13. kerületben hogy tudnék ingyen parkolni, ha nem a kerületben van az állandó lakcímem?
▬ [13. kerületben hogy tudnék ingyen parkolni, ha nem a kerületben van az állandó lakcímem?]
► Fizetős parkolóban, sehogy.
„Lakossági várakozási engedély kiadható annak a személynek, aki rendelkezik:
1. bejelentett, állandó lakcímmel, amely a fizető övezet területén van (személyazonosító igazolvány, lakcímet igazoló hatósági igazolvány),”
↑
A XIII. kerületi Közszolgáltató Zrt. tájékoztatójából
▬ [érdekelne, h a főbérlőm esetleg a parkolókártyát az én autómra tudja-e igényelni?]
► Nem.
„Lakossági várakozási engedély kiadható annak a személynek, aki:
2. tulajdonosa/üzembentartója a gépjárműnek (forgalmi engedély szerint),”
↑
A XIII. kerületi Közszolgáltató Zrt. tájékoztatójából
► Abból a jogszerű helyzetből indulok ki, hogy van bérleti szerződés.
Ez jogalap arra, hogy a szállásadó (jogilag, lakcímbejelentőn így nevezik, akit te főbérlőnek írtál) nélkül intézd a lakcímbejelentést.
• „Szállásadó: az a személy, aki jogosult egy természetes személynek valamely lakás vagy lakás céljára szolgáló egyéb helyiség használatát biztosítani.” ← 1992. évi LXVI. törvény
a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról [a továbbiakban LCTV] 5. § (5a)
• „A Magyarország területén élő polgár köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés). ← LCTV 26. § (1)
• „a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani.” ← LCTV 27/A. § (3)
Jellemzően ilyen okirat a bérleti szerződés.
Sokan nem tudják a fentieket, illetve, úgy tudják, hogy a szállásadó (bérbeadó) megszabhatja, hogy bejelentkezhet-e a bérlő, illetve, hogy hogyan jelentkezhet be (lakóhelyként – régi megnevezéssel: állandó lakcím -, vagy tartózkodási helyként – régi megnevezéssel: ideiglenes lakcím).
Azt, hogy a bérlő bejelentheti-e a lakcímként a bérlemény címét, nem a szállásadótól (bérbeadótól) függ; ez 3 munkanapon belül a bérlő törvényi kötelezettsége.
Azt, hogy a bérlő lakóhelyként, vagy tartózkodási helyként jelentheti be a bérlemény címét, nem a szállásadó döntésétől függ, hanem a bérlő lakcímhelyzetétől. Ha van bejelentett lakóhelycíme (~állandó lakcím~), akkor annak fenntartása mellett másik ilyet nem jelenthet be, ilyenkor csak tartózkodási helyként jelentheti be a bérlemény címét. Ha nincs bejelentett lakóhelycíme (~állandó lakcím~), akkor viszont nem létesíthet tartózkodási hely címet, a bérleményt csak lakóhelyként (~állandó lakcím~) jelentheti be.
A szállásadó (bérbeadó) vonakodását ez utóbbitól az ismerethiány okozza. Semmivel sem jelent több jogosultságot a lakóhelycímként történt bejelentés, mint a tartózkodási helyként bejelentett. Ugyanis „A lakcímbejelentés és az értesítési cím bejelentésének ténye önmagában a lakás vagy az ingatlan használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg.” ← LCTV 26. § (5) A tulajdon, illetve használati, fizetési feltételeket – bérlés esetén – a bérbeadási szerződés tartalmazza, amelyben lehet hivatkozni jogszabályi (pl. polgári törvénykönyvi) szabályzásra.
Bizonyára a téves és hiányos „tudás” következménye az első válasz (2019-09-07 00:39) 0% hasznosságúnak ítélése, legalábbis, most ennyi az állása.
► Megteheted, hogy kijelentkezel a lakóhelycímedről (~állandó lakcím~), az ott nem érint semmilyen fennálló tulajdon, használati stb. jogodat. És, utána bejelentkezel lakóhelycímként (~állandó lakcím~) a bérleménybe. (Ismétlésül: bérleti szerződés esetén nem szükséges a bejelentőlapot aláírnia sem a szállásadónak, illetve, jelen sem kell lennie a bejelentésnél.)
Ha valamilyen okból – például utazási kedvezmény igénybevétele – szükség van arra a címre is, ami most a lakóhelycímed, akkor utána azt bejelented tartózkodási helyként. Ebben az esetben a hivatalos iratokat, megkereséseket a tartózkodási helyedre küldik, ami vagy gond, vagy nem. Ha a bérleménybe akarod kapni ezeket, akkor a bérleményt értesítési címként is be kell jelentened (köznyelvben: levelezési cím). ← LCTV 5. § (5)
Így jogosulttá válsz arra, hogy a XIII. kerületben díjtalanul parkolhass, ehhez a XIII. kerületi Közszolgáltató Zrt.-től 2-ezer Ft költségtérítésért igényelned kell a lakossági várakozási engedélyt. (Online ügyintézéssel is igényelhető, annak további ezer Ft ügyviteli díja van.) Ezzel a lakóhelycím (bérlemény címe) szerinti várakozási övezetben díjtalanul parkolhatsz.
Nem tudom, mennyi időre tervezed a bérlést, de bármikor kijelentkezhetsz, és ismét bejelentkezhetsz a mostani címedre. Ha tulajdonod, tulajdonrészed van ott, akkor annak igazolásával, ha pl. a szüleidé, és családtagként éltél ott, akkor a tulajdonos (több tulajdonos esetén bármelyik résztulajdonos) hozzájárulásával ismét bejelentheted lakóhelycímként.
Ha nincs bérleti szerződés, akkor semmire sincs lehetőséged, de az más szempontokból is kiszolgáltatott helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!