Miért nem gyártanak még repülő autókat?
Technikai oldalról egyrészt azért, mert még az úton sem tudták megoldani a közlekedési szabálykövetés (pontosabban szabály-nem-követés) problémáját. Képzeld el, hogy az a sok hülye aki a bolhapiacon vette a jogsiját és a földön gyilkolássza a gyalogosokat hébe-hóba beleszállna egy arra járó felhőkarcolóba. Minden nap szeptember 11.-e lenne.
Másrészt baromi sok energia kellene ahhoz, hogy az emberek egyenként szálldogáljanak az égen és mondjuk Budapest fölött egyszerre több ezer egy tonnás tárgyat reptessünk. Amíg azt sem képes egy közepesen fejlett ország megoldani, hogy a lakossága ki tudja fizetni a rezsiszámlákat vagy tűrhető színvonalra szigetelje az épületállományát addig a repülő autó is utópia. Hogy belsőégésű motoros repülő autó nem lesz azt ma már kategorikusan ki lehet jelenteni, talán ha személyszállító drónok teljesítik a közúti jármű feltételeit akkor lehet valami ilyesmiről szó, csak az ugye nem repülő autó, hanem inkább guruló repülő lesz.
A forgalomtechnikai kérdés pedig az, hogy amúgy tulajdonképpen miért is lenne jó nekünk a repülőautó azon kívül, hogy kulturálisan ezt a mintát láttuk a Jetson-családban. Rövid távolságokra (1-100 km) az autó biztos gyorsabb, hosszabb távokra meg a repülő (500-10.000 km). Ha mondjuk két város között ingázol akkor a repülő autóval ugye először ki kellene gurulni a kifutópályára vagy legalább valami felszállásra alkalmas területre, felszállási engedélyt és légtérhasználatot kell kapnod majd leszállsz az úti célod közelében és onnan megint közúton kell eljutnod a célállomásig. Vagyis az utad elején meg végén is ugyanúgy belekerülsz a városi dugóba, mint ha autóval mennél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!