Most járok vezetés órákra, a megfordulást forgalomban és "jobbkezes" helyzeteket mikor szokták megmutatni?
Az oktatók nem egy séma szerint építik fel a tanmenetet.
Manapság már csak kevés oktató rutinpályázik a tanulóval, de azok, akik rutinpályán gyakoroltatnak, ott különböző manőverezési feladatokat is gyakoroltathatnak már néhány óra gyakorlás után, ellenben akik közúton kezdenek, azoknál a manőverezési gyakorlatok a tanulóidő második felében vannak, amikor már képes a tanuló megosztani a figyelmét, és elfogadható a járműkezelése (kifelé tud figyelni, nem az autó kezelésével szenved)
Vizsgán a manőverezési feladatoknál követelmény, hogy azt szabályosan csinálja meg a tanuló, azokat célzottan csak akkor kezdik gyakorolni, ha már megvan hozzá a kellő alap.
Jobbkezes helyzetet már távolról fel kell ismerni a tanulónak, és helyesen cselekedni, számolni azzal is, hogy esetleg a többi közlekedő ott szabálytalanul fog közlekedni.
A megfordulásokat is úgy kell végrehajtani, hogy az szabályos legyen (nem tiltja semmi, az úton maradva megfordulni, tilos lemenni az útról, és tilos a többi közlekedőt akadályozni)
Parkolásoknál szintén a szabályos végrehajtás követelmény, javítani, igazítani lehet, a végeredményt értékeli a vizsgabiztos, de a művelet közben szabályosan kell tevékenykedni.
Ezeket a feladatokat totál kezdő tanuló nem tudja megfelelően végrehajtani, általában több óra gyakorlás után, a vizsga előtti "utolsó harmadban" gyakorolják célzottan.
Célzott gyakorlásról van szó, ugyanis az már a kezdetektől előfordulhat, hogy parkolóba kell beállni, megfordultok, jobbkezes kereszteződésen haladtok át, de ez még csak szorgalmi feladat.
Nálunk a tanmenet valami ilyesmi volt:
1 - Járműkezelés
2 - Haladás az úton (megfelelő nyomvonalon közlekedni, jobbra kanyarodni, balra kanyarodni - táblák figyelése ekkor még csak szorgalmi feladat, arra az oktató figyelt, a tanuló a helyes sávtartást gyakorolja, és szokja, hogy mások is közlekednek körülötte, szükség esetén az oktató besegít)
3 - Haladás párhuzamos közlekedésre alkalmas úton, sávváltások. (itt már a besorolásjelző táblákat, lámpákat is figyelni kell a tanulónak, a többi tábla még szorgalmi feladat - olyan időszakban van a gyakorlás, amikor nincs csúcsforgalom, az út párhuzamos közlekedésre alkalmas, de "egyszerű" forgalmi helyzetek vannak Elsőbbség megadása (gyalogosok, kerékpárosok is).
4 - Megállás, várakozás szabályos végrehajtása, közlekedés az előzőeknél forgalmasabb helyeken is.
5 - Kijelölt gyalogos-átkelőhelyek szabályos megközelítése - eddig az oktató előre szólt, ha szükséges volt, innentől a tanuló feladata messziről észre venni a "zebrát", és helyesen cselekedni Közlekedés egyirányú úton, onnan szabályos kanyarodás.
6 - Közlekedés villamospályával ellátott úttesten, buszsáv szabályos használata - belvárosi közlekedés.
7- Közlekedés lakott területen kívül, vasúti átjáró, közlekedés autópályán
8 - Egyíves megfordulás szabályos végrehajtása, saroktolatás, Y megfordulás, "jobbkezes" helyzetek.
9 - Parkolások.
10 - Próbavizsgák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!