Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Tartós betegségre tudok...

Tartós betegségre tudok igényelni 90% os utazási kedvezményt illetve emelt családipótlék ha 18 életévemet betöltöttem?

Figyelt kérdés
2019. okt. 14. 21:09
 1/3 qkker1 ***** válasza:
36%
Attól függ, hogy milyen betegséged van.
2019. okt. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Amit írtál (fogalmam sincs, milyen és milyen mértékű tartós betegségről szól a kérdésed), annak alapján, vélhetően, nem vagy jogosult.


Helyközi közlekedésben 90% kedvezményű menetjegy váltására, helyi közlekedésben díjmentes utazásra jogosító hatósági igazolványt az kaphat,

a.) aki számára, vagy aki után szülője számára magasabb összegű családi pótlék kerül megállapításra, illetve

b.) aki fogyatékossági támogatásban részesül.


[emelt családipótlék ha 18 életévemet betöltöttem?]

Nincs.

A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 51. §-ának b) pontjában kapott felhatalmazás alapján kiadott, a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet 1. § (1) „A magasabb összegű családi pótlék igényléséhez - függetlenül attól, hogy a családi pótlékra való igény bejelentésével egyidejűleg, vagy már folyósított családi pótlék esetén kerül benyújtásra - igazolást kell csatolni arról, hogy a tizennyolc évesnél fiatalabb gyermek az 1. mellékletben felsorolt betegségek, illetve fogyatékosságok valamelyikében szenved és a betegség súlyossága megfelel az ott meghatározott feltételeknek.”

Hogy a 18. életév betöltése előtt mi jogosít magasabb összegű családi pótlékra, azt ki jogosult megállapítani, azt is elolvashatod a rendeletben.

A rendelet hatályos teljes szövege: [link]


[Tartós betegségre tudok igényelni 90% os utazási kedvezményt]

Mivel a tartós betegség nem fogyatékosság: nem.

A magasabb összegű családi pótlékon túl, a fogyatékossági támogatás a hatósági igazolvány igénylésének alapja.

A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény 30. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjában kapott felhatalmazás alapján kiadott, a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 141/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet tartalmazza azokat a fogyatékosságokat, eljárási feltételrendszert, ami alapján fogyatékossági támogatás állapítható meg.

Olvasd el, de tartós betegség nem szerepel benne. Látási-, hallási- értelmi-, mozgásszervi fogyatékosságok, autisták és kromoszóma-rendellenességgel élők vannak felsorolva, közülük is csak adott mértéket elérők esetén van támogatás.

A rendelet hatályos teljes szövege: [link]

2019. okt. 15. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ.Az én fiamnak gerincferdülésre járt az emelt családi pótlék és ameddig középsuliba járt,ez nála 20 év volt,addig megkapta a 90%-os utazási kedvezményes MÁK kártyát és az emelt családit is.De ha mondjuk neked már alapból nem jár a családi,akkor ez sem.
2019. okt. 21. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!