Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Van-e olyan autó vagy motor a...

Van-e olyan autó vagy motor a keleti blokkból ami a maga korában felvette a versenyt a kor legjobb autóival motorkerékpárjaival?

Figyelt kérdés
Vagy mindig csak szart gyártottunk itt az oroszokkal az élen?

2014. dec. 16. 21:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Autóból kizártnak tartom. A motorokhoz nem nagyon értek.
2014. dec. 16. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
19%
Nem volt.
2014. dec. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
94%

A II. világháború után a vasfüggöny két oldalán nagyjából ugyanonnan indult a verseny. Alapanyag nem volt, a munkások elhullottak a háborúban, mérnökök még akadtak itt-ott. Nyugaton a '30-as évekbeli tervrajzokat porolták le - és a keleti blokkban is, mert a szovjetek elég sok tervet, gépsort loptak el "jóvátétel" címszó alatt.

A fejlesztésben Csehszlovákia volt az élen: a cseh autóipar az egyik legrégebbi a világon. A Tatra és a Škoda a '60-as évek elejéig egyáltalán nem volt lemaradva. Például a Škoda 1000 MB technikai szempontból is különleges volt a nyomás alatti öntéssel készült alumínium motorblokkjával. Nyugaton is megállta a helyét, nem csak az ára miatt vették. A probléma akkor kezdődött, mikor az 1000 MB alapkoncepciója "befagyott", a fejlesztések hiánya miatt a Favorit megjelenéséig nem sokat tudtak csiszolni rajta, az meg jó 20 év volt. A Tatra más úton indult el, mint a nyugati vetélytársak, de nem voltak rosszabbak a koprivnicei autók, mint a nevesebbek.

A keletnémetek már rosszabbul jártak: alig-alig maradt használható konstrukciójuk. Motorok terén az AWO 425 és az EMW R35 volt a csúcs, az előbbi kicsit frissebb volt. Gyakorlatilag egyszerre jelent meg az NSZK-ban a BMW R25 és az NDK-ban az AWO 425, minimális különbségekkel - a fejlesztést még együtt kezdték a keletre és nyugatra szakadt mérnökök a világháború előtt. Innentől szakadt le a motorkerékpár-gyártás, mert míg a BMW fejlesztette az R25-öt, az AWO, később Simson nem nagyon tudta reszelni a maga 425-ösét.

Az MZ is egy pontról indult a nyugati konkurrensekkel: a DWK RT 125-öt másolták le, valahogy úgy, mint a fél világ (Kovrovec K55, BSA Bantam, Yamaha YA-1, Harley-Davidson Hummer). A nyugati DKW RT 125 és a keleti MZ RT 125 az első pár évben párhuzamosan fejlődött, aztán az MZ még egyszer, a Trophyval tudott ugrani, később soha. Az még aránylag elkapta a korszak fonalát az Earles-villával, az aszimmetrikus fényszóróval és a sok burkolattal, aztán Zschopau is lemaradt, mint a borravaló.

Az NDK autóipara eleinte a Sachsenring P240-nel ott volt a nyugati színvonalon, aztán - ki nem találod - fejlesztési pénzek híján ez megszűnt, maradt az újkorában is rémesen elavult, DKW-alapú Wartburg és a DKW-tól független, de attól még szintén elavult Trabant. Érdekes módon a Trabant közelebb állt a nyugati társai színvonalához, a '60-as években az olcsó tömegautók ott sem voltak sokkal igényesebbek az első 601-eseknél. Csak azokat nem gyártották a '80-as évek végéig különösebb változtatás nélkül.

