Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Milyen váltók léteznek és...

Milyen váltók léteznek és hogyan kell őket használni? (autókban)

Figyelt kérdés

Egy manuális váltót tudok kezelni könnyedén, de ha beülnék egy automata váltós kocsiba nem biztos hogy rögtön el is indulnék vele :D és tudtommal vannak másfajták is.

Tehát ezekre és a használatukra lennék kíváncsi. Egy magyar cikk, vagy ha itt kifejti valaki az is jó lenne :) Köszi!


2012. dec. 26. 22:42
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Automatizált sebességváltó:


Olyan hagyományos mechanikus sebességváltó, amelynél a fokozatok kapcsolását nem rudazat vagy kábel végzi, hanem elektromos vagy hidraulikus kapcsolószerkezet. A fokozat kapcsolását a vezető válthatja ki, egy kapcsoló vagy egy szekvenciális (soros kapcsolású) váltókar működtetésével. Kuplungolni nem kell, a kuplung automatikus. Az ilyen sebességváltók a legtöbb esetben képesek teljesen automatikusan is működni.



Automatikus sebességváltó:


Olyan sebességváltó, amelynél a vezetőnek csupán üzemmódot kell választania (P - parkolás, R - hátramenet, N - üres, D - előremenet), az áttételek módosítása automatikusan történik. A klasszikus automatikus sebességváltó egy többfokozatú mechanikus váltóból és hidrodinamikus nyomatékváltóból áll. A hidraulikus rész viszonylag nagy módosítást hoz létre, ugyanakkor feleslegessé teszi a kuplungot - de viszonylag nagy a vesztesége. A mechanikus részben a fokozatok kapcsolását elektronika vagy hidraulika vezérli.

Terjedőben vannak az úgynevezett fokozat nélküli automatikus sebességváltók is, melyeknél az áttételek száma elvileg végtelen: ezt leginkább változtatható szíjhajtással érik el.



DSG automata váltó:


A DSG az angol Direct-Shift-Gearbox vagy a német Direktschaltgetriebe rövidítéseként is felfogható. A kettős kuplungos váltót a Volkswagen konszern és a BorgWarner közösen fejlesztette ki. Az ötlet nem új, de szériaautókban csak az elektronikus vezérléssel együtt valósulhatott meg. A DSG olyan, mintha két váltót egybeépítenénk. A váltó két bemenőtengellyel és ehhez kapcsolódóan egy-egy belső kuplunggal rendelkezik. A DSG két kuplungja közül az első az 1-3-5. fokozatokhoz és a rükverchez juttatja el a motor erejét, a másik a páros sebességeket iktatja be a hajtásba. Míg az egyik váltófél aktív, addig a másikban előválasztott fokozat a megfelelő pillanatban az egyik kuplung nyitásával és a másik ezzel párhuzamos zárásával aktiválható. A vonóerő átadása nem szakad meg a kuplungok párhuzamos nyitása és zárásakor, így az autó nem bólint váltáskor és a gyorsulás is állandó. A DSG a fokozatválasztó karról, illetve egyes típusokban a kormány mögötti fülekkel kézzel is kapcsolható. Automata üzemmódban érzékeli, hogy éppen lendületesen vagy takarékosan vezetünk, netán hegyi úton haladunk-e és ehhez igazítja a váltási pontokat. Az elektronikus vezérlés a 100 Celsius-foknál melegebb váltóolajjal körülvéve dolgozik. Nagy előnye a DSG-nek a gyorsaság (váltás akár 0,2 másodperc alatt) és a magas hatásfok, így a többletfogyasztás a kézi váltóhoz mérten minimális. Városban egy DSG-s autó akár takarékosabb is lehet. Duplakuplungos váltót jelenleg (2006. január) csak a VW konszern márkái kínálnak, de több autógyártó és beszállító már dolgozik a saját DSG váltóján.



Tiptronic (Steptronic, Geartronic, stb):


Olyan funkció, amely lehetővé teszi a vezető számára, hogy az automatikus sebességváltó fokozatait maga kapcsolja. Az ilyen váltóknál általában csak a kapcsolás irányát (le vagy fel) kell megadni, az elektronika megvizsgálja, hogy végrehajtható-e a váltás a motor károsítása nélkül és elvégzi a váltást. Ez alól egyedül az Alfa Q-system nevű rendszere kivétel, ahol a fokozatokat a klasszikus kéziváltók H-rendszerében lehet kiválasztani. Az ilyen váltók leginkább klasszikus felépítésűek, de ma már a fokozat nélküli automatikákhoz is kínálnak ilyen funkciót (Audi, Fiat, Nissan, MG). Manuális üzemmódban a fokozat nélküli automaták öt-hat vagy akár hét állandó áttételt használnak, váltáskor az átmenet teljesen folytonos és rángatásmentes.

2012. dec. 26. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!