Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kanyarodási szituációkról mit...

Kanyarodási szituációkról mit mond a KRESZ?

Figyelt kérdés

Két szituációt szeretnék átbeszélni.


[link]


Sajnos a képről lemaradt, hogy az "A" esetben a mellékúton STOP tábla van.


"A" szituáció

=============


Adott egy mellékút, ami főutat keresztez. Jobbra és balra lehet továbbmenni, egyenesen nincsen semmi.


A kereszteződés kialakítása olyan, hogy az utak találkozásának széle le van csapva, így két autó is elfér egymás mellett sávon belül.


Szabályos-e, ha a mellékútról jobbra kanyarodni kívánó beáll a balra kanyarodni kívánó mellé?


"B" szituáció

=============


Adott egy főút, amibe balról becsatlakozik egy mellékút.


Szabályos-e, ha a főútról a mellékútra balra bekanyarodni kívánót jobbról megelőzzük? Fontos, hogy előzésről van szó, tehát a mellékútra rákanyarodó balra irányjelez, lassít, de még mozgásban van és eközben megyünk el mellette jobbról. Tehát nem a klasszikus eset, amikor forgalmi okokból (szembe jövő) áll és kikerüljük jobbról.



2022. júl. 25. 16:22
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%

#9

És miből gondolod, hogy ez miatt állították félre őket? Lehet rutinellenőrzés/szonda volt csak.

Én nem fogadnám el ilyen esetben a rendőr helyszíni bírságát.

2022. júl. 25. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
100%

#10

A rendőr is tévedésben van. A jobbról előzés is megengedett, nem csak a kikerülés.


34. § (4) Csak jobbról szabad előzni

a) azt a járművet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően helyezkedik el;

2022. júl. 25. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A kérdező kommentje:
Onnan, hogy engemet is félreállítottak. Nem tudom bírságoltak-e meg valakit, engem szóbeli figyelmeztetéssel engedtek el.
2022. júl. 25. 17:56
 14/26 A kérdező kommentje:
Egyébként szerintem betanítás lehetett, mert egy idősebb és három fiatal rendőr állt ott.
2022. júl. 25. 17:57
 15/26 anonim ***** válasza:
100%

Tegyél panaszt.


Egyébként a szándékát megváltoztató autósnak nincs elsőbbsége. Ha jelzi a balra bekanyarodást, majd meggondolja magát, akkor meg kell változtatnia jelzését, és akkor indulhat el, ha nem zavarja/akadályozza az őt szabályosan jobbról előzőket.

2022. júl. 25. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
100%

Példa arra, hogy a rendőrök sem feltétlenül ismerik a szabályt, és "hülyén okoskodnak"

Normálisan intézkedő rendőrnek azt is el lehet mondani, miért téved, bizonyítani elég egy okostelefon, és megmutatni a jogszabályt.

2022. júl. 25. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
11%

[link]


KRESZ - A közúti közlekedés szabályai

31. § Bekanyarodás

(1) Az útkereszteződésben másik útra bekanyarodni szándékozó vezető a járművel

a) az útburkolati jelek által meghatározott forgalmi sávba,

b) útburkolati jelek hiányában

– jobbra bekanyarodás esetében az úttest jobb szélére,

– balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztott pályás és

egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére köteles – az útkereszteződés előtt kellő távolságban – besorolni. A bekanyarodási szándékot irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.

2022. júl. 25. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

#17


De itt nem a kanyarodás volt a kérdés, hanem hogy a kanyarodásra készülő autót lehet-e kikerülni/előzni jobbról.

2022. júl. 25. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:

„31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően helyezkedik el;”


Szerintem ebben a mondatban van kódolva a kétféle értelmezés. Ha én ilyent olvasok, akkor az azt jelenti hogy áll. Másnak meg lehet, csak annyit tesz, hogy a felezőhöz húzódva mozog. A rendőr is úgy értelmezte, hogy álló járműt szabad kikerülni ilyenkor.

2022. júl. 25. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
18: írták már, hogy ez nem előzés, hanem kikerülés
2022. júl. 25. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!