A nagy Szovjetunió autóipara nagyon érdekesen indult. Amerikai és német alapokra építkeztek, mert ezt sikerült összelopni. A Moszkvics 400 az Opel Kadett másolata volt, elméletileg tudta is azt, amit a német autók. A gyakorlatban nem, mert a reverse engineering nem nagyon akart működni a szovjeteknél, az anyagminőséget nem találták el. Viszont a fejlesztések sikeresek voltak: 1964-re megjelent a 408-as, Pininfarina-karosszériával. Ott volt a szeren, a korabeli Opel Kadett A vagy Ford Taunus sem volt nívósabb. A 412-es még jobban sikerült a BMW-eredetű OHC-motorral, még a London-Sydney maratonon is jól teljesített. Csak éppen nem volt gyártókapacitás és nem voltak fejlesztési pénzek. Nyugatra nem jutott elegendő export-Moszkvics, nem jött be elég valuta, nem lehetett beszerezni a modernizáláshoz szükséges eszközöket, gépeket. No meg jött az új népautó, de erről majd később.

Eggyel nagyobb kategóriában igazi sikersztori volt a szovjet autógyártás, az 1945-ös (inkább '47-es) Pobjeda például teljesen korszerű volt a pontonkarosszériájával, még az oldaltszelepelt ősi Chrysler-eredetű motor sem volt zavaró. Tudta, amit tudnia kell. Utódja, a Volga M21 pedig egyenesen telitalálat volt. Jó alaposan megnézték a Ford modellkínálatát Nyevzorovék, korszerű és szép formát rajzoltak, ehhez jött a nyomatékos motor, az aránylag problémamentes hajtáslánc, a kevéssé rozsdásodó karosszéria (bizony, a púpos Volgák nem rohadtak úgy, mint a kockák) és a gazdag felszereltség. Nyugaton is vitték őket, mint a cukrot, mert tágasak, kényelmesek, gyorsak és megbízhatóak voltak. Főleg akkor élénkült meg a kereslet, mikor a belga importőr dízelmotorral kezdte értékesíteni őket.

Az '50-es, '60-as évek fordulóján jártunk, eddig tartott a keleti autóipar önálló lendülete. Innentől kezdve - kis túlzással - a Fiat építette újra a keleti blokk iparát. 1967-ben megjelent a Polski Fiat 125p, ami pár hónappal megelőzte az erdeti, torinói 125-öst is. Műszakilag viszont reménytelenül le volt maradva, mert a jó tízéves 1300/1500 platformra épült. 1970-ben jött a Fiat 124R vagy közismertebb nevén a Zsiguli, ami óriási technológiai ugrást jelentett a szovjet autóiparban, de azért az akkor már négyéves 124-technikától nem esett hanyatt a világ. Csak összehasonlításként: 1969-ben már létezett a Fiat 128 keresztben beépített, vezérműszíjas, emelőtőkés orrmotorral, McPherson-felfüggesztéssel, elektromos hűtőventillátorral, független hátsó rugózással és egyéb finomságokkal. A Zsiguli tehát második vonalas volt a kis-közepes autók terén, de annak igen jó. A '70-es években még simán értékesíteni lehetett a nyugati piacokon, a '80-as években kezdett visszaszorulni.

Ezzel egyidőben érkezett a Zastava a 128-as alapjaira, átdolgozott karosszériával. A technika elsőosztályú volt, a kivitelezés nem mindig.

1972-ben jött a Polski Fiat 126p, ez is Fiat-technika volt, de itt már az eredetibe sem adott bele mindent a Fiat, a lengyelek pedig nem tudtak fejleszteni.

Tehát a '70-es évek elején a Fiat-licencek jóvoltából még egyszer összekapta magát a keleti autóipar és visszatért a nyugati színvonal közelébe - legalábbis a kis és közepes autók között. Akkoriban ugyanis a Fiat igencsak ott volt a topon.

