Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Milyen következménnyel számolh...

Milyen következménnyel számolhatok ha határidőn túl jelentem be az adásvételt?

Figyelt kérdés
2024 dec 7 én eladtam az autómat, megírtuk az adásvételit, a vevő be is ment a kormányablakhoz pár napra rá, ahol tájékoztatták hogy a formanyomtatvány amit kitöltöttünk régi formátum, de az adásvételt rögzítették. Közben letelt a 8 napos határidőm mivel nem tudtunk ezidőalatt 2 alkalommal is találkozni.Ha rögzítettek feltételezem az új szerződésen az előző dátumozást kell megadnom és késedelmi díjat kell fizetnem. A kérdésem hogy lehetséges-e hogy valóban rögzítettek a kormányablakban adásvételt, megfelelő szerződés nélkül, vagy csak a vevő félreérthetett valamit?

tegnapelőtt 17:21
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

2021. január 1-től az eladónak is 15 napja van a bejelentésre. [↓*]


A bejelentés elmulasztásáért sohasem bírságolták az eladót. A jogalkotó a sorsra bízta: ha nem teszi meg a bejelentést, és a vevő nem végzi el az átíratást, akkor marad a nyilvántartásbeli üzembentartó, az ő köztelezettsége marad a KGFB fenntartása, ő marad a gépjárműadó alanya, és ő kapja az esetleges, vezető távollétében illetve felvétel alapján kiszabott közlekedési bírságokat, pótdíjakat. És nem tudja kimenteni magát, mert nincs igazolása a nyilvántartó hatóságtól, azaz, nincs hitelesítve az adásvételi szerződése. A hatóságnál semmi jele nem lesz annak, hogy változás történt.


Nem tudom, miben problémás „régi formátumú” formanyomtatványról van szó. Jogszabály előír kötelező tartalmi elemeket, ezeket füzetlapon, kézírással is meg lehet adni. (A jogszabály a lenti elérhetőségeken elolvasható.) Ha ezeket tartalmazza, akkor érvényes szerződés. Legfeljebb, az ügyintézőnek könnyebb a kormányablakokból ingyen elhozható űrlapon írt szerződésen eligazodnia, illetve, egyszerűbb megállapítania, hogy minden, a jogszabályban megkövetelt tartalmi elem szerepel rajta.


A nyilvántartásba történt bejegyzés annak felel meg, mintha te, eladóként tettél volna bejelentést. Ugyanis, az eladó bejelentése nem jelent átírást, csak bejegyzést tesznek. A bejegyzés a hatóság tudomásra jutását jelenti az adás-vételről, aminek alapján várják, hogy a vevő a szerződésen szereplő tulajdonba adás-vétel napjától számított 15 napon belül elvégezze az átírást. Ha nem teszi meg, akkor elektronikus értesítést kap a NAV, ugyanis állami bevétel határidőre történő megfizetése marad el: a vagyonszerzési illeték. A NAV mulasztási bírságot szab ki a mulasztó vevővel szemben.

Nem értem a vevő vonakodását, kezét-lábát törve neki kéne erőltetni a jó szerződés elkészítését, másképp a NAV egy szép bírsággal kíván neki boldog újévet.

(Természetesen, az eredeti birtokba adás-vétel időpontját kell írni az új szerződésre, hiszen ezzel lett bejegyezve a nyilvántartásba.)


┌─ * „2. § (1) A jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az átruházó a változástól számított tizenöt napon belül bejelenti a közlekedési igazgatási hatóságnak.”

304/2009. (XII. 22.) Korm. rendelet hatályos szövege.

A jogszabály hatályos teljes szövege elolvasható

itt: [link] (Net Jogtár), vagy

itt: [link] (Nemzeti Jogszabálytár). ─┘

tegnapelőtt 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!