Ha veszek egy használtautót előtte el kell vinnem eredetiségire ugye. Ezt csak biztosítás megkötése mellett tehetem meg?
Nem kicsit zavaros, amit írtál.
Igen, a vétel előtt van értelme elvinni, de akkor nem stimmel, hogy veszel egy használt autót és előtte elviszed.
A jogszabályi neve: előzetes eredetiségvizsgálati eljárás.
Tehát, előzetes, azaz vásárlás előtti, hogy megelőzze azt, hogy a vevő bíbelődjön a meg nem felelt járművel.
A kötelező bevezetésének az volt a célja, hogy a vevő csak olyan gépjárművet vegyen meg, aminek érvényes (legfeljebb 60 napos) eredetiséget igazoló jegyzőkönyve van, ne vásárlás után szembesüljön a problémával.
Ha nem felel meg a vizsgálaton, akkor nem csak a biztosítás lesz a gondod. Kifizetted, és nem tudod a nevedre íratni, nem tudod használni.
Az ugyan nincs jogszabályban megszabva, hogy ki fizesse; lehet egyezkedni, az eladóval megosztani a díját, ha sikeres, stb.
Kockázatos és értelmetlen vásárlás után vizsgáltatni, bár tömegesen ezt teszik. Aztán jön ugyanitt pórul járt vevő kérdése: most mit csináljak? Akkor már verheti a fejét a falba, azt csinálhatja.
Ne vedd meg eredetvizsgálat nélkül!
Ócska duma, hogy a vevő SZOKTA csináltatni!
Nem értitek!
Ha a kocsin nincs biztosítás, hogy el tudjam (tudjuk) vinni eredetiségvizsgára, kell rá kötnöm egyet, mert annélkül nem vehet részt a forgalomban. De ha a vizsgán problámét észlelnek, még mindig rajta van az általam megkötött biztosítás, viszont megvenni nem bírom mert megbukott a vizsgán. Ilyenkor le lehet mondani a biztosítást?
Igazad van, valóban nem értem.
Ha nem is biztos, hogy meg tudod venni, miért kötsz rá biztosítást? Miért nem az eladó köt? Pontosabban, miért nincs biztosítva? A KGFB törvény (2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról) szerint: „Minden magyarországi telephelyű gépjármű üzemben tartója köteles - a külön jogszabály alapján mentesített gépjárművek kivételével - az e törvény szerinti biztosítóval a gépjármű üzemeltetése során okozott károk fedezetére, az e törvényben meghatározott feltételek szerinti biztosítási szerződést kötni, és azt díjfizetéssel hatályban tartani (biztosítási kötelezettség).” Tehát, kell rajta lenni biztosításnak.
Te milyen jogcímen kötsz rá biztosítást? Van kitöltött, óra:perc pontossággal aláírt, közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokirat (egyszerűbben: adás-vételi szerződés), ahol te vagy az új tulajdonos, egyben üzembentartó?
Te nem érted!
Miért akarod mindenáron te vinni eredetvizsgára?!
2#-es voltam.
Véglegesen nem lehet kivonva, mert ahhoz le kellett volna adni bontóba.
Ha ideiglenesen van kivonva, akkor kell lennie érvényes kötelező biztosításnak, csak a kivonás időtartamára fel van függesztve a díjfizetés, ha a kivonást bejelentették a biztosítónál. (Ugyanígy fel van függesztve a gépjárműadó fizetés is, ha a kivonást bejelentették az önkormányzatnál.)
Forgalomba helyeztetik, bejelentik a biztosítónál, és az önkormányzatnál. Befizetik a szükséges biztosítást. Aztán, ha 1-2 nap múlva (vagy bármikor) megveszed és átiratod a nevedre, akkor az adásvételi szerződés időpontján túl fizetett biztosítást a biztosító visszafizeti nekik. Attól függően, hogy milyen gyorsan veszed meg, csak néhány napi díj terheli majd őket.
Gyönyörűen leírták az elméletet, de a gyakorlat, mint sokszor, itt is más. Megkötitek az adásvételit, te kötsz egy biztosítást (hiszen addig bele sem ülhetsz), majd a következő 15 napban megcsináltatod az eredetiségvizsgát és átiratod a nevedre. Az eredetiségvizsga előzetes, de az átírást előzi meg és nem az adás-vételt.
Néhány pont, amit érdemes megfontolni:
- ha egyáltalán felmerül, hogy nem fog átmenni a vizsgálaton, akkor messzire elkerülöm az eladót
- ha tényleg megbukna és az eladó intézi a vizsgálatot, akkor úgyis olyan helyre viszi, ahol át fog menni, tudjuk, hogy mindent el lehet intézni
- pont a kettes pont miatt intézem magam a vizsgálatot egy független helyen az eladó nélkül, ha kiderül valami, legalább tudjam a frankót
Jöhet a lepontozás...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!