Az I-es, illetve II-es típusú orvosi alkalmassági vizsgálat + a szükséges PÁV vizsgálaton milyen követelményeknek kell megfelelni, hogy hivatásos sofőr lehessek? (több lent)
Hivatásos sofőrséghez”, egészségügyi vizsgálatnál a 2. alkalmassági csoport követelményinek kell megfelelni. Itt főként (ha nem teljesen) fizikális vizsgálat van.
A pályaalkalmassági vizsgálat elsősorban pszichológiai vizsgálat (észlelési, döntési, cselekvési helyesség és idő, pszichés terhelés tűrése).
Az egészségügyi vizsgálatot, 2. alkalmassági csoport esetén, a választott háziorvosod; a lakóhelyed szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa; vagy, alkalmazásban állóknál, a munkáltató részére foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgálat orvosa végezheti.
Aki nem a választott háziorvosánál végezteti, a vizsgáló orvos a vizsgálatról és annak eredményéről 15 napon belül értesíti a választott háziorvost.
Megfelelő látásjavító eszközt (szemüveg, kontaktlencse), ha kell, vagy gyanús, hogy kell: a vizsgálat előtt célszerű beszerezni, mert a vizsgálatnál azt szabad használni, annak segítségével kell megfelelni a látási feltételeknek. Ha nincs, és nem megfelelő a látás, akkor lehet újra menni, szemüveggel, kontaktlencsével.
1970-től van „A” és „B” kategóriám, 1972-től „C” is. Az eltelt idő alatt voltam néhány vizsgálaton. Látással kapcsolatban csak a látásélességet és a színlátást vizsgálták. Sohasem vizsgálták sem a látóterem, sem a kontrasztérzékenységem, a kettőslátást meg sem kérdezték.
Konkrétan, 2-es csoportú alkalmassághoz
Látásélesség:
- a látásjavító eszköz (szemüveg, kontaktlencse) nem lehet 8 dioptriánál erősebb;
- a gyengébb szem látása is legalább 0,1-es legyen (a látásvizsgáló tábla legfelső sorát kell látni, használható hozzá szemüveg, kontaktlencse);
- legalább az egyik szemnek 0,8-esnek kell lennie (a középső, vastag, általában piros vonal alatti 3. sort kell látni, használható hozzá szemüveg, kontaktlencse).
Konkrétan gerinc problémára, illetve lúdtalpra nem térnek ki, a jogszabály ettől súlyosabb esetekkel foglalkozik.
A háziorvosod bizonyára ismeri ezeket a problémáid, ha nem tartja problémának, akkor megadhatja a megfelelést, ha olyannak véli, akkor kérhet szakorvosi véleményt, amire alapozva dönt.
Célszerű ezt időben tisztázni vele, akár már most.
Az egészségügyi megítélésre vonatkozó jogszabály (részletes követelmények az 1. mellékletben vannak): [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!