Luxusautók terén sosem állt jól a keleti blokk szénája. A Tatrákon kívül gyakorlatilag csak a szovjet böhömök léteztek, de azokban sem volt sok köszönet. Eleinte volt a ZiSz-110 özönvíz előtti Packard-alapokon. Ez már a '40-es évek végére idejétmúlttá vált. Fel is váltotta a ZiL-111, mindenféle amerikai autóról összevadászott részegységekkel, de az is messze a világszínvonal mögött kullogott. Egy szinttel lejjebb volt a GAZ-12 ZIM, amiben akadtak érdekes részletmegoldások (hidrodinamikus tengelykapcsoló), de összességében nem volt versenyképes, az utódja, a GAZ-13 Csajka viszont egy pillanatra elkapta az amerikai cirkálók szintjét (1958). Jellemző, hogy az ezt felváltó GAZ-14 jó egy évtizedes csúszással érkezett, olyan is lett.

Motorkerékpárok terén - ahogy említettem - az MZ volt a csúcs, egy darabig versenyképes is volt a nyugati gépekkel. Olyannyira, hogy az '50-es és '60-as években, amíg volt pénz, a gyorsasági motoros VB-n versenyben voltak a bajnoki címért a 125-ösök között. Csodás kétüteműik voltak, csak a Honda négyüteműi vették fel velük a versenyt. De 1961-ben emigrált a versenyzőjük, Ernst Degner, aki magával vitte a Kaaden-féle kétüteműek titkait, ebből először a Suzuki, majd a Yamaha építette fel a maga birodalmát. Mivel nekik pénzük is volt, lenyomták az MZ-et.

(más kérdés, hogy hiába volt a világ egyik legjobbja a 125-ös GP-motor, ha az utcaiak már akkor is vészesen öregek voltak)

A csehszlovákok a motorkerékpárok gyártásában is jók volta, az '50-es években még volt királytengelyes, 500-as Jawa, ami felvette a versenyt a nagy angol gépekkel. Aztán elfogyott a pénz, jöttek a kisebb kétüteműek, amikkel már csak a KGST-n belül lehetett felvenni a versenyt bármivel is. Furcsamód a kismotorok terén talált magára újból a csehszlovák ipar: a Babetta 1975-ben előremutató konstrukció volt, az elsők között alkalmaztak rajta félvezetős gyújtást. Semmiben sem volt rosszabb a korszak többi mofájánál.

A szovjet motorkerékpár-gyártás az autóiparhoz hasonlóan másolásra épült, a kisebb motorok a DKW-től, a nagyobbak a BMW-től jöttek. Nem tudtak a KGST-n kívül sikereket elérni, a jobb anyagminőséghez és precízebb megmunkáláshoz tervezett BMW-konstrukciók nem nagyon akartak működni a rapszodikus szovjet munkamorállal.

Na, de itthon is nézzünk szét! Autóiparunk nem volt, teherautóból ott voltak a Csepelek - ezek nem váltották meg a világot. A motorkerékpárjaink sem, egyetlen felvillanás volt csak a Pannónia P20, ami egy modenr Yamaha rossz minőségű, elkésett másolataként jelent meg 1968-ban. De tény, hogy a keleti blokk motorjai közül ezt tartják a legveszedelmesebbnek, a kéthengeres, kétkarburátoros erőforrás jól pörgött, amíg szét nem esett. Kár, hogy botrányosan gyenge futómű és fékek csatlakoztak hozzá.

A buszgyártásban viszont tudott nagyot alkotni az ipar. A '70-es évekre ért be a munka, az Ikarus 200-as sorozata nemzetközi szinten is elismert volt. Korszerű, világos építésmód, moduláris felépítés, egyszerű gyárthatóság, megbízható technika - minden együtt volt ennél a sorozatnál. Igen eltalálták a sorozatot - csak túl sokáig húzták. Nem jelent meg időben a váltótípus (talán szerencse is, mert a 400-as eléggé botrányos lett), nem követte a gyár a nyugaton megjelenő fejlesztési irányzatokat (az alacsonypadlóról úgy lemaradtak, mint annak a rendje, még a szerencsétlen 284-est sem bírták rendesen összehozni), aztán a '90-es évek elején ott állt az Ikarus a marha nagy szabadság kapujában egy idejétmúlt típuscsaláddal. Ugyanis itt is volt jó húsz év, amíg semmilyen fejlesztést nem sikerült keresztülvinni, a jobbnál jobb ötletek a fiókban maradtak - mint szinte mindenütt a KGST járműiparában a '60-as évek közepétől.

