Miért szoknak rá az autósok a butaságra?
De észreveszik. Csak mivel a biciklizésnek nem feltétele semmiféle közlekedési alapismeret (és nézve a biciklis közlekedési morált is), nem bízik az autós benne, hogy a biciklis adott esetben be is fogja tartani a szabályokat és nem fog eléhajtani mégis.
És nyilván emellé vannak fogalmatlan autósok is.
Minden bizonnyal de igen, előzékenységről van szó.
"nem tudja, hogy ott nem a bringásnak van elsőbbsége"
A közlekedésben résztvevő személy folyamatosan vizsgálja a környezetet. A STOP (illetve elsőbbségadás kötelező) tábla alakja jellegzetes, semmi mással össze nem téveszthető, adott esetben hátulról is észrevehető. Tehát az autós tudja vagy legalábbis tudnia kell, hogy neki van prioritása.
"ezzel a viselkedéssel a kerékpárosokat rászoktatják arra, hogy akkor is menjenek, ha nincs elsőbbségük"
A fentiek vonatkoznak a kerékpárosokra, nekik is ismerniük kell a közúti közlekedés szabályait, noha vizsgát tenni nem kötelesek. Ezzel nem a szabálytalanságra szoktatja rá őket az autós, épp ellenkezőleg, gesztust tesz, amely jótékonyan hathat az adott személy közlekedési moráljára, lehetőleg hosszútávon.
Kérdező!
Ugye ismered a példabeszédet, hogy kinek van elsőbbsége?
Akinek megadják.
Amúgy meg egy bringás gázolás (főleg ha komoly a sérülés) sosem zárul annyival, hogy "na bumm, nem állt meg és elcsapták".
Neked, aki aki a járdásról -mint kívülálló- látod az esetet, lehet hogy csak ennyi, aki az autóban ül, azt viszont úgy megrángathatják, hogy a hajára kenheti az elsőbbségi jogát.
Autóba is ülök és bringázok is, szinte 50-50%-os napi leosztásban.
Ám ha elsőbbségem van, akkor is az lebeg a szemem előtt, hogy kétkeréken nekem van nagyobb buknivalóm.
Egyszerűen nem kell húzgálni az oroszlán bajszát, nyomorult 20-30 másodpercért.
"Például megállnak ott, ahol nekik van elsőbbségük, ezzel veszélyt teremtenek."
Önmagában az elsőbbségről való lemondással nem teremtesz veszélyhelyzetet.
"ezzel a viselkedéssel a kerékpárosokat rászoktatják"
Nem szoktatnak rá senkit, hiszen attól, hogy engem kienged valaki vagy elenged, még legközelebb ugyanúgy nem fogok szabálytalankodni.
"Önmagában az elsőbbségről való lemondással nem teremtesz veszélyhelyzetet."
De.
Mást lát az autós, mást a biciklis. Számtalanszor kivasaltak volna, ha elfogadom a felkínált elsőbbséget.
A felkínált elsőbbséggel az is baj, hogy hiába figyelmes az, akin ezzel segíteni akarnak, érzékelve, hogy 'ez a rendes ember most miattam vár, pedig lehet, hogy várja otthon a bableves', nagyobb valószínűséggel hoz elhamarkodott döntést, és egy másik sávban, vagy másik irányból érkező járművel kerül kellemetlen helyzetbe.
Inkább arra szoktam buzdítani az ismerőseimet, ha biciklist látnak az út szélén várni, persze el nem gázolva őket, de ha elsőbbségük van, éljenek vele határozottan, félreérthetetlenül. A sok előzékenykedés megzavarja az esetleg hiányos KRESZ-tudású bicikliseket.
És folytatni szoktam: ahol viszont a bicajnak van elsőbbsége, ott kérem, adják meg, na meg az irányjelzőt megfelelően használva tudassák, ha kilépnek körforgalomból.
Egyetértek a kérdezővel, gördülékenyebben haladna a normál forgalomm, ha mindenki élne a lehetőségeivel.
Dugóban, csúcsforgalomban érzem előrevivőnek a kölcsönös udvariaskodást, anélkül az alárendelt irány tényleg nehéz helyzetbe kerülne, én erre korlátozom az elsőbbségi sorrend megfordítását, akár bicajjal, akár autóval vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!