Előzés közben folyamatosan indexelni kell?
Keveritek a szabályokat.
Ami minden indexelésnél fontos: nem a befejezett cselekvést jelezzük vele, mint sokan teszik, hanem már a szándékot is. Pl. ilyen esetben ahogyan elhatároztad lovaskocsi előzését, máris mehet az index. (Persze előtte tükörben megnézted, nem előz-e téged valaki.) Amikor lehet sávot váltasz, index ki. A visszatérés ugyanígy, előbb index, majd ha lehet, a sávváltás.
Nem jól írják előttem, hogy folyamatosan is mehet. Képzeld el magad egy mondjuk egy négysávos úton második sávjában. Ha marad az index, a többieknek azt üzened, mennél még beljebb. A megtévesztés balesetveszélyes lehet.
Amit folyamatosan jelezni kell az a kanyarodás. És olyan sávban is, amely nem is megy egyenesen tovább, onnan csak kanyarodni lehet. (Fizikailag sem mehetsz lehetséges a továbbhaladás, nem csak a jelzések szerint.)
Folyamatosan kell működnie az irányjelzőnek.
KRESZ:
Előzés
34. § (2) Az előzési szándékot - ha az előzés irányváltoztatással jár - irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.
A hivatkozott 29.§ (2) bekezdés:
Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.
Többsávos úton a párhuzamos sávokon egymás mellett történő elhaladás nem minősül előzésnek.
Kresz 1. számú függelék III. c) pont
Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.
Az én értelmezésemben ameddig előzöd, elhaladsz mellette, kell az index. Ha visszasorolsz elé, akkor ahhoz is kell az index, csak a másik irányba. Ha nem sorolsz vissza, akkor a sávváltás után már nem kell az index, mert attól kezdve folyamatosan a másik forgalmi sávban haladsz tovább.
Megerősítésképpen a hiányzó láncszem: a KRESZ 29. § (1) bekezdése egyértelmű példákat hoz az irányváltásra, jelen esetben amikor a jármű a "terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat". Ez számít a fent idézett részben "műveletnek", ami alatt az irányjelzőt folyamatosan használni kell.
Ez egyértelmű abban a tekintetben, hogy amint a sávváltás megtörtént, már nem vagyunk irányváltásban, azaz az irányjelzőt a sávon belüli folyamatos haladás alatt nem kell használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!