Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » A születésnapon lejáró jogosít...

A születésnapon lejáró jogosítványt meddig lehet érvényesíteni úgy, hogy ne vesszen valaki évet?

Figyelt kérdés

A születésnapon lejáró jogosítványt meddig lehet érvényesíteni úgy, hogy ne vesszen valaki évet?

Orvosira értem.

Pl. Valakiknek lejárt 2017. December 15.-án a jogosítványa.

Ezt hosszabbította, de csak 3 évet kapott ezt is születésnaphoz kötve ami augusztus 15. Végül is az új (2017.) szabály értelmében 2,75 évre érvényes.


Van valami jogszabály rá, hogy évvesztés nélkül lejárat előtt mikor lehetne menni leghamarabb?


Ugye szülinapkor nem sokan mennének pl. 08.15., rá következő nap meg büntethet a rendőr a lejárt jogsival való közlekedésért. Előtte érvényesítésre?



#jogosítvány #Jogosítvány lejárta
2020. aug. 13. 16:37
 1/8 anonim ***** válasza:
2020. aug. 13. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A kormány száznyolcvan nappal meghosszabbította a veszélyhelyzet ideje alatt lejárt, vagy annak megszűnését követően 15 napon belül lejáró okmányok érvényességét. Az erről szóló törvényjavaslat elfogadásával egyéb jelentős könnyítések is életbe lépnek, amelyek nem csak a kényelmes, hanem a hatékonyabb és gyorsabb ügyintézést szolgálják.
2020. aug. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
ontos és ne feledjük, hogy a ma használt vezetői engedély több dátumot is tartalmaz! Az első oldalon lévő dátum magára az okirat érvényességére vonatkozik, míg a hátsó oldalon lévő dátum(ok) az egyes kategóriák érvényességére. Az érvényesség ellenőrzésekor az összes dátumot nézzük meg, mert előfordulhat olyan, hogy a lejárati dátumok eltérnek.
2020. aug. 13. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A jogosítvány aug. 15. -én szülinalkor járna le. Nem a vészhelyzetben! A 180 nap nem tartozik ide.

(Ez már a szülinapos jogszabálykor volt érvényesítve.)

Kérdés ha előbb megy valaki mint a szülinap dátuma akkor elveszít egy év érvényességet? Vagy van valami közelítő idő?

Szülinalkor még nem hiszem, hogy sokan mennének.

2020. aug. 13. 19:55
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

2016. december 31. előtt az ügyfél csak kérhette, hogy a járművezetésre vonatkozó érvényesség az adott időtartamon belül (10 év, 5 év, 3 év, vagy 2 év) úgy kerüljön meghatározásra, hogy annak hónapja és napja megegyezzen az ügyfél születési idejének hónapjával és napjával.

2016. december 31-étől viszont csak így állítható ki a vezetői engedély.

2017. január 1-től hozzátették azt, hogy az orvosi vizsgálaton két évet meg nem haladóan megállapított egészségi alkalmasság esetén a vezetői engedély érvényességi ideje a megállapított orvosi alkalmasság időpontja. (Ugye, ez lehet életkor miatt: 70. életév betöltése, vagy fiatalabban: egészségi probléma miatt.)

Ez azt jelenti, hogy 2017. január 1-től a legfeljebb kétévnyi időre kapott alkalmasság esetén nincs rövidülés; a teljes időszakra (ha két év, akkor két évre) lesz érvényes a kiállított vezetői engedély, függetlenül attól, hogy mikor van a születésnap.

Hosszabb névleges időtartam (10 év, 5 év, 3 év) esetén tulajdonképpen nem 10 év, 5 év, 3 év időtartamra, hanem 10, 5, 3 születésnapig érvényes a vezetői engedély.

(A 3-as válaszoló figyelemfelhívása nem vonatkozik a kérdező esetére; 2016. december 31. óta a vezetői engedély orvosi alkalmassági határdátuma - 11-es mező – és a magyarországi személyazonosításra alkalmas határdátum - 4(b). -, egyezik.)


