Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Ha családon belül, egyenes...

Ha családon belül, egyenes ágon szeretném átírni az autómat más névre, akkor a biztosítás felmondható az évforduló előtt több, mint 30 nappal, vagy meg kell várnom ezt a 30 napos időszakot az átírással?

Figyelt kérdés

2020. febr. 3. 20:36
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Mivel átiratod más nevére, erről készül (gondolom) hivatalos papír. Így tehát ezzel a papírral - ugyanúgy, mint egy adásvételnél, kormányablakban ÉS a biztosítónál is intézheted a dolgokat, pl. biztosítâs lemondása.
2020. febr. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
68%
Mindegy, hogy a testvérednek, vagy vadidegennek adod el. Mivel tulajdonos változás lesz, a papírmunka ugyanúgy működik.
2020. febr. 4. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
92%

Érdekmúlással szűnik meg a biztosításod - már nem te leszel az üzembentartó. (Legalábbis gondolom, hogy nem te leszel; hacsak az új tulajdonos – megegyezéssel – nem téged jelent be üzembentartónak; pl. kedvezőbb KGFB díj érdekében. De, ez a biztosítási szerződésed akkor is megszűnik; újat kell kötnöd, ahol, pl. eltér a tulajdonos és üzembentartó személye, és ez díjnövelő tényező szokott lenni.)

// Egyébként, az évforduló előtti 30 napos időszakon belül már nem mondható fel a biztosítás, csak előtte, az évfordulóra. Annyira, hogy az évforduló előtt legalább 30 nappal a biztosítónak meg is kell kapnia a felmondást. //


┌─ A mindenkori üzembentartó kötelezettsége a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megkötése és fenntartása.

A szerződés érdekmúlással szűnik meg a gépjármű forgalomból történő kivonásával, az üzemben tartó változása esetén, illetve szünetelés esetén, ha az újbóli üzembe helyezés a kivonás napjától számított egy éven belül nem történik meg. ─┘

↑ Lásd: 2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról [link]


Technikailag, nem szükséges felmondanod. Az átíráskor módosul a nyilvántartás, erről értesül a biztosító.

Múlt év tavaszán eladtam az autómat. Nem sokkal előtte volt a biztosítási évfordulóm, és már az egész éves díjat befizettem. Még csak gondolkodtam rajta, hogy bejelentsem a biztosítónál – nem volt sürgős a túlfizetés visszatérítése -, mikor megjelent a számlámon a túlfizetés. A biztosító úgy utalta, hogy én nem jelentettem be náluk, semmit. Nemsokára megkaptam tőlük az értesítést a szerződés érdekmúlással történő megszűnéséről, valamint a bunus-malus fokozatom igazolását – ami két éven belül átvihető másik autóra.

Hasonlóan automatikusan értesül a változásról az önkormányzati hivatal is, a gépjárműadó ügyében. Kb. negyedévvel az eladás után kaptam egy egyenlegértesítőt az önkormányzati hivataltól, gépjárműadó túlfizetésről. Először meglepődtem, mert január 1-én még én voltam az üzembentartó, és általános szabály szerint nekem kellett fizetnem az egész éves adót; amit március 16-ig be is fizettem. Igen ám, de az új tulajdonos – egyben, üzembentartó – valamiért ideiglenesen kivonatta a forgalomból. Mivel évközi forgalomba helyezés, vagy újbóli forgalomba helyezés esetén, a forgalomba helyezést követő hónap első napjától a forgalomba helyező a gépjárműadó alanya, az nem lehettem én; a kivonás napját követő hónap első napjától nem én voltam a gépjárműadó alanya; túlfizetésem lett. (Ezt „lelakni” lehet; átvezettettem kommunális adó számlámra, így idén 10-ezer Ft helyett csak párszáz Ft-ot fogok fizetni.)


// Bocsánat, csak annyit a # 2-es válaszhoz – 2020. febr. 4. 07:24 -, hogy a kérdésben egyenes ág szerepel; a testvér nem egyenes ági rokon. „Egyenesági a rokonság azok között, akik közül az egyik a másiktól származik.” ← 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről 4:96. § (1) //

2020. febr. 4. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!