Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Nem figyelek vezetés közben...

Nem figyelek vezetés közben eléggé. Ez javulni fog a rutinnal?

Figyelt kérdés

Elég friss a jogsim, 1 hónapos. Igyekszem minden nap vezetni, még ha kicsi távokat is. Néha nincs gond, bár apró bakijaim vannak, viszont mostanában volt 2-3 olyan helyzet, ahol nagyon figyelmetlen voltam, és kb csak a szerencse óvott meg attól, hogy nekimenjek egy tereptárgynak, mert utolsó pillanatban reagáltam.

Én eleve úgy mentem vizsgázni, hogy nem éreztem magam késznek az önálló vezetésre. Az oktatóm már hamarabb akarta így is, hogy vizsgázzak, mert szerinte ment a dolog, de én nem éreztem jónak a teljesítményemet. Aztán elsőre levizsgáztam. De még most is azt érzem, hogy ez korai volt.

Ez a figyelmetlenség ez javulni fog idővel, ha többet vezetek, vagy ez pont az az intő jel, ami miatt inkább nem kellene vezetnem?

Egyébként a helyzetekre jól reagálok, ösztönösen nézem a tükröket minden helyzetben, figyelem a forgalmat is magam körül, és jó vagyok utolsó pillanatos mentésekben, de az a kakkancs, hogy egyáltalán idáig eljutottam többször, hogy ez kiderülhetett...

Egyébként nem vagyok oda a vezetésért, nem volt sose vágyam, de nem tudom, hogy most helyesen érzem-e, hogy nem nekem való, vagy csak direkt keresem az apropót, hogy ne kelljen vezetnem.



máj. 30. 19:36
A kérdező szavazást indított:
A rutinnal ez is jobb lesz
Egyénfüggő, hogy javul-e majd a figyelem a rutinnal, nem lehet megmondani előre
Ez intő jel, így nem kellene autót vezetni
17 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Én ugyan ilyen vagyok. Hiába tudom, hogy fontos odafigyelnem simán elkalandoznak a gondolataim. Volt olyan, hogy azon kaptam magam, hogy 5 utcával odébb vagyok és nem emlékszem hogy mi volt közte mert annyira elgondolkodtam valami teljesen máson. Nem is vezetek.
máj. 30. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha nagyon fáradt vagyok és éjjel vezetek, nálam is automatikus a vezetés, persze minden nap ugyanarra megyek. Na akkor vannak kihagyások. De ez tényleg ritka.


A koncentráció valószínű javulni fog, illetve megtanulsz figyelni. Eleinte pl. nem is vezettem egyedül, sokszor kellett szólni, hogy ott egy tábla, hahó. Vagy figyelj az út szélére, kóbor kutya. Na most már másképp figyelek, ha vezetek. Neked is rá fog állni az agyad.

máj. 30. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, nekem kifejezetten javult a friss jogsis éveim óta. Akkor volt hogy elbambultam vagy hasonlók, mostmár nincs ilyen.
máj. 30. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekem akkor vannak elkalandozásaim amikor olyan útszakaszon vezetek amin már kismilliószor elmentem. Persze akkor se mindig, csak ha feszültebb vagyok vagy fáradtabb. Olyankor velem is az van amit az egyes leírt.


De ha nagyobb útra megyek akkor nem szokott ilyen lenni, egész úton koncentrálok és fenn tudom ezt tartani 500-700 km-en keresztül is.

máj. 31. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nyugi, a rutinnal ez sokat fog romlani. :)

Nálam úgy 10 év után kezdtek jobban kimaradozni részek, mikor nem emlékeztem az utolsó km-re. Most meg már ez mindennapos, ha olyan helyen vezetek, ahol már ezerszer jártam. Főleg lakott területen kívül, ahol a forgalom se tud produkálni sok érdekességet.

Ha ismeretlen helyen vezetek, akár lakott területen kívül is, akkor odafigyelek, mert mindig van valami (akár csak egy élesebb kanyar), amire oda kell figyelni.

Mivel egy idő után automatikusan megy minden, gondolkodást nem igényel, ezért az agy keres magának valamit, amivel elfoglalhatja magát. (Ez állítólag IQ-függő, minél magasabb, annál jellemzőbb az illetőre, hogy nem tudja üresjáratban tartani az agyát.) Úttartás, fékezés, kátyúk kerülgetése, stb., ezeket mind tudja a robotpilóta, és semmi döntési kényszer nincs, mert nem is kérdés, hogy mit kell csinálni. Olyan, mint mikor valaki azt mondja, hogy boci boci tarka, akkor az ember automatikusan arra gondol, hogy se füle se farka, ezen semmit nem kell gondolkodni. Ha felvillan előttem egy féklámpa, hamarabb lépek a fékre, mint hogy felfognám, hogy itt most fékezni kell.

Saját és céges autókat is vezetek, 1988 óta, és még nem okoztam balesetet. Sőt, még csak nem is én vagyok az, aki miatt másoknak kell nagyokat fékezni. Mivel ha "fennforgás" van, akkor máris képben vagyok. A Mátrában is szoktam éjszaka vezetni, és még mindig sikerült elkerülni a rengeteg őzet, szarvast, egyéb jószágot.

máj. 31. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 bazaltkaroly ***** válasza:
35%

Ha táblákat és egyéb forgalmi jelzéseket nem veszel észre, akkor tudok egy ötlete, ami segíthet. Egy ismerősöm mondta nekem, hogy ez segített neki.

Vezetés közben kommentáld, akár hangosan is, hogy mi van előtted. Mintha egy embernek magyaráznád, hogy mikor, mit kell csinálni, és hogyan fogsz cselekedni. Például:

"Most itt jön egy elsőbbségadás tábla, tehát megállunk, és körbenézünk. Itt jön valaki, elengedjük, és már mehetünk is tovább. Ott egy gyalogosátkelő tábla, tehát óvatosan haladunk, mert nem teljesen belátható, és megnézzük van-e gyalogos. Nincs, mehetünk tovább. Most itt egy negyvenes tábla, ezért lelassítunk, negyvenre."

Tudom idétlenül hangzik, de úgy sem hallja senki, ha egyedül vezetsz, viszont jobban rászoksz, hogy figyeld a forgalmat. Én magam csak unaloműzőként próbáltam ki egyszer, ezért nem tudom, hogy mennyire hatásos, de a barátom azt mondta, hogy neki sokat segített.

máj. 31. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Nekem idővel csak romlott, aztán bevezettem pár dolgot, amik itt is le vannak írva, engedd meg, hogy ne bemásoljam, hanem belinkeljem, úgy egyszerűbb: [link]
jún. 1. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 VikATanacsTalan válasza:
Keress egy oktatót, aki hajlandó veled gyakorolni néhány órát.
jún. 30. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!