Mitől repül tulajdonképp a repülő?
Begoogleztam a kérdést, és folyamatosan azt a választ kapom, hogy a szárny alakja miatt a levegő a fenti oldalon gyorsabban halad, mint az alsó oldalon, így az alsó oldalon magasabb lesz a légnyomás, és ez tolja felfelé a szárnyat.
A két dolog amit nem értek:
1. A szrány felső oldalának alakja miatt miért halad gyorsabban a levegő, mi történik ott, és hogy történek?
2. Mi az, hogy a levegő itt gyorsabb, ott lassúbb? Nem a repülő halad a levegőben? Elvileg a levegő egyhelyben van, és a repülő repül.
Nem értem.
Aerodinamika.
Alapelve a Bernoulli törvény, melynek értelmében az áramló folyadékok és gázok áramlási sebessége fordítottan arányos annak nyomásával, azaz minél gyorsabban áramlik egy gáz vagy egy folyadék a nyomása annál kisebb lesz.
A szárnynak, a körülötte áramló levegő áramlási irányát tekintve két oldala van.
Az egyik oldal íveltebb a másiknál, így ott a levegő áramlási sebessége nagyobb lesz, ami légnyomáscsökkenést hoz létre a szárny felső részén. Ennek következtében a szárny másik oldalán létrejövő nagyobb nyomás a szárnyat a kisebb nyomás felé kényszeríti. Ez a felhajtóerő. Lényegében a levegő "felnyomja" a repülőt.
Egyébként nem csak a szárnyak termelik a felhajtóerőt, a repülő más részei is fontosak ebben.
De, a repülő halad a levegőben, de attól még a levegő is halad a szárnyak körül, mint fentebb leírtam.
Mint Einstein is mondta, minden relatív. Ha a földön állsz, akkor a levegő áll veled együtt, és hozzád képest mozog a repülőgép. Ha azonban a repülőgép szárnyára kötözöd magad, akkor hozzád képest a repülőgép mozdulatlan, a levegő viszont igen gyorsan fog szembe jönni.
Namost. A repülőgép szárbnyát úgy képzeld el, mint egy dombot: felül domború, alul lapos (nem, de így könnyebb elképzelni). Elvileg a repülőgép szárnya kettévágja a levegőt, annak egy része a szárny fölött, másik része a szárny alatt fog elhaladni - azonban mivel a szárny felül domború, ott kvázi kevesebb hely van a levegőnek, mint alul, így kénytelen gyorsabban haladni, hogy el tudjon haladni. Szemléltető példa: kerti slag. csordogál belőle a víz, de ha befogod a slag végét, ohgy csak egy kis lyuk maradjon, gyorsabban fog kijönni a víz, ugye? Ilyesmi történik a repülőgép szárnyánál is.
A levegő nagyobb sebessége pedig, mint már fentebb is írták, a Bernoulli által megfogalmazott törvényszerűségek értelmében azt eredményezi, hogy kisebb lesz a levegő nyomása, vagyis a szárny fölött kisebb légnyomás lesz, mint alatta. Ez az alsó légnyomás pedig egyszerűen tolja felfelé a szárnyakat - azok pedig viszik magukkal a közéjük hegesztett géptörzset is.
Motor mindössze azért van a repülőgépeken, hogy a szükséges sebességet elérje és tartsa, magát a repülést a szárnyak végzik.
2. A levegő és a repülőgép egymáshoz viszonyított sebessége az érdekes. Végső soron akár állhatna is egy helyben a repülő, ha szemből elég erősen (úgy 300 km/h-val) fújna a szél :)
1. Felül a levegő részecskéi kvázi beleütköznek a szárny ívelt részébe és emiatt vákuum keletkezne a szárny felső éle mögött. De ezt a nyomáskülönbséget a levegő részecskéi próbálják kiegyenlíteni, ezért gyorsul fel a légáramlás a szárny felső oldalán az alsóhoz képestm
Az a baj ezzel a sok tudóssal, hogy túlbonyolítják a dolgot.
Fogj egy egyenes műanyag vonalzót. Képzeljük azt, hogy ez a repülő szárnya.
Vidd magaddal a fürdőkádba, amikor fürdesz. Próbáld élével előre egyenesen mozgatni a vízben. Aztán próbáld meg úgy mozgatni, hogy egy kicsit ferdére elfordítod. Ekkor érezni, hogy a vonalzó egyik irányba el akar térni.
Ugyanezt a levegőben is kipróbálhatod a vonalzóval, csak sokkal gyorsabban kell mozgatni. Mondjuk egy autó ablakán kidugva, már eléggé szemléletes a dolog.
Nos ez az erő emeli fel a repülőt, és ezért kell haladni neki elég gyorsan, hogy fölszálljon.
"Alapelve a Bernoulli törvény,"
Köszönöm, könny szökött a szemem sarkába, felidézve az egyetemi Hő- és áramlástan órák feledhetetlen élményeit. :))))))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!