Hogyan mukodik egy processzoros aksitolto?
Amíg tolt addig 14,7 V-ot mutat és az akku allapotatol fuggoen egyre csokkenti az Ampert...
-míg vegul kiírja hogy ,,full´´.---Ha rajtahagyom tovább tartja a 13,5 V feszultséget/multiméterrel megmértem/ ,-csak azt nem tudom iolyenkor mekkora Ampert adhat az aksinak,ugyanis azt nem írja ki a kijelzore és a kézikonyv sincs már meg hozzá. Szabad ilyenkor rajta hagyni az akkut?
Az akkutöltők annak idején úgy működtek, hogy közel állandó feszültséget tudtak leadni (azért nem labortápegységek voltak, de olyan határon belül maradt a feszültségük, hogy a 6 vagy 12 voltos akkut ne vágják haza), az áramot meg egy jókora tekerőgombbal lehetett szabályozni. Így aztán a felhasználónak kellett tudnia, milyen töltési karakterisztika kellett. Ha negyed óra múlva indult volna az autóval, akkor odatekerte, hadd nyomjon 8-10 ampert a fekete ruszki csoda, ha volt ideje feltölteni, akkor az elején megtolta, utána szépen elvette az áramot, hogy a töltési idő második felében már csak 1 A körül dolgozgasson magának, ne robbantsa fel az akkut és így tovább.
A processzoros töltő annyival tud többet, hogy "figyeli az akkut", vagyis ha nagyon meg van zuhanva, akkor ad neki áramot, hadd töltődjön, ha pedig magas a kapocsfeszültsége, fokozatosan csökkenti a töltőáramot, amíg el nem jut a csepptöltésig. Ha pedig azt veszi észre, hogy a kapocsfeszültség valami egészen extrém érték, akkor nem tölt (valószínűleg fordítva kötötték be, erre szolgál a polaritásvédelem).
A processzoros töltőt tehát akár rajta is lehet hagyni az akkun, hosszútávú tárolásra alkalmas. Ekkor ugyanis nem forralja fel az elektrolitot, mint a régi, kézi állítású töltők, hanem nagyon kicsi, 1 A alatti áramerősséggel csepptöltés végez, ami pótolja az önkisülést és nem hagyja tönkremenni az akkut.
Lehet vitatkozni arról, az olcsó töltők is tudnak-e ilyet, de nekem egyelőre bírják az akkujaim (igaz, ezek jókora autóakkumulátorok, nem annyira érzékenyek, mint a motorok miniatűr egységei). Ha viszont annyira kíváncsi vagy az áramerősségre, multiméterrel azt is ki lehet mérni. Csepptöltéskor nagyon kicsinek kell lennie, biztosan van akkora méréshatára a multiméternek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!