Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kanyarodó főútvonalra mentem...

Kanyarodó főútvonalra mentem rá egyenesen, és az oktatom azt mondta indexeljek. Szerintetek?

Figyelt kérdés
Úgy tanultam h csak elhagyaskor kell. Szóval nem értettem egyet vele
2020. jún. 9. 12:44
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
0%

#10: Értelmeztem és nincs igazad. Ebben az esetben nem történik irányváltoztatás.


A belinkelt oldal meg csak egy általános értelmezés, a kérdésben szereplő helyzetre nem tér ki.

2020. jún. 9. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
47%

#10:

Amúgy ha már ezzel a "kreszprofesszorral" példálózol, akkor tessék:

[link]

Itt pont a te állításodnak az ellenkezőjét állítja.

2020. jún. 9. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

(1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.


Ebből kettő is igaz. Egyrészt átléped a képzeletbeli felezővonalat illetve másik útra hajtasz, fordított esetben meg főútvonalról letérsz. Azaz irányt változtatsz, azaz kell indexelni. Kérlek fejtsd ki, ha nem értesz egyet velem. Tényleg érdekel, mitől alakult ki két ellentétes nézőpont ezzel a témával kapcsolatban.

2020. jún. 9. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
0%

"Egyrészt átléped a képzeletbeli felezővonalat"

Nem lépem át. Az végig tőlem balra esik, nem is érintem.

De szerintem ezt a kitételt kereszteződésben nem is lehet értelmezni. Pl. egy hagyományos főút-mellékút kereszteződésben, ha keresztezed a főutat, akkor is átléped a terelővonalat/felezővonalat, mégsem lesz ettől irányváltoztatás. Ebből feltételezem, hogy ez a rész inkább a sávváltásra, kikerülésre és előzésre vonatkozik.


"illetve másik útra hajtasz"

Pontosan úgy szól, hogy másik útra bekanyarodik. Kanyarodásról szó sincs, egyenesen haladok. Máshol se indexelsz, ha egyenesen ráhajtasz egy másik útra.


"fordított esetben meg főútvonalról letérsz"

Fordított esetben valóban irányváltoztatás és kell jelezni, ezt aláírom. De ez nem indokolja, hogy a mi esetünkben is így van.


Ez volt a jogértelmezés része.

Józan paraszti ésszel végiggondolva is semmi értelme indexelni, hisz semmilyen többletinfót nem adok ezzel a többi közlekedőnek, inkább csak összezavarhatom őket.

2020. jún. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
Köszi! Oké, ha felezővonalat nem is minden esetben, de terelővonalat viszont mindig átlépsz, nem? Mármint amikor mellékútról kanyarodó főútra lépsz. Azaz eszerint akkor is kéne indexelni, ha amúgy felezővonalat nem lépsz át és egyenesen mész.
2020. jún. 9. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
100%
Bár geometriailag egyenesen haladsz tovább, KRESZ szerint ebben az esetben igenis irányt változtatsz!
2020. jún. 9. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
66%

Kétségbeejtő, hogy még a vonatkozó jogszabályt is képesek vagytok lepontozni.

A 9-es szerintem a szerpentin úton folyamatosan indexel jobbra-balra, hiszen irányt változtat. Az ilyenek minek vezetnek?

2020. jún. 9. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
0%

"ha felezővonalat nem is minden esetben, de terelővonalat viszont mindig átlépsz, nem?"

Szerintem nem. De nézzünk egy példát:

[link]

Pl. Itt sem terelővonalat, sem felezővonalat nem lépsz át (és nem azért mert le van kopva). Mégis sokak szerint itt jobbra KELL indexelni. De miért? Ez sem a szabályból nem következik, se nem logikus, sőt inkább félrevezető.


Másik példa:

[link]

Ha itt egyenesen mész, át kell lépned a terelővonalat. Akkor ezek szerint ez is irányváltoztatás? Merre kell ilyenkor indexelni?



#17: Nem a jogszabálynak szólt a lepontozás, hanem hogy mellé fölényesen belinkelt egy értelmezést, ami nem is tér ki a kérdésben felvetett problémára.

"A 9-es szerintem a szerpentin úton folyamatosan indexel jobbra-balra, hiszen irányt változtat. Az ilyenek minek vezetnek?"

1) Sehol nem állítottam még hasonlót sem, 2) Ennek semmi köze a kérdéshez.

2020. jún. 10. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:

Az első esetben képzeletbeli terelővonalat lépsz át. Gondolom lehet vitatkozni órákig, hogy ilyenkor kell-e index vagy se.


A második esetnél meg csupán keresztülhaladsz egyenesen egy felsőbbrendű úttesten, egyenesen folytatod az alárendelt úton az utadat. Azért remélem érzed, hogy van különbség eközött, meg a kérdező kérdésében leírt helyzet között.

2020. jún. 10. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
32%
18-as! A példáidban nem főútvonalak vannak. A kérdés nem erről szól.
2020. jún. 10. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!