Külföldi papiros autót mennyiért irnak átt magyarra?
vennék egy autót aminek külföldi okmányai vannak.
a kérdésem az lenne hogy kb mennyiben lenne magyar papirokat intézni neki és mi ennek a menete?
Hogyan lehet EU-tagországból személygépkocsit behozni?
Az alábbiakban hat pontban foglaltuk össze, mire kell odafigyelni uniós tagországból származó személygépkocsi magyarországi behozatala és forgalomba állítása esetén. (Amennyiben a származási ország nem az unió valamely tagállama, az alábbi oldalunkon talál részletes információt a gépkocsi forgalomba helyezésről.)
1. Vám
Amennyiben EU-tagállamból hoz be valaki autót, azt az egységes belső piac léte miatt vámmentesen, továbbá egyéb alakiságok (vámkezelés) nélkül teheti meg.
2. Regisztrációs adó
A Magyarországon először forgalomba helyezendő személygépkocsik, lakóautók és motorkerékpárok után, továbbá a gépjárműflotta-üzemeltető személygépkocsijának belföldi illetőségű személy részére történő bérbeadása esetén regisztrációs adót kell fizetni. Az adó mértéke a személygépkocsi műszaki tulajdonságaitól, a környezetvédelmi osztályba sorolásától, valamint első forgalomba állításának időpontjától függ.
A regisztrációs adóról a többször módosított 2003. évi CX. törvény rendelkezik, mely jogszabály hatályos változatát megtalálhatja az alábbi oldalon.
A jelenleg hatályos regisztrációs adó mértékét kiszámíthatja regisztrációs adó kalkulátorunk segítségével.
Az adó kiszámításához az alábbi adatokra van szükség:
Üzemanyag: benzines vagy dízel
Hengerűrtartalom
Környezetvédelmi osztály
Első, eredeti forgalomba helyezés dátuma
Adóigazgatási eljárás kezdete
Az európai uniós szabályoknak való megfelelés érdekében 2008. április 1-jével módosult a regisztrációs adóról szóló törvény. A jogszabály a használt, de 20 évnél nem idősebb gépjárművek regisztrációs-adó számításánál vezet be újításokat. Új jogintézményként bevezetésre került egy ún. különleges hatósági adó-megállapítási eljárás. Erről bővebben itt olvashat.
A jelenleg hatályos regisztrációs adó mértékét az alábbi oldalon találhatja.
Fontos tudni, hogy a külföldi rendszámú személygépkocsi regisztrációs adójának a megállapításához mindenképpen szükséges a Nemzeti Közlekedési Hatóság által kiállított műszaki adatlap. A személygépkocsi behozatala után tehát először ezt szükséges beszerezni.
3. Általános forgalmi adó
A személygépkocsiknak az Európai Unióban történő megvásárlására vonatkozó áfa-szabályok függnek attól, hogy új vagy használt járműről van szó, illetve az utóbbi esetben attól is, hogy a vásárló áfa-alanyként vásárolja-e meg az autót vagy sem.
Új személygépkocsinak az olyan autó minősül, amely legfeljebb 6000 kilométert futott, vagy amelynek első forgalomba helyezésétől számítva legfeljebb 6 hónap telt el. Ezen járművek más EU-tagállamban történő beszerzése esetén a vásárló tagállamának (jelen esetben ez Magyarország) áfa-szabályai, áfamértéke szerint kell az adót megfizetni. Az eladó nem számít fel adót, ehelyett a magyar vásárlónak kell a gépkocsi értékének megfelelő áfa-összeget az APEH felé bevallania és megfizetnie.
Használt személygépkocsik esetén amennyiben a vásárló egy magyar vállalkozás, amely rendelkezik a Közösségen belüli ügyletekben használandó áfa-azonosító számmal, úgy az előzőekkel azonos módon történik az adózás, az ügylet Magyarországon lesz adóköteles. Ha azonban egy magyar magánszemély utazik ki gépjármű-vásárlási céllal egy másik tagállamba, akkor az ottani áfa-mértéket számítják fel a vásárlás során, Magyarországon nem lesz áfa-fizetési kötelezettsége.
4. Behozható személygépkocsik kora
A közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV.12.) KöHÉM rendeletet módosító 89/2006. (XII.26.) GKM rendelet értelmében 2007. január elseje óta nincsen korlátozás az EU-ból Magyarországra behozható és forgalomba helyezhető gépjármű korára vonatkozóan.
A közösségi járműnek (az EGT tagállamokban használatba vett, érvényes forgalmi engedéllyel és rendszámmal ellátott járműnek) azonban meg kell felelnie a már forgalomba helyezett járművekre vonatkozó közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi követelményeknek.
5. Forgalomba helyezés
EU-s tagállamban vásárolt személygépkocsi esetében adásvételi szerződésre (vagy kereskedelmi számlára), valamint a gépkocsi okmányaira van szüksége. Az Európai Unió más tagállamaiban vásárolt személygépkocsit nem szükséges kivonni a forgalomból, illetve ideiglenes rendszámmal ellátni a behozatalhoz. Az autó eredeti rendszámmal és okmányokkal is átlépheti a határt, Magyarországon a forgalomba helyezés során „honosításra” kerül.
A határon nincsen szüksége külön okmány beszerzésére. A személygépkocsi magyarországi forgalomba helyezéséhez az illetékes okmányirodához kell fordulni, ahol elvégzik a jármű származásának ellenőrzését is. A forgalomba helyezési eljárásra ezt követően kerül sor.
A forgalomba helyezéshez szükséges a megyei vámhivatal által kiállított igazolás arról, hogy a regisztrációs adót az adott járműre már megfizették.
Ennek a menetéről, illetve a szükséges dokumentumokról ezen az oldalon található bővebb információ.
6. További költségek
Személygépkocsi behozatala esetén további költségként jelentkeznek a forgalomba helyezés adminisztrációs költségei (eredetvizsgálat, rendszám etc.).
További információ személygépkocsik hazai forgalomba helyezéséről a megyei vámhivataloknál, az okmányirodáknál, illetve a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál kapható.
Nemzeti Adó-és Vámhivatal
Kék szám: 0640/42-42-42
Honlap: [link]
Nemzeti Közlekedési Hatóság
Cím: 1066 Budapest, Teréz krt. 38.
Postacím: 1389 Budapest Pf.: 102
Telefon: 06 1 373-1442
E-mail: office@nkh.gov.hu
Honlap: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!