Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mi a katalizátor szerepe?

Mi a katalizátor szerepe?

Figyelt kérdés
Kötelező rajta lennie az autón? Műszakin átmegy, ha nincs rajta a katalizátor? Teljesítménynövekedés várható, ha leszedem a katalizátort az autóról? Büntet érte a rendőr?
2015. aug. 23. 00:45
 1/8 anonim ***** válasza:
74%
vannak környezetvédelmi előírások a CO CO2 elégetlen szénhidrogénekre, amik nélkül nem megy át a műszakin, ezeket oxidálja a katalizátor
2015. aug. 23. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

kis pontosítás

CO, HC és NOx a veszélyes gáz, ezeket kell átalakítani a környezet számára kevésbé megterhelő gázokká.

A CO-t CO2-re, a nitrogén-oxidokat (NOx) N2-re és O2-re, a HC-t CO2-re és H2O-ra alakítja a katalizátor.


A katalizátor egy ilyen kis rácsos keresztmetszetű áramlási tér. Azért van felosztva sok apró rácsra, hogy minél nagyobb felületen találkozzon a gáz a falra felvitt nemesfém-réteggel (ezért olyan drága).

Igen, mivel valamilyen szinten fojtásként működik, minimális szinten fog a teljesítményen, de azért elég ügyes emberek tervezik ezeket is, nyilván cél a minél kisebb áramlási ellenállás, de tény, hogy van.


És nem, műszakin katalizátor nélkül nem megy át az autó, mert túl magas lesz a károsanyag kibocsátása.

2015. aug. 23. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

2-es nagyon jó választ adott.

Én még válaszolnék arra a kérdésedre is hogy várható e teljesítménynövekedés ha kivesszük a katalizárot. Nos erre nem lehet egyértelműen igennel válaszolni, jóllehet valóban okoz némi ellenállást a kipufogógáz áramlásában. A katalizátor egy jól megtervezett rendszer része. A kipufogó többi része, a motor vezérlése, stb. is úgy van megtervezve hogy ez az ellenállás jelen van. Ha kivesszük, megváltozik a motor (a rendszer) működése tehát a gyárilag meghatározott paraméterek nem lesznek már helytállóak. Ebből fakadóan az is előfordul hogy gyengébb lesz a motor. Mondok is egy példát neked. Volt nekem 2 db E30-as BMW-m. Egyik sem volt katalozátoros, de mindkettőn szétrohadt a kipufogó amíg nálam voltak. Az egyiken a hátsó dob, a másikon az első. Számomra kissé meglepő módon mind a kettő rosszabbul kezdett el menni amikor a kipufogó r*hadt hangos lett. Felborult a rendszer működése, ezt gyengüléssel (is) jelezték. Nem is erőltettem őket sokáig, gyorsan dobot cseréltettem illetve a másikon magam hegesztettem meg a dobot és láss csodát felélénkültek újra.

2015. aug. 23. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

2-es nagyonjó választ adott,csak nem igaz.

Bárhol bármikor átmegy kat.nélkül az autó,csak más környezetvédelmi besorolást kap. Ennyi.

2015. aug. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszokat!!! :))
2015. aug. 23. 12:30
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem egy olyan eset volt, hogy katalizátor nélkül átment az autó úgy, hogy ugyanazt a környezetvédelmi besorolást megkapta, mint katalizátorral. Mindez kenőpénz nélkül. Észre sem vették a kipufogógázból, hogy nincs rajta a kataliátor. Az egész kb csak annyira jó, hogy jól visszafogja a motort.
2015. aug. 23. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nekem autószerelő ismerősöm mondta, hogy némely autóknál több, mint 10 lóerőt is dobhat, ha lent van a katalizátor.. ezért érdekelt :)
2015. aug. 23. 13:07
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha két lambda szondás az autó (kat. előtt és után) akkor még hekkelni is kell a motorvezérlőt mert egyébként folyamatosan hibajelet kapsz, esetleg csak vészüzemben megy a motor, mert az ugye őszerinte nem normális hogy a katalizátor egyáltalán nem működik vagyis konkrétan hiányzik.
2015. aug. 24. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!