Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Valami megoldás esetleg?

Valami megoldás esetleg?

Figyelt kérdés
Vettünk egy autót illetve gyorsított eljárásban csináltam a jogosítványt, mivel párom terhes ezért fontosnak találtuk. Viszont elég rizikós volt a helyzet, mert sok rosszullét és megtőbbet ültünk reggeltől délutánig a kórházakban mint alapból kellett volna plusz húgom is kórházba került és hozzá is rohangáltunk ezért az átírás és eredetiség vizsga kimaradt. Hétfőn megkaptam, hogy kivonták az autót a forgalomból, de jovőhétre hétfőre már van időpont eredetiség vizsgára és az átírást is ők végzik. Azt mondják, hogy két hónap és újra forgalomba lehet helyezni ez mind szép és jó, de nekünk hamarabb lenne szükségünk rá. Gondoltam arra, hogy átiratjuk és egy közeli hozzátartozónak eladjuk, így nem kell külön eredetiség vizsga sem vagy az eredetiségvizsgán a papírra ráiratjuk, hogy az időpontot már hamarabb kértük (ami természetes félig meddig igaz is, mert már másnap hívtuk őket, viszont elvinni sajnos nem tudtuk és senki nem volt aki elvigye). Valaki aki hasonló cipőben járt már valami megoldás esetleg? (Hétfőn lesz 30 napja az adásvételi és 31-től több időre vonják ki így azt megússzuk)

2022. júl. 15. 14:36
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az a helyzet, hogy így jártál. Az indoklások senkit nem érdekelnek, a hatóságokat sem. Tréleren el tudod vitetni eredetiség vizsgálatra, forgalomban nem vehetsz részt vele. Abban nem vagyok biztos, hogy át is tudod íratni, mivel hatóságilag vonták ki a forgalomból, ennek utána kell érdeklődni. De még ha át is tudnád íratni, hiába adod el, a vevő sem tudja használni, mivel nem saját kérésre került kivonásra, te nem tudod újra forgalomba helyeztetni. Ez a bünti a késedelem miatt.

Ezen kívül közeli hozzátartozónál is kell eredetiség vizsgálat, csak az egyeneságú rokonok (pl szülö-gyerek) közötti adásvételnél nem kell.

És készülj egy jelentősebb összeggel ha biztosítást sem kötöttél rá, mert a fedezetlenségi napok bizony ketyegnek.

2022. júl. 15. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Biztosítás szerencsére van rajta, azt online el tudtam intézni már aznap este. Szerencsére átírni átírják. Nyilván én hibáztam, ez nem is kérdés, viszont reménykedtem, hogy hátha van valami megoldás.
2022. júl. 15. 18:56
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Először el kell végeztetned az átírást.


Már sok év óta nem csak az egyenesági rokonok közti ajándékozás illetékmentes, hanem a házastársak és testvérek közötti is.

↑ 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről 17. § felsorolása.


Például, a feleségednek ajándékozhatod. Ugyanolyan adásvételit kell kitölteni, csak a „jogügylet jellege: visszterhes/ingyenes” szövegben az ingyenest kell aláhúzni.

Nem kell ügyvédi, vagy közjegyzői okirat; ez a jelölés és a házassági anyakönyvi kivonat, valamint a személyazonosító igazolványok bemutatása kell az átírás során. (Ha netán testvér részére íratnád át, akkor is ez a helyzet, csak nem házassági anyakönyvi kivonat kell. De, jobb megoldásnak tartom a feleséged, ha be bír menni az ügyintézés idejére. Előzetes időpontfoglalás esetén elég vagy 5 perccel előbb megérkezni, sorszámot sem kell kérni, az időpontfoglaláskor kapottal hívnak; ha bankkártyával fizettek az ügyintézőnél és nem kell postára menni csekket befizetni, akkor az egész legfeljebb negyedóra.)

Csupán a forgalmi engedély (amit helyben nyomtatnak) és a törzskönyv 6-6 ezer forintos kiállítási illetékeit kell megfizetni. Persze tudom, többlet pénz.


Eredetiségvizsgálat nem kell (házastársak, egyeneságbeli rokonok, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermekek, örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülők, valamint testvérek közt).

