Havi átlagban mennyibe szokott kerülni nektek az autótok fenntartása? Leginkább kisebb méretű autók fenntartási költsége érdekelne, mint pl. amilyen egy Peugeot 206-os, vagy egy Honda Jazz. A kocsi lehet benzines, dízeles, és elektromos is.
simán.
bár van néhány ezer ft-os eltérés pl a biztosítások között üzemanyag szerint, de leírom egy ismerősöm fenntartási példáját:
20 éves kocsi, 1.9 es dizel, és neki első autója:
kötelező biztosítás első évben 75 ezer, utána elvileg csökken pár ezerrel minden évben, ha nem okozol kárt a kocsival.
súlyadó évi 24 ezer
névre írási költség 65 ezer (egyszeri díj adásvételkor, hengerürtartalomtól/teljesítménytől függ, tartalmazza az új forgalim + törzskonyvi kiállítását is ami szintén kötelező adásvételkor)
Ezek a kötelező költségek.
járulékos költségek:
- Tankolás: nyilván amennyit mész a kocsival. pl egy jazz 6-7l/100 km az 6*450= 2700 Ft / 100 km
- Autópályamatrica ha kell, évi 5000 FT/megye
- szervízköltségek: megvételkor mindenképp nagyszervíz! olaj, olajszűrő, szíjak, vezérlés + vízpumpa (kivéve ha láncos), gyertya (ha benzines) ez autótipustól függ de ha nincs szerelő ismerősöd akkor 100-150 ezer között (alk+munkadíj). Tipp: ezt akkor is el kell végeztetni, ha az eladó válton állítja, hogy tegnapelőtt csinálta meg a nagyszervízt a kocsin. (ja ja tudjuk)
- gumik: évszaknak megfelelő gumi van e rajta? ha igen, mennyire kopott?
Ha jó a profilmélység, milyen idős a gumi, mert egy 6+ éves gumival nem igazán ajánlott közlekedni már....
4 db téli vagy nyárigumi felni nélkül kb 50-60 ezer/garnitúra a közepes minőség.
- a fogyasztáson túl nyugodtan számolj bele "amortizációs díjat" a Ft/km költségbe, hiszen kopnak a fékek stb minden forgó alkatrész, amiket egyszer cserélni kell majd. Ezért pl én úgy számolom, hogy a fenti példánál maradva
2700 Ft / 100 km (üzemanyag) + 5ft / km = 400 Ft (amortizációs díj) = 3200 Ft/ 100 km
(ezt nem mindenki csinálja így, és nem is kötelező, de ezzel nem ér majd váratlan meglepetés, ha költeni kell a kocsira, hisz " félreteszel" vagy legalábbis fejben készülsz rá, hogy lesz majd szervizköltsége is a kocsinak egyszer)
Trükkök amivel olcsóbb lehet a vétel:
idős ismerős nevére veszed vidéken. Ebben az esetben kedvezőbb lesz a biztosítás, cserébe neked nem nő soha a bónusz malusod, és ha később a saját neveden lesz kocsi, akkor is magas bizt. díjat fogsz rá fizetni kezdetben. (bevett szokés, hoyg nagypapa nagymama nevére vsznek kocsit sokan mucsaröcsögére, és mindjárt a fenti bizt díj az első évben 75 helyett olyan 45 ezer :D
a legjobb azonban az üzembentartói szerződés, mellyel meg tudod úszni a teljes átírási költséget. (ezt leginkább csak akkor jó ha ismerőstől megveszed üzembentartóira)
Ilyenkor ugyanugy mindent te fizetsz, kötlező stb neked jön a bünti ha gyorshajtasz pl, de ha csak üzembentartó vagy, nem adhatod tovább a kocsit a tulajdonos aláírása nélkül.
Továbbá: ha egyenes agi rokonok között cserél gazdát az autó, akkor sincs átírási költség. (pl megveszed apudét, tesódét)
a fentartási költség nagyban függ a megtett kilóméterekkel(üzemanyag költség)
Nekem suzukim van(nem fiatal) a benzinen kivűl nem sok költségem van
Amit fietnem ell az az évente fizetendő köteelző biztosítás(évi 26000 FT)
Évi gépjárműadó 10 000 (ami amugy egy ge ciség)
olajcsere, légszűrő, pollenszűrő csere kb évi 15 ezer
+ kb átlag 20-30 ezer egyéb szerviz költség
ehez jön a benzin ami nagyrészt városi hazsnált esetén kb max 8L/100km
ja és van méga 2 évenkénti müszaki vizsga(kb 20 ezer forint)
fékpofát nem kell cserélni, azt általában eggyütt kell a féktárcsával, de csak ha már nagyon kopottak.
olaj, és szűrőcsere mindenképp. + jól írtad korrozió elcsípése, mindaddig hogy ne legyen mélyebb, és ne kelljen elemcsere.
Ha jazz, akkor láncos vezérlés. Azzal csak akkor kell foglalkozni, ha már "hallod" hogy rossz. Rendszerint egy fémes csattanó hang indításkor, vagy mikor jár a motor, hallani hogy csörömpöl...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!