Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Nappal miért kell az autón...

Nappal miért kell az autón felkapcsolni a lámpát?

Figyelt kérdés
2011. jún. 11. 16:34
 1/9 anonim ***** válasza:

a kresz szerint azért h minden körülmények közt látható legyél Pl: alagútban, árnyékban stb...

sztem meg azért h még több bírságot szedjenek be

2011. jún. 11. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
48%

Mert valaki átvette a skandináv államokból ezt a szokást - ott van értelme, mert az év nagy részeben borult, ködös idö van, és lámpával kevesebb a baleset - de ez MO-on értelmetlen, mert itt a téli idöszak kivételével ritka az állandó köd. De aki ezt bevezette, ennyit már nem tudott gondolkodni.

Viszont kötelezö, külöben megbüntetnek.

2011. jún. 11. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Valóban ez az indok: nappal, lakott területen kívül is ki kell világítani az autót. De a közkeletű tévhittel ellentétben nem csak a bírságolás a cél. Főúton, 90-nel haladva (legyünk optimisták, bár ma főúton a 90 már lassúnak számít, mert mindenki jobban tudja, mennyivel lehet menni), a domború, tehát kicsinyített képet adó külső tükörben könnyebb észrevenni egy másik autót még fényes nappal is, ha valami fényt bocsát ki. A fénypontot hamarabb meglátod, mint az egyenszürke aszfalton billegő más színű foltot. Szóval ez kivételesen nem teljesen ok nélküli szabály.
2011. jún. 11. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az a lényeg, hogy legyen felkapcsolva. Különben 5.000Ft az ára tapasztalatból mondom :-) Úgy mondom tapasztalatból, hogy akkor állított meg először rendőr és a lámpát akkor kapcsoltam le amikor odaállt a kocsi mellé és a csekkre villágítás volt írva. (tehát hiába kapcsolod fel akor is megbüntetnek érte:-)
2011. jún. 11. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Én mindig felkapcsolom a lámpát. Nem eszik tőle többet a kocsi és legalább látnak is. És én is jobban látom a többi kocsit.
2011. jún. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én is mindig felkapcsolom, mert tudom, hogy hamarabb meglát a szembejövö akár napsütésben is. Elég sok kellemetlenséget okoz az olyan autós aki nem kapcsolja fel a világítást. Szerintem nem eszik többet az autó, aki meg az izzón akar spórolni...... na az minek vesz autót??
2011. jún. 11. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Sokkal könnyebb észrevenni tükörből a másikat pl. autópályán. A németeknél mondjuk 10-ből 8 nem használ világítást, sehol sem. Az se aki 250-el tolja egy szürke Porshe-val, szerintem nagyon balesetveszélyes.
2011. jún. 12. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Amúgy nekem nincs jogsim még egyenlőre.. :D

Csak ezt sose értettem meg, hogy nappal miért.

Most már tudom. :)

Még egyszer köszönöm!

2011. jún. 12. 19:11
 9/9 anonim ***** válasza:

A múltkor ugyanerre a kérdésre egy válaszoló belinkelt egy képet, ami elvileg nappal készült (du 3 órakor) csakhogy épp árnyékos részen, és ott a kivilágított autót sokkal jobban lehet látni, mint azt, amelyik nincs kivilágítva (azt jóformán alig lehetett észlelni).


Én a motor indítása után azonnal, reflexből kapcsolom fel a lámpát. Ugyan valamennyivel többet eszik az autó (fél decivel mondjuk) de ezen nem szabad spórolni.


Egy kivilágított autót sokkal jobban lehet látni, akár a tükörből is. Ez legjobban a ringen jött ki a WTCC-n: azokat a kocsikat amelyeknek volt lámpájuk, már a célegyenesre ráfordulva tök jól lehetett látni, míg a lámpa nélkül közlekedőket csak akkor ha mintegy 50-100m-el közelebb értek...


A kivilágításnak (nappal is) a láthatóságon kívül van még egy nagy előnye: ha esetleg egy sarkot nem lehet belátni, de ott éppen nagy üvegfelületek vannak, a fényszóró fényét az üvegfelületről visszaverve a keresztben jövőnek adott esteben van lehetősége észrevenni a másikat.


Nem beszélve arról, hogyha induláskor rögtön felkapcsolod, utána alagútba, árnyékos részre, városból kiérve nem kell azon gondolkodni hogy fel kell kapcsolni a lámpát, hiszen már fel van...

2011. jún. 13. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!