PÁV 4 vizsgára csak 5 bukás után lehet menni ?
Saját elhatározásból csak PÁV I., PÁV II. és PÁV III. vizsgálatra lehet jelentkezni.
Lásd: [link]
Ha valaki adott kategóriában, kombinált kategóriában öt alkalommal kap „Nem felel meg” minősítést forgalmi vizsgán, az adott kategóriában, kombinált kategóriában további forgalmi vizsgára csak akkor jelentkezhet, ha közben sikeres (legalább) PÁV IV. szintű vizsgát tesz.
Ha a PÁV vizsgán „járművezetésre pszichológiailag alkalmas” minősítést szerzett, a továbbiakban közúti járművezetői vizsgához kapcsolódóan rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálatra nem kötelezhető.
Az öt alkalomba csak a vizsgára jelentkezés időpontját megelőző két éven belüli sikertelen, az adott kategóriában, kombinált kategóriában tett vizsgákat kell beszámítani.
↑ 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól 14. § (4) hatályos szövege alapján.
Így, az idő teltével fogynak a figyelemebe vett sikertelen vizsgák. Például, több mint két évvel az első sikertelen vizsga után, PÁV nélkül lehet gyakorlati vizsgára jelentkezni. Persze, ez azt jelenti, hogy az illető már nem tud a sikeres elméleti vizsga után két éven belül jelentkezni gyakorlati vizsgára, így a sikeres elméleti vizsga érvényét veszti. De elméleti vizsgára sem jelentkezhet rögtön, mert ilyenre csak a tanfolyam kezdetétől számított egy éven belül van mód, tehát előbb az elméleti tanfolyamot is újra kell végezni.
↑ 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól 11. §, 14. § (1) hatályos szövege alapján.
A „Gépjármű-vezetési gyakorlatból ötödik sikertelen vizsgát követő vizsga letételéhez rendkívüli pályaalkalmassági vizsgálat iránti kérelem” egy külön eljárás; többek közt szükség van az ügy adatlapjára, ami a két éven belüli öt forgalmi vizsgát dokumentálja.
Lásd: [link]
Ha „megelőzésképp” szeretnél PÁV vizsgát tenni; akkor az 1. válaszban (19:53) javasoltat tudod tenni; például PÁV III. vizsgálatra jelentkezel.
Az I. pályaalkalmassági minősítés - az időszakos minősítés lejártát követően is - érvényes a II-IV. alkalmassági kategóriára, a II. pályaalkalmassági minősítés a III-IV. alkalmassági kategóriára, a III. pályaalkalmassági minősítés a IV. alkalmassági kategóriára.
Ha netán nem sikerül, akkor a vizsgahatározaton megszabott időn belül (ez legfeljebb két év lehet) azonos, vagy magasabb osztályban nem tehetsz új vizsgát.
↑ 444/2017. (XII. 27.) Korm. rendelet a közúti járművezetők pályaalkalmassági vizsgálatáról 3. § (4) és 9. § hatályos szövege alapján.
Így
• egyrészt, ha a lehetőséggel élve magasabb PÁV kategóriában szerzel alkalmas minősítést, az, az alacsonyabb(ak)ra is érvényes, lejárat nélkül;
• másrészt, ha nem felelnél meg, akkor időkorlát nélkül mehetsz az ötödik sikertelen vizsga után PÁV IV. vizsgálatra, mivel adott időhatáron belül csak a sikertelen PÁV vizsgaosztályban és az attól magasabban nem jelentkezhetsz új vizsgára.
Nem az elgondolásod szerinti lehetőséged van, de valamivel szigorúbb követelményű PÁV III.-at tehetsz, amikor akarsz.
↑ 5/
Igen, mehetsz, hiszen magasabb szintű vizsgát tennél, mint ami szükséges. És a jogszabály tételesen felsorolva tartalmazza, hogy minden szintű PÁV vizsga alkalmas (azaz, megfelel) miden alacsonyabb szintűnek is. Ráadásul, ebben a vonatkozásban sosem jár le az érvényességi ideje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!