Tisztelt kérdező!

Mint írod, 2017. december 15. körül, 3 évre kellett volna kapni az orvosi alkalmasságit; ez 60. életévét betöltött, de a 70. életévét még be nem töltött, 1 alkalmassági csoport esetén van.

Mivel az alkalmasság megállapítása 2016. december 30. után történt, így nem 3 évig, hanem 3 születésnapig lett érvényes az engedélyed. (1. 2018. augusztus 15., 2. 2019. augusztus 15., 3. 2020. augusztus 15.)

Ha időközben betöltötted a 70. életéved (ez legkésőbb 2019. augusztus 15-én történhetett), akkor már csak névleges 2 évre kaphatsz alkalmasságit, ez viszont nem függ születésnaptól. Vagyis, ebben az esetben, elmehettél volna, például a héten, vagy elmehetsz holnap alkalmasságit csináltatni, vagy mehetsz jövő héten; így is, úgy is, a vizsgálat napjától számított 2 évnyi időtartamra kapod az engedélyed.

Ha a 60. életévet ugyan betöltött, de 70. életévet még be nem töltött fiatal legény vagy, akkor, ha nem szeretnél durva, egyéves rövidülést, akkor ne a születésnapod előtt menj orvosi alkalmasságit csináltatni (ami már csak holnap, 2020. augusztus 14-én, pénteken lenne lehetséges), mert akkor nem 2,75 évre rövidül a lehetséges 3 év, hanem 2 évre. (Na, jó: 2 évre és 1 napra.)

Ugye, az alkalmassági időpontja után az 1. születésnap 2020. augusztus 15., a 2 születésnap 2021. augusztus 15., a 3. születésnap 2022. augusztus 15. lenne; kész, eddig tartana az érvényesség. A következő születésnap, 2023. augusztus 15. már a 2023. augusztus 14-ig tartó 3 éves időtartamon kívül esik.


Én, a következőt tenném – és késő ősszel, hasonló helyzetben, tenni is fogom, azzal a különbséggel, hogy az én születésnapomat munkanap fogja követni, nem heti pihenőnap.

Először, most, online foglalnék időpontot kormányablakban 17-ére, hétfőre, kora délutánra.

(Van ügyfélkapu regisztrációm, és megnéztem, még most is van foglalható időpont a közeli városban. Persze, hogy biztosra menjek, ezt az esetemben hetekkel előbb fogom megtenni.)

Másodszor, holnap, 14-én, pénteken, szintén 17-re, hétfőre, kérnék időpontot a háziorvostól. (Estemben, persze ezt sem ilyen szűk határidővel fogom tenni, de így is működne, mert 17-én délelőtt fog rendelni. Egyébként, alkalmassági vizsgálathoz mindig is időpontot kellett kérni a háziorvosomtól, nem csak a járványhelyzet miatt volt/van ilyen.)

Aztán, 17-én háziorvosnál, majd a kormányablakban jelenés. A kapott adatlappal pedig akár 30 napig vezethetnék Magyarországon, de ettől sokkal hamarabb meg szokott érkezni az igényelt engedély.

(2020. június 18-tól Magyarország területén a járművezetési jogosultság igazolására alkalmas a vezetői engedély igénylésétől az új vezetői engedély kézhezvételéig, de legfeljebb a kérelem benyújtásától számított 30 napig a vezetői engedély kiállítására irányuló kérelem adatlap is.)

Így, semmi kockázatot nem vállalva, csak a vasárnapi napon, illetve, hétfőn, délutánig nem vezetnék. És meddig lenne érvényes az engedély? 2023. augusztus 15-ig. (Az alkalmassági vizsgálatot követő 1. születésnap 2021. augusztus 15., 2. születésnap 2022. augusztus 15., 3. születésnap 2023. augusztus 15.)

2020. aug. 13. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

5#

Ez így korrekt!

