Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » 'üzemanyag' vagy 'tüzelőanyag'...

'üzemanyag' vagy 'tüzelőanyag' ? Melyik a helyes / eredeti megnevezés?

Figyelt kérdés

Nekem még B kategória oktatáson az oktatóm úgy tanította vagy mondta, hogy a gázolaj/benzin azt tüzelőanyagnak nevezzük. Minden ami az autó müködéséhez szükséges, motorolaj, váltóolaj, fékfolyadék és benzin, ez pedig mind üzemanyag.


Azóta már vegyi tartánnyal kamionozok tehát volt közbe nekem egy C, GKI, C+E és ADR oktatás is, soha az életbe nem hallottam senkit szervízbe sem sehol, hogy tüzelőanyagként említse.


Egyedül Surányi Endre - Az autó című könyvében találtam meg így.


Helyes ha tüzelőanyagnak nevezem ezen üzemanyagokat?



aug. 4. 17:33
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Ha kamionozol akkor ezzel ne foglalkozz, ez nagyon gyerekes téma.
aug. 4. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

Üzemanyag.

A tüzelőanyag a fűtőolaj meg a tüzifa...

aug. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
55%

Hülyeség, ilyeneket csak laikusok mondanak. A nevük amúgy mindent elárul...


Tüzelőanyag: olyan anyag, aminek az elégetéséből (vagy "tüzeléséből) hasznosítasz energiát. Tehát benzin/gázolaj tüzelőanyag.


Üzemanyag: olyan anyag, aminek köszönhetően munkát végez a motor, azaz üzemel. Tehát a benzin/gázolaj üzemanyag.


Az egyik nem üti ki a másikat, a kettőnek semmi köze egymáshoz, így mindkettő elfér egymás mellett és ugyanaz az anyag lehet mindkettő.


Azonban az üzemanyagnál hozzátartozik az is, hogy a többi folyadék az NEM üzemanyag. A többi anyag egyáltalán NEM szükséges az üzemeléshez, egyik sem az üzemelést szolgálja. A többi folyadéknak más funkcióik vannak. A motorolaj és váltóolaj az élettartamot növeli, a hűtőfolyadékot nem írtad, de az szintén az élettartamért felelős, a fékfolyadék a megálláshoz szükséges... egyik sem szükséges a működéshez. A fékfolyadék a legkevésbé, mégis mi köze van a fékfolyadéknak a motorhoz? Az égvilágon semmi. Hogy lehetne üzemanyag valami, ami még csak köszönőviszonyban sincs a motorral, ami üzemanyagot igényel?

aug. 4. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez nagyjából olyan komoly kérdés, mint a kockás és a négyzetrácsos füzet dilemmája.
aug. 4. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

"Van egy kis fogalomzavar az üzemagyag körül, ezért a félreértések elkerülése érdekében tisztázzuk: A tüzelőanyag is üzemanyag, viszont az üzemagyag nem csak tüzelőanyag lehet. Hogy is van ez? A benzin az tüzelőanyag. Úgy, mint a gázolaj is az. Az üzemhez szükség van tüzelőanyagra is, tehát a tüzelőanyag is üzemanyag. Az üzemhez viszont nem elegendő a benzin, szükség van még kenésre és hűtésre is azaz olajra és hűtőfolyadékra, tehát az olaj, a hűtőfolyadék úgyszintén üzemanyag. Az üzemanyag-tartály kifejezés helyes, ha a benzintankra gondolunk, de helyes akkor is, ha például a kétütemű motoroknál a 2T olajtartályára gondolunk."


forrás : mirekmotors.hu


Engem amugy amiatt érdekelt, hogy melyik az eredeti kifejezés? Mióta használják melyiket.


Amugy meg nem a motor üzemeléséről hanem a gépkocsi üzemeléséről beszélünk, üzemszerű működésről, közúti közlekedésben való részvételhez szükséges feltételek egyike például, hogy meg is tudj állni.

aug. 4. 18:17
 6/8 A kérdező kommentje:
Most nézegetem amugy, hogy kresz tesztekben és kb minden autósiskola oldalán is tüzelőanyagként említik. Ezek szerint akkor csak nekem nem tünt ez fel.
aug. 4. 18:25
 7/8 Távvezérlésű nyakkendő kötőgép ***** válasza:
66%

A forrásod helyesen ír, az üzemanyag minden gép (nem csak autók) esetében az összes anyag, ami az üzemeléshez szükséges, de csak a fő hajtás üzemanyaga lehet tüzelőanyag is.


Egy gőzmozdony esetén pl. a szén és a kazántápvíz is üzemanyag, de az égési energia a szénből származik, tehát csak az számít tüzelőanyagnak.


Egy vadászrepülőnek pl. rengeteg különböző üzemanyaga van a különféle alrendszerek kenésére és működtetésére mindenféle hidraulikaolajakon, jegesedésgátlókon és gázokon keresztül, de csak az A-1 kerozin tüzelőanyag.

aug. 4. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Szolovjov ***** válasza:
66%
Jól mondta az oktató. A repülősök is így tanítják.
aug. 4. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!