Üdv mindenkinek! Olyan problémám lenne, hogy én tavaly leadtam a kocsimat bontásra egy márkaszerviznek. Ők fölajánlották, hogy mindent elrendeznek (kivonás). Kaptam egy bontási igazolást és egy felvásárlási szerződést?
Ez így nem kicsit hiányos, elsősorban a szervizes szerződés pontos részletei tekintetében. Hogy mit ajánlottak fel; egyáltalán, például adott intézkedésekhez adtál-e megfelelő felhatalmazást, ők tételesen mit vállaltak, és hogy milyen a felelősségvállalásuk, ha valamit nem teljesítenek?
A végén kezdve: az önkormányzati hivatal az országos gépjármű nyilvántartásból kapott adatokkal dolgozik. Számukra a bontási átvételi igazolás semmit sem jelent.
A bontási átvételi igazolás is kell ahhoz, hogy a jármű végleges forgalomból kivonását el lehessen intézni okmányirodában, kormányablakban. Ha ez megtörtént, akkor a jármű véglegesen és visszavonhatatlanul kikerül a központi nyilvántartásból.
Ez az eljárás bizonyára nem történt meg.
Magadról biztosan tudhatod, hogy nem tetted meg, abból, hogy a szerviz azt állítja, hogy átadta neked a rendszámot és a forgalmit, egyáltalán nem azt mutatja, hogy ők vállalták a kivonás elintézését. Ezek nélkül, felhatalmazás esetén sem tudhatták megtenni; nem is szokásos eljárás.
Mindenesetre,
- a gépjárműadót annak kell egész évre megfizetnie, aki a tárgyév első napján (január 1-én), a központi nyilvántartás szerint a jármű üzembentartója, ennek hiányában, a tulajdonosa.
- kötelező gépjármű felelősség biztosítás szerződés fenntartása, a díjfizetés is a gépjármű nyilvántartott üzembentartójának kötelessége, míg érdekmúlás nem következik be (jogszerűen más lesz az üzembentartó, a gépjárművet véglegesen kivonják a forgalomból, meghal az üzembentartó stb.)
Ha ezügyben elmaradásod van, akkor a hiányzó napokra fedezetlenségi díjat kell fizetni + 30 % baleseti adót. A fedezetlenségi díj a jármű fajtájától és teljesítményétől függ, napi mértékét évről évre, a Magyar Nemzeti Bank állapítja meg: [link]
Ezek elmaradásának egyik következménye, hogy a járművet ideiglenesen kivonják a forgalomból, míg nem rendeződnek a hiánypótlások. Adott mértékű mulasztás esetén pedig véglegesen kivonják a járművet a forgalomból, ehhez azonban le kell adni a forgalmi engedélyt és a rendszámot is; hogy nehogy kivont jármű hatósági jelzésével lehessen részt venni a forgalomban.
Azt te tudod, hogy pontosan mire vonatkozó szerződést kötöttél a márkaszervizzel, és meggyőződtél-e arról – például, ügyfélkapus lekérdezéssel, vagy másképp -, hogy a jármű kikerült-e a forgalomból?
Ha van rá kellő jogalapod, akkor a mulasztó szervizzel egyezkedhetsz, pereskedhetsz. Bár, abból, hogy eltérőt állít a szerviz és te, nem úgy tűnik, hogy egyszerű dolgod lesz. De a ti nézeteltérésetek nem érdekli sem az önkormányzatot, sem a Magyar Biztosítók Szövetségét.
Még mindig, nem. [link]
A képen két részlet van:
• az egyik a kormányablak OKMIR00072 kódú ügyintézés: Jármű forgalomból történő végleges kivonása iránti kérelemből
Linkje: [link]
• a másik az 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról 2. §-ból
Linkje: [link]
► Okmányirodában, kormányablakban intézhető „Forgalmi engedély pótlására irányuló kérelem, elvesztés, eltulajdonítás, megsemmisülés bejelentésével” → [link]
► Ugyancsak okmányirodában, kormányablakban intézhető „Rendszámtábla elvesztésének, ellopásának bejelentése és rendszámtábla pótlására irányuló kérelem” → [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!