↑ 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról 52. § (7) g), ami hivatkozik a Polgári Törvénykönyv 8:1. § (1) 1.-re


Persze, az átíráshoz kell a feleséged nevére KGFB-t kötni, ami lehet, hogy drágább. Ha esetleg te már fizetted is, akkor az időarányos rész levonása utáni részt visszakapod. Bár, ha nem fizettél, sincs gond, ugyanis a KGFB törvény 60 nap türelmi időt ír elő, ami a díj esedékessége napjától rendelkezésre áll. Ha a türelmi idő alatt megtörténik a befizetés, annak nincs következménye. A türelmi idő alatt fennáll a biztosító helytállási kötelezettsége. Ha nem fizettél, bőven 60 napon belül vagy; elég lesz csak erre a 30 valahány napra fizetni. A kivonás időtartama alatt szünetel a biztosítási díjfizetési kötelezettség.

Az átírásnál nem számít, hogy a feleségednek, testvérednek nincs vezetői engedélye; a biztosítás szokott emiatt néhány százalékkal drágább lenni. Vezetni az vezethet, akinek a tulajdonos megengedi.


És az új tulajdonos nem büntethető az előző tulajdonos mulasztása miatt, ha ő időben átíratja, akkor átíráskor forgalomba helyezik az autót. Persze, ha a fene fenét eszi is, akkor már ne mulasszátok el a 15 napot. De hát, családon belül olyan időpontot írtok a szerződésre, amilyet akartok.


Amit buktok, az a kb. félévnyi gépjárműadó. De ezt már elbuktátok a forgalomból kivonás első percében.

Ugyanis, alapszabály, hogy a teljes évre az a gépjárműadó alanya, aki a nyilvántartás szerint az év első napján az üzembentartó. Ez ugye, az előző tulajdonos. De, vannak kivételek. Ha a járművet év közben kivonják a forgalomból (akár az üzembentartó kérésére, akár hivatalból), akkor az év további részében az válik az adó alanyává, aki az újbóli forgalomba helyezésekor a nyilvántartásbeli üzembentartó.

↑ 1991. évi LXXXII. törvény a gépjárműadóról 2. §


(Nem tudom, mennyire ismered a tulajdonos és üzembentartó fogalmát.

Átíráskor az új tulajdonos egyben üzembentartóvá is válik. Az üzembentartói jog egy vagyoni értékű jog, amit szerződésben eladhat, elajándékozhat.

Az üzembentartó köteles KGFB-t kötni és azt díjfizetéssel fenntartani, ő a gépjárműadó alanya, ő kapja az esetleges, felvétel alapján kapott bírságot, a pótdíjat parkolás, útdíj meg nem fizetése esetén, ő jogosult kérni a jármű ideiglenes forgalomból történő kivonását, ő felelős az időszakos műszaki felülvizsgálat elvégzéséért stb.

Amelyik tulajdonos nem adja át ezt a jogot, és egyben üzembentartó is, a felsoroltakat üzembentartói minőségében köteles tenni, teheti.)


Ha a te számodra sokkal olcsóbb a biztosítás, akkor a feleséged, testvéred neked ajándékozhatja az üzembentartói jogot. Ez az adásvételi szerződéshez erősen hasonlító szerződés (legbiztosabb a kormányablakból, okmányirodából hozni, ingyenes és biztosan jó; ha nincs az ügyféltérben, a biztonsági őrtől kérhető). A jogügyletnél itt is az ingyenes szót kell aláhúzni, és ugyanolyan okmányokkal kell bizonyítani az összetartozást, mint átírásnál. Csak a nevedre kiállított forgalmiért kell fizetni 6-ezer Ft-ot, amit helyben nyomtatnak.

Üzembentartói jog átadásnál eredetiségvizsgálat akkor sem kell, ha vadidegenek közti az ügylet; hiszen a tulajdonos ugyanaz marad.

2022. júl. 16. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

2. Válaszoló

Nagyon szépen köszönöm, akkor az egyik megoldásom jó volt egy kis változtatással és szerencsére ezt egy napon belül meg tudjuk tenni. Ami azt jelenti, hogy keddi nap újra forgalomba helyezhető az autó csak már a tulaj nem én leszek, illetve a KGFB ugyan úgy maradhat a nevemen, viszont módosítani kell az adatokat. Legalább nem kell "ideiglenes" autó után nézelődni, mivel az még több többletköltséggel járna. Tényleg köszönöm!

2022. júl. 17. 23:04

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!