Egyébként egy idős ismerősnek kérdezném.

Szóval akkor nincs semmiféle kedvezményes lejárati idő előtti érvényesítés amire ugyanazt az évet adnák. Olyan mint a műszaki vizsgán is ha egy hónappal megy valaki érvényesíteni akkor megkapja a lejárati idő plusz 2 évet.

08.15. Szülinapra számolva 08.14.-én 2 év 1 nap, 08.17.-én 3 évre (2év+364nap) kap érvényesítést.

Elég butyuta szabály. Érvényesítés előtt 2-7 napot remegtet valaki, hogy el ne kapják.

Árról nem is beszélve, hogy háziorvos 2 hétre ad időpontot. Az okmányiroda meg 6 hétre a vírus miatt.

2020. aug. 14. 18:34
 7/8 anonim ***** válasza:

„Árról nem is beszélve, hogy háziorvos 2 hétre ad időpontot. Az okmányiroda meg 6 hétre a vírus miatt.” (6/ kérdezői komment 2020. aug. 14. 18:34)


A háziorvosi időpontra nem tudok mit írni. Legfeljebb, irigységkeltően annyit, hogy nálunk 1-2 nap múlva lehet időpontot kapni a rendelésre. Arról nem is beszélve, hogy vezetői engedély alkalmassági vizsgálathoz, adott heti napon, az általános rendelési idő után van egy óra. Persze, ha nem volt előzetes jelentkezés, akkor nem vár az orvos, illetve az egy órányi időt sem várja ki, ha végzett az előzetesen jelentkezőkkel.


Elhiszem, hogy van olyan kormányablak, okmányiroda, amelyiknél sokat kell várni. Véletlenszerűen megnéztem kettőt, egymástól távoli városokban.

Most, 2020. augusztus 15-én, szombat délelőtt, 10-11 óra között

• az egyik városban (Pécs) 2020. augusztus 17-ére, hétfőre 9:00 és 14:00 között 16 foglalható időpont van „Vezetői engedély cseréje, pótlása iránti kérelem” ügykörre: [link]

• a másik városban (Debrecen) 2020. augusztus 17-ére, hétfőre 11:00 és 16:00 között 2 foglalható időpont van „Vezetői engedély cseréje, pótlása iránti kérelem” ügykörre: [link]

Lehet, hogy ezek is csak irigylést kiváltó szerencsés helyek, de vezetői engedély cserét az ország bármely okmányirodájában, kormányablakában lehet igényelni. Ha pl. egy településen csak nagysokára van időpont, és sürgős, akkor lehet próbálkozni környező, nem távoli településen.

(Lehetett számítani arra, hogy különösen, az addig is lassan működő helyekre idővel nagyon nagy terhet rónak a járványhelyzet miatt halasztható okmánymegújítások. Lehetett okmányt igényelni, cserélni a veszélyhelyzet alatt is, igaz, csak időpont foglalással. Én is azalatt cseréltem a lejárt személyazonosító igazolványom. Itt, a gyakorin akkor is többeket figyelmeztettem, hogy ne nagyon örüljenek, hogy nem kell hosszabbítaniuk, keserves ára lehet a későbbi tömeges rohamnak. Eszerint, van ahol ez hat hetet jelent.)


És, amúgy is szabad előre gondolkodni.

Egy idősebb személynél szükséges is, hiszen könnyen lehet, hogy elküldi az alkalmassági vizsgálatot végző háziorvos szakvizsgálatra (labor, EKG, hasi ultrahang, mint általános eset, de lehet, hogy valamilyen probléma esetén adott más szakvizsgálatra). Bár, nem csak idősebbeknél történik meg.


Látásvizsgálatra érdemes úgy 3 hónappal előbb jelentkezni; szinte minden optikai üzletben van erre szemész orvos. Elég az idő akkor is, ha sokára fogadják, és elhúzódik az esetleg szükséges új szemüveg elkészítése is.


