Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Hogyan lehet hajólevelet...

Hogyan lehet hajólevelet csináltatni saját készítésű hajóra?

Figyelt kérdés
Milyen kritériumoknak kell megfelelni és milyen költségekkel jár?
2011. jan. 11. 19:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Hogy mostanság hogy megy azt nem tudom, de az én esetemet elmondom, nem hiszem hogy sokat változott volna a dolog...


10 évvel ezelőtt építettem egy lakóhajót, tiszta aluminiumból, és bár méretei miatt nem lett volna hajólevélköteles, az alkalmazott motor miatt azzá vált. Szerencsémre előre érdeklődtem a "hajólevelesítés" mikéntjéről, így végülis egyszerűvé vált a dolog. 2 eset lehetséges. Vagy típusterv alapján építed, vagy te magad tervezed. A típustervnél különösebb gond nincs, azok ugyanis gond nélkül vizsgáztathatóak. Én viszont az utóbbi eset voltam, így a helyzetem nehezebb volt. Ugyanis ha saját tervezésű a hajód, a tervrajzokat le kell adni előzetes minősítésre, amikor is hozzáértők ellenőrzik a tervezést. Ha nem utasítanak el azonnal akkor kitűznek 1, vagy több építés közbeni szemlét, amikor ellenőrzik, hogy tartod-e magad a tervhez. Mondanom se kell, hogy a terv minősíttetése, a szemlék díjai mind-mind téged terhelnek, és már akkoriban sem lett volna olcsó dolog... Tehát megépíted a hajót, és az építés végén szépen levizsgáztatod. Nekem azért nem volt egyszerű a dolog, mert nem adtam le előre a terveimet. Én úgy intéztem el hogy a hajóról kreáltam egy adásvételi szerződést, és azt mondtam, hogy korábban kisebb (értsd vizsga nélkül üzemeltethető) motorral használták. A vizsgáztatást a közben vásárolt immár vizsgaköteles motor miatt kértem. Így megúsztam a szemléztetését, és a tervek minősíttetését is (nem beszélve a 60zer forint körülire taksált különdíjakról...). Tehát a hajótestről annak idején elég volt a számla avagy adásvételi szerződés. A motorral már nem ilyen egyszerű a dolog. Ha külföldről származik akkor vámoltatni (honosíttatni) kellett, vagy ha idehaza vásároltad kizárólag ÁFA-s számla ellenében fogadták el a beszerzést. Kiemelném hogy a motorról sima adásvételi szerződést nem fogadtak el!

Maga a hajólevelesítés annakidején úgy zajlott, hogy a meglévő papírokkal (hajóról számla vagy adásvételi, motorról VÁMpapír vagy ÁFA-s számla), és minimum 2 db, a hajóról készült fényképpel (célszerű volt mondjuk jobbról hátulról, és balról elölről fotózni) kitöltött szemlekérelmi lappal el kellett sétálni a Közlekdési Felügyelethez (akkoriban a Nyugati pályaudvarral szemben voltak...), majd jelentkezni lehetett valamelyik előre kitűzött szemlés vizsgára. Kaptál egy csekket, amit befizetés után visszavittél hozzájuk, majd megkaptad a hajóútvonal engedélyt, amivel már közlekedhettél a hajóval vizsga helyszínére. Ott aztán szépen megjelent a felügyelet embere, méricskélt szemrevételezett, majd be kellett mutatni a hajó manőverezőképességét, és a kötelező felszerelési tárgyakat. Majd kitöltve a szemléző jegyzőkönyvet szépen elköszönt és később postán megkaptam a hajólevelet. Megjegyzem, hogy rendkívül rugalmasak, és hajlandóak előre lebeszélt helyen is, a kitűzött időponttól illetve helytől eltérő idöben, helyen is vizsgáztatni, persze a vizsgáztatót ilyenkor "illik" a hajóhoz, illetve visszaszállítani.


Ha te tervezed, figyelj a hajó stabilitására, a megfelelő oldalmagasság kialakítására, a manőverezhetőségére, mert ezeket úgyis nézni fogják. Feltétlenül legyenek meg a szükséges felszerelési tárgyak (mentőmellény, horgony, kötelek, tűzoltóberendezés, stb.) és ezeket ne kölcsön kérd, hanem tényleg szerezd be. Ha elektromos rendszered lesz a hajón, ügyelj a megfelelő elektromos méretezésekre, szigetelésre. Gondolom nem kell mondanom, de gázpalackot ne használj a hajón, illetve a szemléző ne találjon ott palackot, de azt hiszem ezeken már túl vagy :)


Hogy a költségek perpill hogy alakulnak, nem tudom, de a közlekedési hatóság oldalán fent van minden amit tudni akarsz, a felszerelési tárgyak listájával egyetemben. Azért ha van még kérdésed nyugodtan tedd fel


maci

2011. jan. 12. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segítségedet, minden szükséges infót megosztottál velem!

Még egyszer köszönöm!

2011. jan. 12. 14:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!