Ha jogositvanyt akarok hosszabbitani, akkor kotelezo a haziorvoshoz menni elotte, vagy lehet menni mashova is alkalmassagi vizsgalatra?
Attól függ, hogy 1., vagy 2. alkalmassági csoportról van-e szó.
Kik végezhetik a vizsgálatot?
┌─ 8. § (1)
„a) az 1. alkalmassági csoportba tartozó személy esetén
aa) a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy
ab) a vizsgált személy lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti háziorvos” ─┘
┌─ 8. § (1)
„b) a 2. alkalmassági csoportba tartozó személy esetében:
ba) a vizsgált személy választott háziorvosa, vagy
bb) a munkavállalót foglalkoztató vagy foglalkoztatni kívánó munkáltató részére foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgálat orvosa, vagy
bc) a nem szervezett munkavégzés keretében dolgozó, vagy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem álló személy esetén a lakóhelye szerint területileg illetékes foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa. ─┘
┌─ 8. §
(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túl az egészségi alkalmassági vizsgálatot első fokon végző szervek lehetnek:
a) a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek és a nemzetbiztonsági szolgálat által kijelölt orvos, ha az érdekelt személy e szervek állományában teljesít szolgálatot vagy ilyen szervvel foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban áll;
b) a MÁV Kórház és Rendelőintézet (Szolnok) és a Vasút-egészségügyi és Szolgáltató Közhasznú Társaság által kijelölt orvos, ha az érdekelt személy a vasutas biztosítottak köréről és a vasút-egészségügyi intézetekbe történő beutalás szakmai rendjéről szóló rendelet hatálya alá tartozik. ─┘
Fentieket lásd: 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról
Csak magánszemély egészségi vizsgálatát tudják végezni, és megállapítani azt, hogy alkalmas-e, feltételekkel, illetve korlátozottan alkalmas-e, avagy alkalmatlan. Jogi személynél (pl. bt, kft stb.) ez nem is értelmezhető.
A vizsgálatot kérő személy dönti el, hogy melyik alkalmassági csoportú megállapítást kéri. Ez pedig nyilván attól függ, hogy mire van szüksége.
„C1”, „C1E”, „C”, „CE”, „D1”, „D1E”, „D”, „DE” kombinált vagy „TR” trolibusz kategóriájú vezetői engedély megszerzéséhez, illetve megtartásához, 2. alkalmassági csoportú alkalmasság szükséges. Más kategóriáknál (pl. „B”-nél) is szükséges a 2. alkalmassági csoport, ha a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezet vagy kíván vezetni, valamint akit közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak.
Más esetekben elegendő az 1. alkalmassági csoportú megfelelés.
Természetesen, a 2. alkalmassági csoportba sorolt személyt, egészségi alkalmasságának megállapítása esetén, alkalmasnak kell tekinteni az 1. alkalmassági csoport tekintetében is.
(Például, én már elég koros vagyok, nincs szükségem a „C” kategóriára, és mivel a 2. alkalmassági csoportú alkalmasság mindig rövidebb időtartamra szól, mint az 1., így legutóbb 1. alkalmassági csoportú vizsgálatot kértem. Így a „C” kategória nincs érvényesítve a vezetői engedélyemben, de el nem vész, ha kellene, akkor el kéne végeztetnem a 2. alkalmassági csoportú vizsgálatot, és megfelelés esetén újra használhatnám.)
Hogy melyikre lesz szükséged, azt te tudod. Ha pl. „B” kategóriás engedélyed van, és taxizni szeretnél – az, közúti szolgáltatás -, akkor kell a 2. alkalmassági. De ha nem kell a 2., csak alkalmasabb olyan helyen végeztetned a vizsgálatot, ahol csak 2. alkalmassági esetén végeztetheted, akkor kérheted a 2. alkalmasságit, hiszen, mint már írtam, az az 1. alkalmassági tekintetében is megfelelést jelent. A vizsgálatnak hatóságilag megállapított díja van, és nem függ attól, hogy 1., vagy 2. alkalmassági csoportra történik; mindkettő ugyanannyiba kerül. Persze, a 2. alkalmasságinál szigorúbb követelmények és feltételek vannak (látásélesség, színlátás, hallás, tartós betegségek, rendellenességek stb. tekintetében.)
Hogy most milyen van, azt pedig megnézheted a vezetői engedélyedben. Ha a 12-es mezőben (kártya formájú vezetői engedélyen a hátoldalon) 101 van, az 1. alkalmassági csoportot jelöl; ha 102, az pedig 2. alkalmassági csoportot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!