Kicsit elfeledkeztem magamról 50 helyett 58-al mentem el egy trafibox előtt autóval . Várható e büntetés?
E hónap első napja előtt tiszta sor volt, hogy a kérdésbeli esetben csak akkor küldtek felvétel alapján bírságot, nevezetesen közigazgatási bírságot, ha a sebesség legalább 66 km/h–72 km/h között volt.
(A közigazgatási bírságokról szóló kormányrendelet szerint ebbe a körbe tartozik, ha a megengedett legnagyobb sebesség legfeljebb 50 km/h és a sebességtúllépés nagyobb, mint 15 km/h. Ez, legalább 66 km/h-t jelent.
A hitelesítési utasítás szerint hitelesnek tekinthető az a mérőeszköz, amelynél 100 km/h-ig a pontatlanság ±3 km/h. (Fölötte ±3%.)
Hogy a +3km/h hibahatárú eszközök esetén se büntessenek jogtalanul, 3 km/h-t levontak a mért értékből.
Így, 66 km/h-nak az a sebesség lett számolva, aminél a mérőeszköz 69 km/h-t mért. Ha a mérőeszköz pontatlansága +3 km/h-volt, akkor a 66 km-h-t mérte 69 km/h-nak. Ha -3 km/h volt, akkor a 72 km/h-t mérte 69 km/-nak. A közbeeső hibahatárúak a közbeeső sebességeket mérték 69 km/h-nak.
Felvétel alapján azért csak a közigazgatási körbe vont sebességtúllépés esetén küldtek bírsághatározatot, mert annál nincs teljes kimentési lehetőség: menetlevéllel, vagy előzetes időpontú teljes bizonyító erejű magánokirattal az üzembentartó átháríthatja a bírságot a vezetőre, egyébként, objektív felelősség alapján neki kell fizetnie.
Ennél kisebb sebességtúllépés esetén az üzembentartó válaszolhatta azt, hogy hozzátartozója vezetett, akire nem kíván olyan tanúvallomást tenni, amellyel szabálysértéssel vádolná; erre a Szabálysértési Törvény lehetőséget ad. Puff, senki se fizet.)
Médiahírek szerint 2023. május 1-től jelentős változásokat jelentett be a rendőrség. Elég sok mindent írtak, 10-én megjelent a rendőrség honlapján is egy közlemény: [link]
A rendőrségi honlapon olvasható tájékoztatóban nincs igazán válasz a kérdésedre, de van egy olyan tudósítás is, amiben ez a kérdés, válasz van:
„Óberling József pontosította azt a kérdést, hogy 1 km/órás sebességtúllépés esetén csak akkor számíthat-e a járművezető bírságra, ha megállítják.
Nem, ez így nem igaz. A kismértékű sebességtúllépéseket szabálysértési eljárásban vizsgálják. Itt is megvan annak a lehetősége, hogy a szabálysértési hatóság az eljárás során azonosítsa a járművezetőt.”
↑ [link]
Szóval, kicsit több mint 3 héttel lekéstél arról, hogy ne legyen aggódni valód.
Vezess.hu
"Ahol továbbra sem állítják meg a gyorshajtókat, ott megmarad az elvi lehetősége a sebesség túllépés megúszásának. Hiszen 100 km/óra alatt plusz 15 km/óráig, míg 100 km/óra felett 20 km/óráig nem az objektív felelősség elve szerint jár el a rendőrség. Vagyis autópályán példádul 150 km/órával is elkerülhető elvben a bírság saját autóval."
↑5 Olvastad a 4-es válasz azon részét, hogy
┌─ „Óberling József pontosította azt a kérdést, hogy 1 km/órás sebességtúllépés esetén csak akkor számíthat-e a járművezető bírságra, ha megállítják.
Nem, ez így nem igaz. A kismértékű sebességtúllépéseket szabálysértési eljárásban vizsgálják. Itt is megvan annak a lehetősége, hogy a szabálysértési hatóság az eljárás során azonosítsa a járművezetőt.” ─┘
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!