Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Jogosítvány lejárata előtt...

Jogosítvány lejárata előtt mennyi idővel kell menni orvosi vizsgálatra, hogy ne vesszen el 1 év?

Figyelt kérdés
A jogosítvány lejárata a születésnaphoz van igazítva.Az orvosi vizsgálat érvényessége pl. egy 40 éves esetében 10 év. A kérdésem az, hogy mennyivel a lejárat (egyben születésnap) előtt kell elmenni az orvoshoz, hogy ne csak 9 évre történjen a hosszabbítás? Pl. ha 2022.12.10-ei születésnap/lejárat esetén ha 2022.12.05-én megyek el vizsgálatra, akkor csak 9 évre kapom a hosszabbítást (mivel az orvos attól a naptól számítja a 10 évet), vagy a pár nappal későbbi születésnaptó/lejárattól - és így valójában 5 nappal kitolódna az orvosi érvénye? Vagy célszerű megvárni a lejáratot követő napot, és akkor menni az orvoshoz és akkor biztos, hogy nincs évvesztés?

2022. nov. 27. 21:37
 1/3 anonim ***** válasza:
32%
Születésnapod után 1 nappal.
2022. nov. 27. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Az enyém tavaly augusztus 15.-én járt le, szülinaphoz igazítva. Augusztus elsején tudtam dokihoz menni, ugyanúgy 5 évre kaptam meg (hivatásos), augusztus elsejéig. Csak azt a két hetet buktam ami a szülinapig vissza volt, nem egy egész évet.
2022. nov. 27. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Ma már nem tudsz menni, de holnaptól bátran mehetsz.


A lejártot mindig a vizsgálat napjától számolják.

Ha 40 éves vagy, és 1. alkalmassági csoportú vizsgálatot kérsz, akkor 10 évre jár az alkalmasság.

Ha 2022. december 10-én van a születésnapod, és 2022. december 5-én mész vizsgálatra, és aznap alkalmas minősítést kapsz, akkor

• 2017. január 1. előtti jogszabályok alapján 2032. december 5-ig lett volna érvényes az egészségügyi alkalmasságod;

• 2017. január 1. és 2021. június 30. közti jogszabályok alapján 2031. december 10-ig kaptad volna (a lejárat hónapjának és napjának, az életkor és alkalmassági csoport alapján megállapított érvényességi időn belül, a születés hónapjával és napjával kellett azonosnak lennie).

• A jelenleg is hatályos, 2021. július 1-én hatályba lépett jogszabálymódosítás szerint 2032. december 10-ig kapsz egészségügyi alkalmasságot; mert bár a lejáratot továbbra is a születésnaphoz kell igazítani, de az életkor és alkalmassági csoport alapján megállapított érvényességi határidő az egészségi alkalmassági vélemény alapján a vizsgált személy határidőt követő első születésnapjának időpontjáig túlléphető.

Tehát, a 2032. december 5-én lejáró 10 év a következő születésnapig (december 10) túlléphető.

(Sok volt a kifogásoló észrevétel. Különösen a „hivatásos” gépkocsivezetőktől, akiknek feleannyi időtartamra jár az érvényesség, és ők nem tudtak taktikázni, hogy születésnapjuk után menjenek, így rendre vesztették az egy éveket.)


Hogy adott életkor és adott alkalmassági csoport esetén hány évre jár az alkalmasság, azt a 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet 5. § tartalmazza.

A születésnaphoz igazítás részletei a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 29. § (3) bekezdése tartalmazta, 2021. július 1-i hatálybalépéssel beiktatták a (3a) és (3b) bekezdéseket. Utóbbi miatt nincs rövidülés, inkább hosszabbodás van.



┌─ Bocsánat a kitérőért, de nem értem, hogy a 2-es válasz írója, hogyan kaphattad 5 évre augusztus 1-ig, ha augusztus 15-én van a születésnapod? 2021. augusztusban már hatályban volt a módosítás, nem rövidülhetett az 5 év, de augusztus 15-ig kellett volna kapnod.

Mindenképp a születésnaphoz kell igazítani a lejáratot, ha két évet meghaladja az érvényesség. Kizárólag két évet meg nem haladó érvényesség esetén nincs születésnaphoz igazítás. ─┘

2022. nov. 27. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!