Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » A szélesebb gumi nem okoz...

A szélesebb gumi nem okoz többlet fogyasztást?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam,hogy ha nagyobb felület érintkezik az aszfalttal több a fogyasztás(de lehet,hogy ez hülyeség)

Gumi csere előtt állok és tanácstalan vagyok.175 60 R13 gumit néztem ki.



2012. ápr. 10. 14:05
 1/4 anonim ***** válasza:
A többletfogyasztás abból adódok hogy egy nagyobb felületű guminál nagyobb a gördülési ellenállás. A tömegnövekedése miatt szinte észrevehetetlen a többletfogyasztás. Még igazából a gördülési ellenállás se növekedne olyan nagyon, hogy az sokat jelentene. Ami viszont számít, hogy kanyarodunk! Ilyenkor már jelentősen nagyobb egy kerék gördülési ellenállása ha szélesebb felületen fekszik fel az útra. Ennek oka abban keresendő, hogy az íven haladó kerék belső és külső szélei nem egyforma utakat szeretnének ugye "bejárni". Könnyen belátható, hogy egy szélesebb gumi esetén ez az útkülönbség nagyobb, mint a keskenyebb gumiknál. De ha nem nagyon kanyargós az út (pl autópálya), alig lesz különbség a fogyasztásban.
2012. ápr. 10. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A szélesebb gumi többletfogyasztást okoz. Nagyobb felületen érintkezik az aszfalttal, nagyobb a gördülési ellenállása. Nagyobb felületű mintázatblokkok tapadnak az aszfalthoz, nagyobb erővel kell gyűrni a gumit, hogy elforduljanak.

(most majd jönnek majd, akik megmagyarázzák, hogy a súrlódási erő független a felületek nagyságától, nekik ajánlom, hogy keressék meg a különbséget az általános és középiskolai "fahasábot húzok az asztallapon" kísérlet és az aszfalton gördülő gumi között - lehet, hogy van néhány)

Hogy mennyi a többletfogyasztás? Az a szélesség növekedésétől függ. Ha 175/60 R13 a gyári méret (vagy valami hasonló), akkor kb. 165-östől 185-ös szélességig nem lesz nagyon nagy fogyasztáscsökkenés vagy -növekedés. A figyelmetlenségből vagy "én jobban tudom, hogy mekkora nyomás kell bele, egynyóccal jobban tapad" hozzáállás miatt leengedett kerék többet ront a fogyasztáson, mint a kicsivel nagyobb szélesség. Ha viszont fognád magadat és - a mai divat szerint - malomkő méretű felnire alacsony oldalfalú, borzasztó széles (mondjuk 225-ös) kereket húznál fel, akkor már érzékelhetően nőne a fogyasztás. Több energiát emésztene fel a gumi gördülési ellenállása és nehezebb lenne a teljes kerék, nehezebb lenne megforgatni (az sem teljesen mindegy ám).

2012. ápr. 10. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!Egy régi swiftre venném a gumikat,annak nem tudom mi a gyári mérete,de a fent említett gumiból találtam 2db jó állapotút,ezért szeretnék venni hozzá még kettőt.Ez tuti nem a gyári méret,az sokkal keskenyebb.Izgultam ne ,hogy elveszítse az autóm az egyetlen előnyét a kis fogyasztást.
2012. ápr. 10. 14:45
 4/4 anonim válasza:
Arra készülj fel, hogy ebben a méretben csak 2-3 gyártó gyárt abroncsot. Ennek megfelelően horribilis összegbe fog kerülni.
2012. ápr. 15. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!