Kell kötnöm kötelező biztosítást vagy nem?
Használtautó kereskedésben vásároltam egy autót ami kérésre ideiglenesen ki van vonva a forgalomból.( 1 hónapja)
Megírtuk az adásvételit, törzskönyvön kîvűl mindent megkaptam és szerettem volna online biztosîtást kötni viszont a kereskedő azt mondta, hogy addig nem lehet rá kötni amig nem viszem el eredetvizsgára, mivel ki van vonva a forgalomból.
Ha az eredetvizsga megvan utána kössek biztosítást és irány az okmányiroda.
Viszont a neten azt olvastam a legtöbb oldalon, hogy rögtön kell rá kötni, de van aki szerint ideiglenesen kivont autóra nem kell.
Melyik az igaz?
a kivont autóval tilos forgalomban résztvenni...ergo, ha áll az autó egy udvarban, akkor azzal nem okozhatsz balesetet.
Igazam van, vagy igazam?
Attól a pillanattól kezdve, hogy közlekedhetsz a vásárolt járművel, azonnal kell biztosítással is rendelkeznie a járműnek.
Ennyi.
Nincs forgalomba helyezve.
Igen, az udvaron áll a vásárlás óta.
Tehát akkor elég aznap megkötnöm a biztositást amikor viszem az eredetvizsgára?
Nem fognak felszámolni fedezetlenségi díjat?
Mert az autó vásárlása és az eredervizsga között 13 nap fog eltelni, mivel csak arra a napra kaptam időpontot.
Az átírás feltételei:
• adásvételi szerződés az összes kötelezően előírt érvényes adattal,
• kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB), ha még nincs szerződés, a kötéskor kapott ajánlattételi visszaigazolást is elfogadják,
• 60 napnál nem régebbi, megfelelőséget tanúsító eredetiségvizsgálati okmány,
• a vagyonszerzési illeték megfizetése,
• a forgalmi engedély és törzskönyv okmánykiállítási illetékeinek megfizetése.
A vevőnek az átírást az adásvételi szerződésen szereplő birtokbavételt követő 15 napon belül kell elvégeztetnie az átírást; késedelem kiderülése esetén a NAV automatikus értesítést kap és pénzbírságot szab ki az időben meg nem fizetett állami bevétel, a vagyonszerzési illeték elmaradása miatt.
Ha nincs bemutatható KGFB szerződés(visszaigazolás), nem írják át az autót. Attól függetlenül, hogy közúton közlekedik-e az autó, vagy sem, kell a KGFB szerződés.
(Egyébként, a szerződéskötési és szerződésfenntartási kötelezettség nem függ attól, hogy az autó hónapokig a garázsban áll, vagy napi 200 kilométert közlekedik. Ha nincs kivonva a forgalomból, akkor fizetni is kell a KGFB-t, ha ki van vonva, akkor a kivonás időtartamára szünetel a díjfizetési kötelezettség, de a szerződés fennáll, nem is mondhatja fel az üzembentartó.)
A kormányablak, okmányiroda ügyintézője nem foglalkozik azzal, hogy a KGFB szerződés(ajánlat) kezdőnapja egybeesik-e a szerződésen szereplő birtokbavételi nappal.
Ezzel a biztosító foglalkozik, ha későbbi nap, akkor a hiányzó napokra fedezetlenségi díjat számítanak fel, amit az első esedékes biztosítási díjjal együtt szed be a biztosító. (Kb. 7 napi fedezetleneségi díj legalább 1 havi rendes biztosítási díjnak felel meg.)
KGFB-t visszamenőleges nappal nem köt a biztosító.
Az eredetiségvizsgálat semmilyen hatással nincs a forgalomból kivont állapotra; az átíráshoz van rá szükség. (Nem mellesleg, a kialakult gyakorlat, hogy a vevő végezteti a megvásárlás után, ellentétes az eredetiségvizsgálat előírásának céljával. Ugyanis azon célból született a jogszabály, hogy a vevő az állam által garantált jogtiszta autót vegyen meg; ha nem felel meg akár a jármű, akár az okmánya, akkor nem veszi meg, és kész. A jogszabály címében is az szerepel, hogy „előzetes eredetiségvizsgálat”, miközben többnyire utólag végeztetik. Akkor már hazárdjáték; igaz, a jogszabály megengedi, hogy a vevő lemondjon az általa szavatolt biztonságról.)
A forgalomból kivont jármű nem vehet részt közúti forgalomban, és mivel sok év óta nincs mobil eredetiségvizsgálat, így kell megoldani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!