Szükséges a KRESZ? (Ha már egy kategóriára meg van)
Meglévő (FRISS) B kategóriás jogosítvánnyal rendelkezem.
A krédésem azzal tenném bővebbé, hogy a jó idő beköszöntével az A2 es jogosítvány letételén gondolkodom. Magyarán mivel ez egy külön "kategória" köteles vagyok erre is 30e. forintot kidobni, amikor a kresz többé kevésbé ugyanaz de a műszaki különbözik ? Tehát megléphető-e egyből a forgalomra való gyakorlás tanpályán ?
Ugyanis a mi keresz sulinkba együtt tanulták a motorosok és az autósok is a KRESZT, ezért sem értem ha ez az egész nem meg valósítható.
Akkor szar suliba jártak szerencsétlen motorosok :) Sajnos engem is ilyenbe raktak, pedig a suli honlapján nagyban volt hirdetve, hogy a suli tulaja is egy nagy motoros.
Ideális esetben más a tananyag. Máshogy, máshol vannak a kezelőszervek, más picit a műszaki / fizika része is picit, illetve más perspektívából kéne megmutatni a KRESZ-t.
És igen, külön KRESZ tanfolyamra meg utána vizsgára kell menned, ugyanúgy, mintha C-re mennél. Ott sem elég, hogy anno valamikor megcsináltad a B-t. Sőt, akkor mondhatnád, hogy de hát te egy nagy dízel furgont vezetsz, minek kamionnal forgalomban gyakorolni, az alig magyobb mint egy Transit. Adják inkább oda egyből a C-t. Meg a D-t is akkor már :)
Figyi 2015-ben csináltam a B-t 2018-ban C-t ugyan úgy kellett kreszezni, sőt E-t és D nél is kellett a kresz 2019-ben, úgy volt reggel 9-re E kresz ( meg szerkezet ) aztán 11-re meg vissza D kresz-re. :D :D
22/F
Jogszabályi rendelkezés határozza meg, hogy milyen kategória estén, milyen meglévő kategória, vizsga alapján mentesül valaki az elméleti tanfolyam elvégzése alól.
┌─ 11. §
(1) Gyakorlati vizsgára az bocsátható, aki – életkori, iskolai végzettségi stb. feltételek mellett - az összes elméleti vizsgatárgyból sikeresen vizsgázott, vagy a vizsgakötelezettség alól mentesült. ─┘
Az összest azért írják, mert pl. „C” kategória esetén a közlekedési alapismereteken kívül van járművezetés elmélete elméleti vizsga is.
┌─ 11. §
(5) Mentesül az elméleti tanfolyam és vizsga alól és gyakorlati vizsgára bocsátható, aki
a) „A2” kategóriás vizsgához - két évnél nem régebben szerzett - „A1” kategóriás vezetői engedéllyel rendelkezik és két éven belül „A1” kategóriára sikeres elméleti vizsgát tett;
b) „A” kategóriás vizsgához - két évnél nem régebben szerzett - „A2” vagy „A1” kategóriás vezetői engedéllyel rendelkezik és két éven belül „A1” vagy „A2” kategóriára sikeres elméleti vizsgát tett;
c) „C” kategóriás vizsgához - két évnél nem régebben szerzett - „C1” kategóriás vezetői engedéllyel rendelkezik. ─┘
↑
240/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól
↓
Ez a rendelet rendelkezik arról is, hogy mely tanfolyamok tarthatók együtt:
┌─ A közúti járművezetők képzésére vonatkozó részletes eljárási rend
3.4. Az együtt tartott tanfolyamok
Együtt tartott tanfolyami foglalkozásokat a következő kategóriákban lehet szervezni:
a) „AM”, „A1”, „A2”, „A”, „B1”, „B” és „B96”
b) „BE” és „D1E”;
c) „B” és „T”;
d) „C1” és „C”;
e) „C1E”, „CE” és „DE”;
f) „T” és „K” (kerti traktor és állati erővel vont jármű).
Az együtt tartott oktatást külön, kategóriánként kell a tanulmányi naplóban feltüntetni. ─┘
Tehát, ha különböző kategóriás képzésekre jelentkezettek együtt tanulnak is, egy-egy tanuló csak egy kategória tanfolyami résztvevője – amelyikre jelentkezett –, és csak abból tehet elméleti vizsgát.
Érvelést nem tudok, csak a jogszabályi rendelkezés vonatkozó részeit ismertettem.
Ennek alapján, ha van „B” kategóriás vezetői engedélyed – mindegy mikor szerezted –, az nem mentesít semmilyen más kategóriához szükséges elméleti tanfolyam és vizsga alól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!