Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Normális, hogy biztosítóváltás...

Normális, hogy biztosítóváltásnál ugyanaz marad a bónusz-málusz besorolás akkor is, ha nem is volt az előző időszakban okozott kár?

Figyelt kérdés

Csak most vettem észre, hogy mikor tavaly biztosítót váltottam, ugyanúgy B01 maradt a besorolásom, mint az előző biztosítónál/biztosításnál. Nem volt okozott kár, tehát B02-vel kellett volna indulnom az új biztosítónál, nem?


Köszi.



#biztosítás #KGFB #biztosítóváltás #besorolás #bónusz-málusz #bónuszmálusz
2021. szept. 19. 12:10
 1/9 anonim ***** válasza:

a bónusz év végén vált



táhát ha a te évfordúlód év közben van akkor ez egy lehetséges dolog

2021. szept. 19. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Fura. Tehát a biztosító leszarja, hogy az azt megelőző évben nem volt kár?
2021. szept. 19. 12:35
 3/9 anonim ***** válasza:
Évfordulókor váltottál biztosítót? Ha nem, akkor egyoldalúan felbontottad a szerződést, így nyilván bonust sem kapsz.
2021. szept. 19. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Évfordulón váltottam. Biztosítási értelemben. Tehát lejárt az egy év s akkor váltottam. Ez az én esetemben szeptember 1-je.
2021. szept. 19. 13:51
 5/9 anonim ***** válasza:
77%

Nyilván nemleges kártörténetűnek tekintettek, egyébként 2 osztállyal lejjebb soroltak volna.

Az történhetett, hogy te a szerződési ajánlattételkor nem a szerződés érvénybelépése után várható fokozatot adtad meg, hanem az éppen érvényest. A biztosító is hibázhatott, hiszen a szerződési ajánlattétel után, a szerződő adatainak ellenőrzésére a jogszabály 15 napot biztosít számukra. Az ellenőrzés megállapításai alapján kerülhet sor a szerződés megkötésére, módosítására, vagy elutasítására. Nyilván, a bonus-malus besorolást is ellenőrizniük kell, egyébként pl. egy A00-ra jogosult beírhatná, hogy B10-ben van, és az lenne elfogadott.

Eszerint kettős hiba történhetett. Ezt csak a jelenlegi biztosítóddal tudod tisztázni az előző biztosítótól kapott kártörténeti és bonus-malus igazolás alapján.


Egy esetben nem történik meg a feljebb sorolás, ha a megelőző időszakban nem volt legalább 270 napos élő biztosítási időszak. Ez folyamatos biztosítás esetén nem adódhat. Olyankor adódhat, ha valakinek biztosítási év közben jogszerűen megszűnt a biztosítása (pl. eladta az autót és megszűnt üzembentartó is lenni); és csak hosszabb szünet után köt új szerződést, mert akkor válik újra üzembentartóvá. Ilyenkor, legfeljebb 2 éven belül, átviszi a másik járműre az elért bonus-malus fokozatát, de a kihagyás miatt lehet, hogy a megelőző évnyi időszakban nem volt legalább 270 napnyi élő biztosítása, ezért az marad, ami volt. Ha megvolt a 270 nap, akkor, nemleges kártörténet esetén, ha nem B10-ben volt, az új szerződésnél egy fokozattal feljebb sorolják.


┌─ Ha az első válasz írója év végi váltásként a naptári év végére gondolt, akkor téves a válasza.


A bonus-malus fokozat a biztosítási évforduló napján változik, ha változhat. (M04 lefelé és B10 felfelé már nem tud változni.)

↑ A bonus-malus rendszer, az abba való besorolás, illetve a kártörténeti igazolások kiadásának szabályairól szóló 21/2011. (VI. 10.) NGM rendelet 4. § (3) „a következő biztosítási időszakban” egy osztállyal történő emelkedésről ír; az előtte levő (2) bekezdés egyenesen tiltja, hogy egy biztosítási időszakon belül megváltoztassák a bonus-malus besorolást.

Pl. az 1. melléklet, ami „Bonus-malus osztályba sorolás személygépkocsi, motorkerékpár esetén” című, 2 oszlopcímet tartamaz: „Kiinduló osztály” és „A megelőző biztosítási időszak és az új biztosítási időszak kezdő napjai közötti időtartam kártörténeti adata alapján”


A határozatlan tartamú szerződések esetében a biztosítási időszak egy év. A biztosítási időszak első napja - a szünetelés időtartama alatt hatályba lépő szerződések kivételével - a kockázatviselés kezdete.

↑ 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 17. § (1) és (3) ─┘


┌─ Nem tudom, hogy a hármas válasz írója hogyan gondolta a meg nem engedett, egyoldalú váltást? Ilyen nem lehetséges, egyik biztosító sem fogadja el. A meglévő azért nem, mert nem jogszerű a felmondás, az új pedig ezért nem, mert egy járműre egy időben csak egy biztosítás köthető, a további ajánlat érvénytelen.

↑ 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 7. § és 10. § (1) ─┘

2021. szept. 19. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszi.
2021. szept. 19. 14:21
 7/9 anonim ***** válasza:
Így van, elnézted és a jelenlegi besorolást adtad meg a "várható" besorolás rublikánál.
2021. szept. 19. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Alkusz csinálta nekem. Szólok neki.

De ettől függetlenül a biztosítóknak nem kéne ezt ellenőrizni?

Ezzel az erővel bármi be lehetne írni. :)

2021. szept. 19. 14:57
 9/9 anonim ***** válasza:

Én is netrisken kötöttem újra az évfordulón és neked kell megadni, hogy milyen bónuszod lesz :)


Tuti ellenőrzik is, bár nem hiszem, hogy mindenkinél hanem szúrópróbaszerűen.

2021. szept. 19. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!