Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Üzembetartó halála után...

Üzembetartó halála után biztosítás fizetés?

Figyelt kérdés
Lenne egy autó, amit átnézettem szerelővel, makulátlan, korához mérten, ismerem is az autót. Egy a baj. Az autó üzembetartója még 2017-ben halt meg, s a tulaj ezt a biztosítás részét nem rendezte, így a mai napig a halott üzembetartó nevére jön a biztosítás, egyébként végig fizetve volt, csekkek megvannak, legutóbbi, szeptember-december időszak. Gondolom ez szopó lehet. De mondtak olyat is az önkormányzatnál, hogy nekem ettől nem kell tartanom, a tulajnak kell le jelentenie a biztosítást, s hogy eladta az autót, adásvételivel. Idős nagyi egyébként a tulaj, nem hibáztatom természetesen, elég szar dolog elveszíteni valakit.
2020. nov. 25. 03:38
 1/4 A kérdező kommentje:
Bár most nézem, hogy ha be volt jelentve a haláleset, akkor a biztosítás tovább fenntartható, meg mondom, fizetve is volt rendesen. Megkérdezem azért a nénit.
2020. nov. 25. 03:49
 2/4 A kérdező kommentje:
Mert valami fedezetlenségi díjról is olvastam, ami valami milliós tétel lenne ebben az esetben.
2020. nov. 25. 04:04
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem, mi a gondod?


A vevőt nem érinti, ha az eladónak biztosításfizetési elmaradása van; nem az autó van KGFB kötésre és fizetésre kötelezve, nem viszi magával a tartozást.

Ráadásul, ahogy írod, nincs is elmaradás, és még a jogszabálynak megfelelő is a fizetés. Ugyanis, az üzembentartó halálától a tulajdonos lett az üzembentartó. És ha ez nincs forgalmi engedélyben rendezve, akkor is jogszerű, ugyanis a KGFB megkötésére és díjfizetéssel történő fenntartására az üzembentartó van kötelezve, illetve üzembentartó hiánya esetén a tulajdonos.

Az eladásra pedig a tulajdonos és csak a tulajdonos jogosult.


Fedezetlenségi díj akkor keletkezik, ha a forgalomban lévő járműre nincs érvényes KGFB; meg sem kötötték, vagy a biztosító díjnemfizetés miatt, 60 nap türelmi idő eltelte után felmondta.

Ha lenne ilyen, akkor az, nem a vevőt terheli. A vevőnek akkor lennének ilyen napjai, ha nem az adás-vételi szerződés szerinti naptól, hanem csak később kötne KGFB-t. Vagy, egyáltalán nem kötne. Vagy később nem fizetné, miközben nem vonatja ki a forgalomból az autót.


Nehogy szívbajt hozz a nénire, valami olvasásod miatt! Ha többévnyi elmaradása lenne is, akkor is a fedezetlenségi díjat csak nyilvántartják. Azt, jogszabály szerint, csak akkor kell megfizetni, ha a fedezetlenségi díjat felhalmozó személy 5 éven belül új KGFB szerződést köt, akkor az első fizetnivalóval együtt szedi be a biztosító. Ha a néni nem tesz ilyet, akkor lehetne csilliárdmilliárd forint fedezetlenségi díja is, 5 év múlva lenullázódna, akkortól akár új szerződést is köthetne, teher nélkül.

2020. nov. 25. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Tizedakkora fedezetlenségi díj se tud összejönni, senkinél.

A kgfb-ről szóló törvény szerint „Ha a járműnyilvántartás és a kötvénynyilvántartás kötvénynyilvántartó szerv általi összevetésével, vagy az ellenőrzésre jogosult hatóság eljárása során megállapítást nyer, hogy a gépjárműre nincs érvényes biztosítási fedezet, a kötvénynyilvántartó szerv, illetve a hatóság értesítése alapján az üzemben tartó lakóhelye (székhelye) szerinti illetékes járási hivatal a külön jogszabályban meghatározott módon - az 57/A. § (1) bekezdésének megfelelően mentesített gépjárművek kivételével - a gépjárművet kivonja a forgalomból.”

Úgyhogy, rövid időn belül kivonják a forgalomból.

Forgalomból kivonás idejére pedig nem kell kgfb-t fizetni, és arra az időre fedezetlenségi díjat sem számolnak: „fedezetlenségi díj: az adott gépjármű vonatkozásában az üzemben tartó biztosítási kötelezettségének - a szünetelés időtartamának, kivételével - díjfizetés hiányában kockázatviselés nélküli időtartamára (fedezetlenség időtartama) a Kártalanítási Számla kezelőjét megillető, általa meghatározott díjtarifa alapján utólagosan megállapított díj”.


Egyébként, neked mindegy, hogy az eladó tulajdonos üzembentartója él-e, hal-e. Automatikusan az új tulajdonos válik üzembentartóvá is; ha akarja, akkor üzembentartói szerződés bemutatásával bejelenthet új üzembentartót maga helyett.

2020. nov. 25. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!