Ha utasként nem volt bekötve a biztonsági öv azért jár hibapont?
Küldtek pénzbírságot is meg 3 előéleti pontot.
A határozat szerint én vezettem a személygépkocsit,de marhára nem mert sofőr mellett ültem.Azt tudom,hogy ugyanúgy be kell kötni az övet,de hogy erre is járjon hibapont az nevetséges.
A pontrendszer kizárólag az autó vezetőjére vonatkozik. Utasra nem, mert akár jogosítvány nélküli személy is lehet utas, és akkor mire adnák a pontot?
De mint írod, a határozat szerint te vezettél. Ez az oka, hogy pontot kaptál, mert sofőrként büntettek.
Most két lehetőség van:
a) Jogorvoslattal élsz. Ha nyersz (és miért ne nyernél), az árát visszakapod.
b) Lesz.rod, aztán 3 év után úgyis törlődik. Ez csak akkor problémás, ha úgy vezetsz, hogy egyébként is gyűlnek a pontjaid, és félő, hogy eléred a 18-at.
Ezt nem értem.
Igen régen, 2007-ben történt jogszabályváltozás miatt már nem bírságolható a vezető, ha kötelezés ellenére az utas nem használja a biztonsági övet; ha ő nem használja, akkor őt bírságolhatják. Ha kiskorú nincs gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve, vagy ha a magassága miatt már biztonsági övvel rögzítheti magát, de nem teszi, akkor vonható felelősségre a vezető.
Te vagy az autó üzembentartója? Ha igazoltatás nélkül, felvétel alapján küldték a bírságot és te vagy az üzembentartó, akkor az objektív felelősség alapján te kaptad a bírságot. Előéleti pontot nem kaphattál, mert nem került megállapításra, hogy ki vezetett.
De, nem sokkal a VÉDA rendszer üzembehelyezése után közölte az ORFK közlekedésbiztonsági főosztályvezetője, hogy ezt a funkciót nem használják. Ugyanis, ez a szabálysértés nem tartozik a közigazgatási bírságeljárásba vont körbe, így a kapott bírságnál az üzembentartó a Szabálysértési Törvény mentesítése alapján kimentheti magát: hozzátartozója vezetett, de őrá nem köteles olyan vallomást tenni, amivel szabálysértéssel vádolná; így fuccsba ment a bírságolás. (Mivel az ilyen kimentések általánossá váltak, bizonyos mértékű sebességtúllépést és több közlekedési szabálysértést közigazgatási bírság körbe vontak, hogy ilyen teljeskörű kimentést ellehetetlenítsék: adott feltételekkel áthárítani lehet a bírságot a tényleges vezetőre.)
Ha helyszíni igazoltatás történt, akkor megállapították ki a vezető, nem értem, hogyan kaptál te bírságot és előéleti pontot?
Bár eszerint téves a határozatban, hogy te vezettél, de ha utasként nem volt bekapcsolva a biztonsági öved, és van vezetői engedélyed, akkor jár neked előéleti pont akkor is, ha nem te vezettél.
Mivel igazoltattak, a rendőrnek két lehetősége volt:
1./ Helyszíni bírságot szab ki,
a./ ha az eljárás alá vont személy a helyszíni bírság kiszabását – a helyszíni bírság meg nem fizetése esetén alkalmazandó jogkövetkezményekről szóló tájékoztatás után – aláírásával igazoltan tudomásul veszi, a helyszíni bírság ellen nincs helye jogorvoslatnak.
Helyszíni bírság esetén az elismervényben (tájékoztatóban) tájékoztatni kell az elkövetőt az elbírált cselekményhez – jogszabály által – rendelt pontok számáról.
b./ ha az eljárás alá vont személy a helyszíni bírság kiszabását nem fogadja el, akkor az intézkedő rendőr szabálysértési feljelentést tesz; a szabálysértési eljárást a rendőrségi szabálysértési előadó folytatja le.
2./ Az intézkedő rendőr egyből szabálysértési feljelentést tesz.
Nem írtál helyszíni bírság vitatásáról, ezért vélem, hogy a rendőr egyből a szabálysértési feljelentés mellett döntött.
Mivel ez év első napjától a Magyarországon kiállított vezetői engedélyt a vezetőnek nem kell magánál tartania, ugyanis igazoltatáskor azt elektronikus úton ellenőrzik, azt gondolom, hogy a rendőr láthatta, hogy van vezetői engedélyed és ilyen esetekre valószínűleg az az utasításuk, hogy ne helyszíni bírságot szabjanak ki.
Bizony, így is jár az előéleti pont, ugyanis az erről szóló jogszabály nem köti vezetőhöz: „Biztonsági öv használata nélküli közlekedés” esetére állapít meg előéleti pontokat; míg a többi esetben szerepel, a vezető, vezetés; illetve olyan a szabálysértés, hogy azt csak a vezető tudhatja elkövetni.
A határozatnak tartalmaznia kell, hogy mennyi időn belül, hol, milyen módon és feltételekkel élhetsz kifogással, panasszal: próbálkozz, hátha törlik az előéleti pontjaid.
// 6-os (08:10)! Forgalmi vizsgán hibavonal van, nem hibapont. //
7
Az utas nem közlekedik, hanem utazik. Ebből adódóan, nem kaphat hibapontot. Azt csak és kizárólag a sofőr kaphat. És egy rendőr tán csak meg tudja állapítani, hogy melyik személy előtt van a kormány.
8! (19:21)
Valószínű úgy van, ahogy az első mondatodban írtad, de fogalmazhattak volna úgy, hogy biztonsági öv használata nélküli vezetés. Lehet pongyolaság, lehet tudatosság, hogy nem vezetést írtak.
Az utolsó mondatodnak ellentmond a kérdező esete.
Szerintem a rendőr csak felírta a két személy adatait, azt meg nem, hogy ki vezetett. Utána később, vagy két nap múlva megcsinálta a papírmunkát, feljelentéssel, és összecserélte a neveket.
Azt jó lenne tudni, hogy a valóban vezető személy kapott-e hibapontot. Mert ha jól tippelek, akkor nem, mivel őt meg utasként bírságolták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!