2014. dec. 16. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Motorokat nem ismerem, de személyautó/teherautó/traktor vonalon nem vették fel a versenyt. Sok öregtől hallhatod, hogy bezzeg az IFA, vagy az MTZ milyen jó volt. De igazából ez annak szól, hogy ahhoz képest ami előtte volt tényleg jobb volt. Valamint a relatív igénytelenségük miatt ezek a járművel megbízhatóbbnak tűntek (én a háttérben azt látom, hogy az emberek többsége képzetlen volt, még magasabb szinteken is és nem tudták, hogyan kell üzemeltetni, fenntartani, karbantartani gazdaságosan az új gépeket), na meg nem is volt összehasonlítási alap, mert a többséghez nem jutottak el a nyugati nívós járművek
2014. dec. 17. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
36%
Nincs.
2014. dec. 17. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Wadmalac ***** válasza:

"De 1961-ben emigrált a versenyzőjük, Ernst Degner, aki magával vitte a Kaaden-féle kétüteműek titkait"

Hogy mennyire urban legend, nem tudom, de állítólag ez az emigrálás úgy történt, hogy emberünk elindult a versenyen, de a célba már nem ért be, mert a japók vitték őt, tokkal ,vonóval, motorostul. :D

2014. dec. 17. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A Tatra teherautók a mai napig az élen járnak a független hátsó felfüggesztésükkel (persze nem mindegyik), régen is így gyártódott. Terepjáró képességben jók.
2014. dec. 24. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A Vasfüggöny korában nem nagyon volt válogatási lehetőség, a keleti blokkban gyártott járművek voltak, azokra is éveket kellett várni egy magán embernek, ha nem voltak pártkapcsolatai.

Teljesen más volt a szemléket is, személygépkocsiknál a pártok nem támogattak semmiféle "luxust", ami akkoriban annyit jelentett, hogy tilos.

Katonai célokra gyártott járműveknél más volt a helyzet, a hidegháború korában sok rémséget gyártottak, igaz sokszor majdhogynem haszontalan gépeket is.

Ilyen volt a szovjetek által gyártott "balti tengeri rém" a legnagyobb teherszállító repülő, ami akkora volt, hogy csak vízről tudott felszállni, s vízre leszállni, repülési magassága kb 50 méter, de amikor az amerikaiak meglátták a műholdjaikról készült felvételeket, elképedtek, nem igazán tudták, hogy mit látnak...

Közúti katonai szállító járműveknek más sokkal több hasznul volt, de abban a korban nem volt szempont az alacsony fogyasztás.

Az Ural tehergépkocsik nemzetközi terepversenyeken is jól szerepeltek, az otthoni szibériai terepen meg szinte csak ezek a járművek tudtak közlekedni - no igen, 100 kilométerenként 80-100 liter üzemanyagot zabáltak be:


[link]


Nem közcélú felhasználásra készült gépek voltak, az Ural is annak a jelképe, hogy a hadiiparnál nem számított hogyan, de le kellett győzni a lehetetlennek tűnő terepet is.

2014. dec. 25. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Én a JAWA salakmotort találtam ami elég jól szinte már legendásan szerepel ,szerepelt a vébéken. Csak hát ugye ez sem széria gyártmány és elég faék egyszerű gépek akár az említett teherautók. Úgy látom, hogy amikor valami faék egyszerűt kell csinálni ami a zord körülmények között működik akkor talán sikerült itt a keleti blokkban is versenyképes gépet csinálni.
2014. dec. 25. 01:49
 10/11 Wadmalac ***** válasza:
A Csepel kompresszoros teherautók voltak a világon az elsők, amelyek fel tudták vonszolni magukat Tibetbe.
2015. jan. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!