igen, vagy nem" azt vélhetően inkább kihagynám, de a fene se tudja.


Az elsősegélynek pont az lenne a lényege, hogy minden laikus által fekete - fehér -igen -nem döntések mentén elvégezhető legyen...

2011. febr. 1. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

mondjuk az is igaz, hogy nekünk a mentős mondta, hogy már eleve a baleset jellege is utal a sérülésre, tehát ha ilyen motoros baleset van, autós ütött el gyalogost, akkor szinte biztos a gerinc és vagy medence törés, ezért inkább azonnal tételezzük fel hogy van neki, és így csináljunk mindent.


Más esetekben meg a statisztika alapján sokkal valószínűbb hogy nincs gerinctörése, viszont ha légzése se lesz, akkor kampec záros határidőn belül, tehát valamit tenni kell.

Elmondása szerint nagyon nagyon sok embert lehetne megmenteni ilyen alap dolgokkal. Valami olyasmit mondott talán hogy naponta 50 ember hal meg csak Mo-n olyan dolgokban amit elsősegéllyel ki lehetne húzni a mentők megérkezéséig? Már nem emléxem rá pontosan, de elképesztő dolgokat mesélt.

2011. febr. 1. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
a pulzust a nyakon kell tapintani, az a legbiztosabb. csak mondom, mert a perifériás keringés könnyen elszáll. a brit orvosokról nem nyilvánítok véleményt, kikapcsolod a monitort és indul a katasztrófa-.- nme kötekedésképp mondom, de laikusként azt feltételez az ember amit akar. ha nyilvánvaló a törés, ami gerinctörés esetén halálos, akkor nyilván nem vitézkedsz. alapvetően meg kompresszió maximum, mást ne csináljon hozzá nem értő....
2011. febr. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

egyébként az is érdekes hogy mennyit változott az elsősegély. Amikor mi még először tanultuk általánosban, a kompresszió tiltva volt, és csak befújtunk. Most meg pont fordítva.... :)


Viszont ha azt mondod kompresszión kívül mást ne csináljunk, akkor mégis miért tanítják elsősegélyen? Nem hinném hogy rosszat akarnak... Akkor most mit is tegyek ha ne adj isten ilyen helyzetbe kerülök?

2011. febr. 2. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
hívd a mentőt. tájékoztatod mindenről, amit tapasztalsz. egy esetlegesen utcán összeeső emberen tudsz segíteni, de tapasztalat híján egy szar.á tört autóból senkit se cibálj ki. ostoba, meggondolatlan dolog. légzést tudsz vizsgálni, sokkos beteggel tudsz mit kezdeni, de ha nem tud magától mozogni a sérült, akkor ne nyúlj hozzá. ha számára közvetlen életveszély van, akkor jó eséllyel számodra is. az elsősegélyt nyújtó személy biztonsága előrébb való a sérülténél. vérzést csillapítani háztartási balesetnél praktikus, szénmonoxid mérgezésnél szellőztetsz... stbstb. roncs autóban ragadt embereket viszont ne mozgass egyedül. emellett mondom, a kompresszió önmagában nem semmi teljesítmény. csináld 5 percig, vagy amíg kiér a mentő. remeg mindened, leszakad a karod, de visszajön a pulzus...hidd el próbáltam...:S medikusként viszont nem mernék törötthöz hozzányúlni. te is írtad, vélelmezni kell a törést. szakértelem nélkül akkor se mozgasd, ha szerinted muszáj. jelezd inkább, h kocsiba szorult, kell műszaki mentés stb.
2011. febr. 2. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

megdolgoztál érte, rate-eltem a kommentjeid :)

ja azt a mentős is mondta hogy kemény nyomkodni egy idő után....


Reméljük hogy nem lesz szükség a tanultakra, aztán ha mégis, majd meglátjuk. Azért inkább ne kelljen használnom...


Köszi még1*

2011. febr. 3. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!