Milyen technikákkal, technológiával tudják pontosítani a helymeghatározást? Pl. Létezik a mobil cellaadat információ, de azok sem pontosak, a wifi-ket meg hiába mérik be, ha azoknak a helyét 'megváltoztatják' (vagy lecserélik a routert).
Gondolok itt az autó sávok meghatározásával, ami segítségével, az önműködő/robotpilótájú autóknak is nagy segítséget jelentenétek. Ha jól tudom, az útba építenek bele, egy mágnest és azt használják.
Csak érdekelnek, hogy hogyan lehet, pontosítani az adatokat (lehetőleg, a legolcsóbb megoldásokkal, amikkel segíteni tudják a pontos bemérést, akár egy, parkolóházban is).
Mobil cellaadatot nem használnak így helymeghatározás pontosítására. Azt arra való hogy meghatározza melyik cellában vagy éppen, ezt küldi a központnak akik visszaküldik a telefonnak a cella hatókörében lévő GPS műholdak pozícióját, így a telefon gyorsabban tud csatlakozni. Ha ez megtörtént akkor már csak a szokásos módon használja a műholdakat.
WiFi-t meg főleg nem, ott még csak a router pontos helyzetét se lehet meghatározni(esetleg a modemét, onnantól meg van valahol) nemhogy a hatókörében lévő eszközök pozícióját.
Szóval gondolj bele, modemtől megy 50m UTP kábel a routerig, amitől meg 30m-re vagy te. Így ez 50m, de lehetne simán 200m is akár(ugye a modem körül kell gondolkodni, UTP kábelből 100-nél hosszabbat tegyük fel nem használnak, de még akkor is ott van a router hatóköre is, szóval semmi értelme)
Pontosítani főleg úgy tudnak hogy több műholdat csatlakoznak az adott eszközhöz.
A telefonomon pl meg lehet nézni hogy hány műhold van csatlakoztatva, azok hol vannak és így mekkora a pontossága.
Szépen lehet látni ahogy egyre több műhold jelét találja meg úgy nő a pontosság.
Meg persze gondolom jobb GPS-eknél már tudják szűrni a visszaverődött jeleket(ugye főleg városban, épületekről visszaverődött jel csökkenti a pontosságot)
Katonaságnál, mezőgazdaságnál használt GPS-ek cm-es pontosságot is tudnak, de ott többnyire van egy jókora vevő is, amit hordozható eszközökbe kicsit nehézkes lenne bezsúfolni :)
Az ilyen autók úgy tudom ilyet használnak.
Azt pontosan nem tudom hogy hogy működnek, de csak műholdakat használnak, földi segítséget nem.
És én arra tippelnék hogy a jel vételének erősségét növelték, így több műhold jelét képes megtalálni és használni. Valamint amit már írtam, hogy a visszaverődő jeleket szűri ki.
A jelenleg használt technológiával a GPS soha nem lesz cm-re pontos. Olvastam róla, hogy a GPS-nek létezik olyan kiegészítése, amivel elérhető lenne ilyen pontosság, de persze ez nem segít a betondzsungelekben, fedett területen közlekedő autóknak.
Szerintem egy egyszerű, olcsó megoldás lenne könnyen azonosítható referenciapontokkal telerakni az utakat. Pl. QR-kódot felfesteni útburkolatra, jelzőtáblákra stb. Ezt csak egyszer kellene megcsinálni, aztán az útfelújítási munkálatok során felújítani. A kód azonosítaná az adott hely pontos földrajzi koordinátáit, az autó vezérlőszoftvere pedig, mivel folyamatosan figyeli a környezetét, pontosan tudja, hogy az adott pont hol található az autóhoz képest, és le is tudja olvasni a kódot. Nem is lenne ezekre a pontokra olyan sűrűn szükség, mivel a szoftver az autó mozgását is pontosan követi, így egy bizonyos távolságig "vakon" is kielégítő pontossággal tudna navigálni.
GSM-cellaadatok alapján elég jó pontossággal meg lehet(ne) állapítani a helyzetet -amennyiben Magyarországon (talán a világon egyedülálló módon) nem lennének az ehhez szükséges adatok (pontos hely, adóteljesítmény) nemzetbiztonsági okokra való hivatkozással titkosak. A GPS-ekkel dm-cm pontosságot el lehet érni -persze nem 10000 Ft-os gagyiPNA-val, hanem normális célszerszámot választva, ill. interferometriával. A közeljövőben a polgári navigáció pontossága növelhető a Glonassz (illetve a Galileo) műholdak használatával is. A már meglévő és sok helyen alkalmazott WAAS/EGNOS holdak Magyarországon nem növelik a pontosságot, inkább az esetek jelentős részében károsak. Laboratóriumi körülmények között a mai technológiával szubmilliméteres pontosság érhető el -a jövőben ezek is kikerülhetnek az utcákra...
Parkolóházban viszont nem működik -egész egyszerűen az épület leárnyékolja a jelet; szabad téren a legolcsóbb, jelenleg is használható módszer a normálisan méretezett külső antenna és plusz vevőegység használata.
Köszönöm szépen a hozzáértő válaszokat.
1. A GPS pontosságára csak annyit, hogy van, amikor más utcát ad be, de lehet, hogy ez, a vevő készülék hibája.
2. Igen, ilyenre gondoltam én is. A QR kóddal az a gond, hogy annak kell, bizonyos közelség, vagyis rendes rálátásra van szükség. Az időjárás állóságáról, meg nem tudom, mert én, idáig, csak nyomtatottal találkoztam.
3. Alex Fly - ezt, Tomcat-től hallottad, amikor a Tilos rádióban beszélt róla? Mert Angliában és USA-ban, az adatok nyilvánosak, nálunk, meg terrorista veszélyre hivatkoznak, ezért titkosak. Pedig, pont USA és Anglia az, ahol magasabb a terrorveszély, ott sokkal nagyobb, óvintézkedéseket vezettek be. Nálunk nincs ekkora veszély, de látszik, hogy mégis... .
Igen, elérkeztünk oda, hogy pontosan mire is gondoltam - beltéri helységre. Legyen minél olcsóbb, de pontosabb és lehetőleg kompatibilis a jelenlegi készülékekkel. Úgy látszik, hogy erre, még nincs, teljesen jó megoldás. Esetleg az, hogy szólnak a Google-nak (street view), vagy a NORC autóinak, hogy jöjjetek és fényképezzetek az autóitokkal, így legalább, on-line is körbe lehet járni. Bár készülnek, panoráma fotók, másoktól is, ahol bejárják a helységeket. Csak sajnos, a helymeghatározásban, ez sem segít.
Parkolóhelységeknél, az is kéne, hogy hol van szabad hely, illetve hol van pontosan az a számú parkoló, ahova be kéne állnia. Mobilos rásegítésnél, az is jól jönne, hogy hol hagytam az autómat (emelet/parkolószám).
A DunaTV Mentor c. műsorában az egyik rész egy magyar fejlesztésről szólt, ami pont ugyanezt tudja. GSM-információk alapján navigál zárt térben is. Csak egy hátránya van: előtte egy GPS- illetve GSM-vevővel ellátott notival végig kell trackelni a helyet...
Hatalmas innováció, viláxabadalom, stb... Csak azt felejtették el közölni, hogy azokon a helyeken, ahol a cellaadatok nyilvánosak, már régen műxik...
A GPS pontosságáról pedig igen elgondolkodtató dolgok hangzanak el pl. itt is:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!