Kormányablakba, okmányirodába, hónapokkal előbb lehet időpontot foglalni; célszerűen, a születésnap utáni első munkanap nap délutánjára érdemes.


A háziorvoshoz el lehet jutni hónapokkal előbb, akkor is, ha két hét múlva ad időpontot. Meg lehet beszélni vele, hogy mikor jár le a vezetői engedély alkalmassága, tervez-e szakvizsgálatra küldést, akkor azt most tegye meg. És mindjárt kérni is tőle időpontot az alkalmassági vizsgálatra a születésnap utáni első munkanap délelőttjére. Azelőtt meglesznek az esetleges leletek, amiket meg lehet beszélni vele még az alkalmassági vizsgálat előtt.


Ha valakinek két nappal a lejárat előtt jut eszébe, hogy tenni kéne valamit, hát, szerencse, vagy pech dolga, hogy meddig nem lesz érvényes engedélye.

De, ha így járt, akkor nem rettegni kell, hanem nem vezetni.

Ráadásul, ha a 60 év feletti személy 65 év feletti is, akkor ingyen használhatja a helyközi és helyi közösségi közlekedési eszközöket. De, viteldíjért, fiatalabban is.


És el lehet menni az általános szokás szerint 1-2 héttel, netán néhány nappal a lejárat előtt az orvoshoz, bízva abban, hogy azon nyomban megadja az alkalmasságot. És 1 évvel rövidül az időtartam; legalábbis a 60 év alatti „hivatásosoknál” és 70 év alatti „nem hivatásosoknál”.


Érzékelhetően, nem volt célja a jogalkotónak, hogy biztosítson egy idősávot a születésnap előtt, ahogyan a kérdezői kommentben hivatkozott gépjármű időszakos műszaki vizsgálatnál. Még a 2 év is rövidült volna, ha gyorsan nem módosítottak volna jogszabályt; ettől a gyors engedménytől többet nem tettek az elmúlt több mint három és fél év alatt.


(A vezetői engedély cserével van más gond is. Ha valaki mindenre figyelve, mindent sikeresen, időre intéz, akkor is van egy - névlegesen 8 napos, a posta miatt akár ettől hosszabb is – időszak, ami alatt megérkezik az új vezetői engedély. Ezalatt ugyan Magyarország területén jogosít vezetésre a kapott igénylő adatlap, de ez édeskevés egy jellemzően nemzetközi fuvarozásban résztvevőnek. Mivel, az ismételt megjelenés elkerülése miatt nem választható az igénylő helyen történő átvétel, a lejáró engedélyt igényléskor bevonják. Régebben lehetett azt tenni, hogy előbb ment igényelni, helyszíni átvételt választva igényléskor még nem vonták be az engedélyt, és mivel még nem járt le az érvényessége, lehetett furikázni vele, külföldön is.)

2020. aug. 15. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Akkor kiderült, hogyha valaki hivatalosan akarja intézni mindent időben, akkor jobb ha 1 év rövidüléssel számol.

Nemzetközi sofőrök mindenképp!


Bár idősebbek szülinap után is mehetnének, 1-2hét vezetés nélkül ki lehet bírni/húzni. (Részemről így 08.15. Nem is aktuális már az időpont.)

(Másnak kocsija sincs és úgy megy mindenhova.)


Egyébként nem vitatkoznék a szabállyal.

Nem is baj, ha sűrűbben mennek a sofőrök rutin ellenőrzésre orvoshoz.

(Csak így aki szülinap utánig szeretné kihúzni az remeghet egy kicsit. Valóban a vírus is rátett az időpontokra egy rakással.)


Foglaltam időpontot egyébként és valóban 6 hét!

(Nem gond, addig a lejárt jogsival viszi valaki az orvosi igazolást is.)

Akik meg nemzetköziznek ne várják meg a lejárat végét. Inkább most 1 évet rövidüljön.

2020. aug. 17. 15:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!