Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Gyalogos közlekedés: Zöld...

Gyalogos közlekedés: Zöld jelzés arra van hogy lelépj a járdárol valamikor amig tart a zöld és nem arra van hogy átérj amig zöld?

Figyelt kérdés

Ezt még régebben tv-ben hallottam rendőrtől. Hogy a zöld lámpa alatt nem átérni kell kötelezően, nem az a célja hanem addig szabad lelépni a járdárol.

Ez igaz?

Mert valakivel beszéltem erről és most utána nézve a neten nem teljesen ezt találtam.


2019. szept. 13. 07:21
 1/9 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%
Amikor elkezd villogni a zöld, akkor már nem kéne lelépni, mert akkor már csak nagyon sietve fogsz átérni.Így esetleg azt hallhattad, hogy amíg folyamatos a zöld, addig szabadna lelépni, és át kellene érni addig, mire piros lesz. Ez általában kb 5-7 másodperc. Úgy is lehet venni, hogy a villogó zöld az tulajdonképpen az, ami az autósnak a sárga.
2019. szept. 13. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 belapus ***** válasza:
100%

A KRESZ a villogó zöldnél egyenesen tiltja a lelépést, aki pedig az úttesten van, az köteles mielőbb befejezni az áthaladást.

Ha ezt nézem, végül is igaz az, hogy amíg folyamatos zöld van, addig szabad megkezdeni az átkelést.

2019. szept. 13. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
100%
Igen, ahogy az első írta, zöldnél át lehet kelni, villogó zöldnél mihamarabb be kell fejezni az átkelést, de már nem szabad megkezdeni.
2019. szept. 13. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
78%
...a második is nagyon pontosan leírta! Ez így van!
2019. szept. 13. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
83%

Elméletileg a villogó zöldnél nem szabad lelépni, aki pedig átkelésben van, az csipkedje magát.


Gyakorlatilag semmi nem így működik...amikor kisgyerekes anyukák próbálnak átkelni a rosszcsontokkal, vagy iskoláscsoport, esetleg idős ember járókerettel, vagy kerekesszékkel..akkor villoghat, pirosodhat...mindegy.

Az igen megalázó, ha egy gyalogos futva kel át, mert rákiabál valaki...

Nem szabad idegeskedni.

2019. szept. 13. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nézzünk gyakorlati példát. Budapest, Váci út/Süllő utca kereszteződés. Járdától járdáig 40 méter széles. Anyukám halála előtt olyan fél évvel kb. 500m/óra sebességgel tudott haladni, de egyszerre ennél a 40 méternél nem többet. Az több, mint 12 másodperc. Nem tudom, mennyi itt a szabad jelzés, de én rendes gyalogló sebességgel (tehát jól kilépve, de nem rohanva). éppen átérek, ha szabadra vált. Anyukám akkor mit tegyen az ilyen helyeken?

Elindulni nem szabad, ha már villog, meg ki-ki lehetőségeihez képest igyekezzen a legrövidebb úton és sebességgel menni, de ezerfélék vagyunk. Ezért is kell a fokozott óvatosság az autósok részéről, mert a szabályosan úttestre érő sem biztos, hogy el tudja érni a túlsó partot a kellő időben.

2019. szept. 13. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
16%
Persze, életszerű, zöldnél lemehetsz és elkezdhetsz brékelni, hiába vált pirosra te már leléptél a járdáról és tiéd az utca.
2019. szept. 13. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a kérdésbeli állítás, igaz.

1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól, azaz, a KRESZ:

„8. § (2)

a) a folyamatos zöld fény szabad utat jelez: a gyalogos az úttesten áthaladhat;

b) a villogó zöld fény az áthaladásra engedélyezett időtartam végét jelzi: a gyalogos az úttestre nem léphet, az úttesten levő gyalogos pedig köteles az áthaladást mielőbb befejezni;

c) a piros fény az áthaladás tilalmát jelzi: a gyalogos az úttestre nem léphet.”

►┌─ Tehát, nem azt kell latolgatnia a szabályosan közlekedő gyalogosnak, hogy átér-e még a zöld jelzés tartama alatt, vagy sem; folyamatos zöld fény alatt elkezdheti az áthaladást, villogó zöld és piros fény esetén pedig nem léphet az úttestre. ─┘


A lámpák jelzésének időtartamát, a különböző lámpák jelzéseinek időbeli összefüggését, erről szóló szabályzás szerint, összetett képletek használatával állapítják meg.

A 41/2003. (VI. 20.) GKM rendelet szól a forgalomirányító jelzőlámpák követelményeiről, tervezési, telepítési és üzemeltetési előírásairól; a pontos fogalmak, képletek a jogszabályi elvek alapján készült ÚT 2-1.219:2009 sz. útügyi műszaki előírásban vannak.

►┌─ A lényeg: a gyalogosok számára mutatott piros fényjelzés kezdetekor még korántsem kap szabad jelzést a keresztező forgalom. ─┘

• Egyrészt van minimális zöldidő; az az időtartam, ami alatt a gyalogos legalább az átkelőhely hosszának 2/3-át 1,0 m/s sebességgel képes megtenni; amit legkevesebb 5 másodperccel növel a villogó zöld fényjelzés.

• Másrészt, számítanak behajtási időt, hogy mennyi idő alatt juthat a keresztező jármű – járműtípusonként van tervezési gyorsulás, a gyakorlati értékekhez képest nem kicsi – a gyalogosok átkelési helyéhez.

• És van (felkészülési) sárga jelzés (aminek minimális ideje szintén szabályozva van), az induló keresztező forgalom számára.


A gyalogosok biztonságérzete szempontjából kedvezőtlen, hogy minél szélesebb az úttest, annál rövidebb a zöld jelzés (hiszen hosszabb a kiürítési idő; és emiatt nem akarják jelentősen növelni a keresztező forgalom várakozását); mert így átkelés közben aggasztóan sürgetőnek érzékeli a villogó zöld jelzést, és még aggasztóbbnak azt, hogy az átkelést már egy ideje tartó piros jelzésnél fejezi be. De, ha oldalra néz, láthatja, hogy a járművek még várakoznak.

A nehézkesen, lassan járni képesek, valóban gondban vannak a széles úttesteken való átkeléskor. A kevésbé széleseknél hosszabb a zöld jelzés, ott megtehetik, hogy kivárják a következőt, hogy a kezdetekor léphessenek le, át is érhetnek; legfeljebb, a villogó zöldnél. De, széles úttestnél, és emiatt rövid zöld jelzésnél, ez a taktika sem megoldás.

2019. szept. 13. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Alex Fly ***** válasza:
100%
Pontosan így van. A lámpa azt szabályozza, mikor léphetsz az úttestre -ha már ott tartózkodsz, nincs mit szabályozzon...
2019. szept. 14. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!