Elsősegély nyújtás vizsga: akkor hogy is van ez?
1) Azt mondták a tanfolyamon, hogy a beteg szájába semmiképpen sem nyúlunk bele, a KRESZ könyv szerint meg gézlappal ki kell törölni. Most akkor mi az igaz?
2) Hogy zajlik maga a vizsga?
3) A vizsga minősítő lapon van egy ilyen, az újraélesztésnél, hogy "segítségért kiáltás" és egy olyan hogy "mentőhívás újraélesztéshez". Akkor segítségért is kell kiáltanom, utána mentőt hívnom, és csak aztán éleszthetem újra a beteget? A vizsgán meg kell állnom, és tényleg hívnom kell egy mentőt?
Tudom hogy hülye kérdések, de kicsit aggódom a vizsga miatt. Előre is köszönöm a válaszokat!
1. A beteg száját nem kell kitörölni, meg kell nézni, hogy van e valamilyen idegen tárgy a szájában.
2. Bemész valakivel (párban vagytok), újraélesztés, stabil oldalfekvés, 2 tétel.
3. Segítség! Hívjon mentőt újraélesztéshez (fontos, hogy mond az újraélesztést, mert alapból a mentőben nincsenek újraélesztő készülék). Megnézed hogy lélegzik e, van e idegen tárgy a szájában, majd segítséget és mentőt hívsz újraélesztéshez.
Remélem érthető :)
1: nem nyúlunk bele, mert ha véletlenül rád harap, akár el is törheti a kezed, vagy nem tudod kivenni, semelyik sem jó
2: bemész, egyszerre többen vizsgáznak, futószalag, rotációs módon (valaki elméletet mondja, másik újraéleszt, utána csere, és így pörög)
Bemutatod az újraélesztést, majd utána húzol egy tételt, annak két része van, A és B.
Az A inkább elméleti jellegű, pl.: mondja el melyek a másodfokú égés jelei...
A B jellemzően szituációs, pl.: motorost ütött el autó, és a motoros az út közepén fekszik. Mit tenne? Mozgathatja-e, ha igen hogyan, ha nem miért nem, stb... Ezek már nem a kérdés részei, de minél többet el kell mondani magadtól amit tudsz...
Amikor tételt húztál, utána van 1-2 perced elgondolkozni rajta, addig más bemutat valamit, mondjuk egy újraélesztést. Ha megvan a vizsga, ott rögtön meg is írják a vizsgaigazolást. Az egész kb 5-10 perc alatt megvan. Mire felfogod már kint is vagy.
3: a sorrend:
- odamész, vállát finoman megrázod, és hangosan mondod: "Uram hall?"
- Hangosan kiáltasz: "segítség"
- Elkezded megvizsgálni, csak légzést kell. Nézed, hallgatod.
- Nem lélegzik. Itt hangosan: " nem lélegzik kérem hívjon mentőt, megkezdem az újraélesztést"
- és csinálod, 30 kompresszió 2 befújás
Az elsősegély az utóbbi években pont itt az újraélesztés terén elég sokat változott. A régi könyvek még másképp írják, de neked az újat kell tudnod. Egyrészt az újból vizsgázól másrészt az új jobb is. Elvileg ha a régi szerint mondod, akár ki is vághatnak, főleg ha rosszul mondod/csinálod.
neten fent vannak a tételek, keress rá!
,,3. Segítség! Hívjon mentőt újraélesztéshez (fontos, hogy mond az újraélesztést, mert alapból a mentőben nincsenek újraélesztő készülék). Megnézed hogy lélegzik e, van e idegen tárgy a szájában, majd segítséget és mentőt hívsz újraélesztéshez."
Nem tudom honnan vetted ezt a hatalmas hülyeséget, hogy alapból nincsenek a mentőben "újraélesztő készülékek" :D
A mentőgépkocsikban AED (félautomata defibrillátor), az ESETekben, ROKOkban (rohamkocsi) pedig a Lifepak-ok a legelterjedtebbek (A Lifepak "XY" egy több funkciós defibrillátor-monitor egység).
Hogy van-e idegen tárgy a szájában nem kell mindig megnézni, csak ha arra utaló jelek vannak. A BLS általános lépéseinek nem része ez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!