Milyen jogosítvány kell erre a quadra?
Első szerintem nem jó választ írt.
A1-gyel max 125 köbcentiig vezethető motor is, quad is. Ez meg 976 köbcenti.
A2-vel sem vezethető, annak 48 LE a limit, ez pedig 89 LE.
A-val már vezethető.
B-vel sem vezethető, mivel B-vel jogszabály szerint vezethető:
"négykerekű motorkerékpárok, amelyek terheletlen tömege nem haladja meg a 400 kg-ot (L7e kategória) (az árufuvarozásra szánt járművek esetében az 550 kg-ot), az elektromos járművek esetében az akkumulátorok tömegét nem számítva, és amelyek legnagyobb hasznos teljesítménye nem haladja meg a 15 kW-ot; ezek a járművek motoros tricikliknek minősülnek, és teljesíteniük kell az L5e kategóriába tartozó motoros triciklikre alkalmazandó műszaki követelményeket, kivéve, ha külön irányelvekben ettől eltérő rendelkezés szerepel."
Ennek a Can-Amnek a legkisebb tömege 441 kg, azaz 400-nál több, illetve 15 kW fölötti a teljesítménye, kb 63 kW.
Úgyhogy elvileg csak A-val vezetheted.
#3
Ja valóban. És akkor B-vel már vezethető?
[És akkor B-vel már vezethető?] ← # 4 2019-10-01 22:28
Nem tudom, hogy milyen járműkategória van a quad forgalmijában, de kizártnak tatom, hogy „B” kategóriával vezethető.
„B” kategóriával alapvetően csak személygépkocsi vezethető, illetve személygépkocsi vontatású járműszerelvény, adott tömeghatárig. (A pótkocsija a köznyelvben utánfutó; az ilyen járműszerelvény a köznyelvben utánfutós gépkocsi.) Kizártnak tartom, hogy M1, személygépkocsi kategóriába sorolják.
Ezen túl – vezetői engedély egészségügyi érvényességének lejártát követően is – vezethető vele segédmotoros kerékpár (ideértve a „mopedautót” is), lassú jármű és pótkocsija, kerti traktor, állati erővel vont jármű, mezőgazdasági vontató és könnyű pótkocsija. Kizártnak tartom, hogy ezeknek a kategóriáknak valamelyikébe sorolnák ezt a quadot. (Például, a „mopedautó” könnyű négykerekű motorkerékpár, L6e kategória, ami legfeljebb 425 kg össztömegű, nem 1361 kg-os; és akkor a többi kizáró jellemzőt már nem is kell sorolni.)
A # 2-es válaszban csak azok a kategóriák vannak felsorolva, amelyeknél egyáltalán szóba jöhetnek. Az van mérlegelve, hogy az adott quad hova sorolható, hova nem. Ha nem lenne benne kis elírás, akkor mérlegelendő eshetőségként a „B” kategória nem is szerepelne a válaszban.
Hogy egyáltalán használható-e közterületen, attól függ, hogy van-e érvényes forgalmi engedélye?
Ha nincs, akkor eleve csak forgalomtól elzárt magánterületen használható. (Mindkét feltétel együttese fontos; többen háborogtak már itt, hogy rendőr megbüntette őket, mert kertek alatti földúton engedély nélkül vezettek. Ha az a földút magánterületeken volt is, akkor sem teljesült, hogy forgalomtól elzárt. Hasonló a helyzet erdei utakon, akkor is, ha azok magánerdők. Ráadásul, a tulajdonos engedélye nélkül, még birtokháborítás is; adott helyeken természetvédelmi károsítás is.)
Ha van forgalmi engedélye, abban a „J” adat tartalmazza a jármű kategória kódját. (Például, személygépkocsi M1; legfeljebb 3,5 t megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsik és vontatók N1; kétkerekű motorkerékpár L3e; négykerekű segédmotoros kerékpár L6e; négykerekű motoros tricikli L7e; stb.)
A kategória besorolásokat és megnevezéseket a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet tartalmazza: [link]
Azt, hogy milyen vezetői kategóriával mi vezethető, azt a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 2. melléklete tartalmazza: [link] (Innen idézett a #2-es válasz írója.)
Ezekből nézheted össze azt, hogy milyen vezetői engedély kategóriával milyen jármű kategóriába tartozó jármű vezethető. A kormányrendeletben van, ahol csak a járműkategória megnevezése szerepel, van, ahol – az egyértelművé tétel miatt – a kódja is.
Szerintem, a # 1-es válasz mindhárom tippje alkalmatlan az adott járműre.
Biztos válasz csak akkor adható, ha megadod a forgalmiban szereplő jármű kategória kódot.
Vagy, ha csak a megvételét fontolod, akkor célszerű megérdeklődnöd a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Közlekedési Hatóságától (valamikori nevén, sokan még most is így ismerik: KPM), hogy egyáltalán forgalomba helyezhető-e? Ha igen, akkor számodra sem ügyintézés, sem költség szempontjából nem mindegy, hogy van-e már magyarországi típusengedélye, vagy egyedi eljárás szükséges? Ha egyedi eljárás szükséges, akkor várható-e kedvező magállapítás, azaz, forgalomba helyezhető lesz-e?
Szerintem csak mi ketten válaszoltunk az első válasz után :) Én írtam a 2. választ.
Köszi a kimerítő választ, tanultam új dolgokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!