Annó, amikor (nem tudom már mikor) bevezették azt, hogy az utakon nappal is világítani kell a tompítottal, mi volt a koncepció? Mivel indokolták ezt a döntést? Mit akartak ezzel elérni?
Gondolom az a koncepció, hogy picit borúsabb időben is látható legyél városon kívül.
Ha nem lenne kötelező akkor sokan csak akkor kapcsolnák fel mikor már tényleg sötét van. Így meg megy éjjel nappal aminek az a hátránya, hogy fényes nappal is használni kell nyáron is.
Nekem emelt fényerőjű osram izzók vannak bent. Így másfél évnél többet sose bír.
Így van: a láthatóság!
Bizonyos helyzetekben, bizonyos út- és fényviszonyok között (még fényes nappal is!) egyes autók a színük miatt annyira egybeolvadnak a háttérrel, hogy a szembejövő, előzni akaró jármű vezetője számára szinte láthatatlanná válnak. A felkapcsolt lámpa viszont élesen mutatja, hogy ott egy jármű közeledik.
Korábban a lámpa csak arra szolgált, hogy a jármű vezetője lásson, ettől kezdve arra is, hogy a jármű mások számára is látható legyen!
Írták a jó láthatóság miatt.
A fényszórók nem csak azét vannak az autón hogy te lássál vele, hanem azt hogy mások is lássanak téged. Fényes nappal simán elképzelhető az is hogy egy sűrű erdős részen mész keresztül ahol a fák simán beárnyékolják a teljes utat és már nehezen lesznek láthatóak. A másik az hogy egy nyíl egyenes úton egy mezőnél egy sötétebb színű autót vagy egy olyan színűt ami nagyban hasonlít a környezet színeivel az annyira beleolvad a környezetben hogy nehezen lehet észrevenni. Nyilván egy sárga vagy egy piros autót esetleg fehéret az ember simán észrevesz de egy szürkét, feketét, sötét zöldet stb... jóval nehezebben.
Régen (értsd: nagyon nagyon régen*) úgy szólt a szabály, hogy ajánlott a használata, de egyéni mérlegelés kérdése, hogy felkapcsolja-e a sofőr. Aztán hogy ne lehessenek vitás esetek azt illetően, hogy adott látási viszonyok mellett fel kellett-e volna kapcsolni vagy sem; és mert a kisebb járművek villamos rendszerei is olyan szintre fejlődtek, hogy nem okozott gondot az állandó világítás így hivatalosan is kötelezővé vált.
*Szerintem ezt valamikor a II. világháború utáni egy-két évtizedben változtathatták meg, szóval bőven történelmi távlatról beszélhetünk már.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!