Aki epilepsziás, és gyógyszert is szed rá, az kaphat jogosítványt?
Kaphat, igen.
Évente kell hosszabbítatni.
Érdemes egy szakorvost felkeresni, javaslom a magánszférát ilyen esetben. Tudom, drága, de ott olyan neurológusokkal találkozol többnyire, akik nagyon értenek a szakmájukhoz. Sokkal jobban meg tudják mondani, hogy mennyire vagy alkalmas/nem alkalmas a vezetésre, mint az itteni fröcsögő laikusok.
Privátban tudok orvost ajánlani, akinek kell.
#10
Nagyon tájékozatlan vagy, évtizedek óta dolgoznak neurológusok százai (és sok jogász), hogy egy epilepsziával küzdő ember a legteljesebb életet élhesse. A betegek 70%-a tünetmentessé tehető, a többinek az életminősége is javul.
Egy tapasztalt neurológus sokkal jobban átlátja a helyzetet, mint te, aki olvasott egyszer valaha egy epilepsziás sofőrről.
A háziorvos jogosítvány újításkor pedig nem nagyon mondhat ellent a szakorvos véleményének.
Miért kell ezt a betegséget túlstigmatizálni? Rád is bármikor jöhet roham: legyen az szívroham, epilepsziás roham, pánikroham...
Nagyon idegesít, amikor valaki így beszél erről a betegségről.
Tanácsolom, hogy ne a lepontozásokkal foglalkozzatok, hanem tanulmányozzátok az erre vonatkozó jogszabályt:
Jó lenne, ha nem csak nulla ésszel és az epilepsziás betegekkel szemben támasztott előítéletekkel/utálattal "gondolkoznátok", hanem tanulmányoznátok a jogszabályt.
"(...)
6.1.3.3. Epilepsziás betegséget követően az egészségi alkalmasság - évenkénti orvosi felülvizsgálat előírása mellett - akkor állapítható meg, ha az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján a kérelmező gyógyultnak tekinthető. Gyógyultnak tekinthető a kérelmező, ha háromévi gyógyszerszedés melletti, majd kétévi gyógyszerszedés nélkül eltelt időszak után teljesen rohammentes.
6.1.3.4. A 6.1.3.3. pontban foglaltaktól eltérően epilepsziás beteg kérelmező egészségi alkalmassága az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján évenkénti orvosi felülvizsgálattal megállapítható, ha a biztonságos vezetés feltételei, beleértve az antiepileptikumok mellékhatásait is, fennállnak. Ebben az esetben az egészségi alkalmasság
a) idiopátiás generalizált epilepsziák: benignus lefolyás, gyógyszeres antiepileptikus kezelés, jó együttműködés, 1 év rohammentesség után,
b) fokális epilepszia szindrómák: antiepileptikus kezelés, jó együttműködés esetén 2 év rohammentesség után,
c) nem rohammentes betegek esetében, amennyiben csak alvás alatt jelentkező vagy tudati alterációval nem járó ritka rohamok jelentkeznek 1 év után,
d) speciális esetekben
da) tartós tünetmentesség után, orvosi javaslatra történő gyógyszercsökkentés alatt jelentkező roham esetén az eredeti terápia visszaállítását követően 3 hónap után rohammentesség esetén,
db) oligoepilepszia esetén a kezdettől számított 1 év után,
dc) csak aura jelenség esetén a kezdettől számított 1 év után
állapítható meg.
(...)"
Valószínű azt sem tudjátok, hogy mit jelentek a leírtak (Gondolok itt pl az idiopatiás szóra), tartsátok szerencséteknek.
Szerencsére nem pár laikus állapította meg a jogszabályokat '92-ben, hanem már akkor évtizedek óta kutatták neurológusok a betegséget. Durva elhinni, hogy míg pl valaki rossznak tartja, ha c-gányoznak egyesek, egy epilepsziás ember törekvéseit úgy reagálja le, hogy:
jAJ jÉzUsmÁriA bÁrmIkOr rOhAmA lEHeT hÁt eZ fOgyaTÉkoS nE cSiNÁlJoN sEmMiT nE vEzESseN nE éLjEn!!44!!
Nem is értem, miért válaszolnak olyanok, akiknek semmi tapasztalatuk/hozzáértésük a témában. Nem érdekel a lepontozás, régóta elveszítette a hitelességét a gyakoris pontozórendszer.
Az a bizonyos 37 éve tünetmentes feleség is szerintem (akár csak titokban) szenved a betegsége miatti beskatulyázás miatt.
Kérdező, ha te (vagy ismerősöd/gyereked/akárkid) nem szenvedne ebben a betegségben, nem tetted volna fel ezt a kérdést, ugyanis az epilepszia és a jogosítvány/munkavállalás (az extrém eseteken kívül) egyáltalán nem 'mainstream' téma.
Szóval megerősíteném: gyógyszerrel kezelt TÜNETMENTES epilepsziás beteg KAPHAT jogosítványt! De ennek utána kell nézned és keresned egy hozzáértő magánorvost. Ez viszont nyilván nem úgy megy, hogy bemész, azonnal kapsz gyógyszert és 1 év tünetmentesség után jelentkezhetsz autósiskolába. Ez szerintem nyilvánvaló.
Munkavállalás szempontjából javaslom, hogy szerezz meg egy értékes diplomát, ugyanis a legtöbb szakra NEM kell orvosi alkalmassági.
Sok szerencsét, és jobbulást! :)
Hidd el, lesz ez még jobb is.
Az embereket meg tojd le! :) Sajnos az akár kívülről intelligens emberek is nyáladzó/dühöngő birkák lesznek, ha megtudják valakiről, hogy epilepsziás és munkát/jogosítványt szeretne. Lesz ez még jobb is (majd...)
Üdv
Jogsit simán lehet szerezni így is.
Nekem mondták, h 3 év tünetmentesség után lehet.
2 év gyógyszerrel 1 év gyógyszer nélkül.
Le is fogom tenni ha meghalok meghalok de legalább boldogan.
Mert ez a ki*aszott álmom h autót vezessek :)
És nem érdekel semmi
Ha nincsenek rohamai, nem fog megölni senkit. De hiába mondom én el, ha itt a szakorvosoknál, törvényhozóknál, kutatóknál is jobban tud mindenki mindent. Jogszabállyal, személyes tapasztalattal alátámasztva írtam választ, aztán mégis a demagóg válaszok lettek felpontozva.
Egyébként meg eltávolodom a #15 álláspontjától, ráadásul 3 év tünetmentesség akkor kell, ha súlyosabb fajta epilepsziában szenved... Olyan, hogy 2 év gyógyszerrel, 1 év gyógyszer nélkül, na olyan hivatalosan meg aztán végképp nem létezik... Valószínűleg félti a bőrét a #15 orvosa, vagy éppen a #15 válaszolót.
Őszinte leszek, ilyen marhaságot még csak nem is hallottam. Szakorvos nem mond ilyet, max a TB-s. Háziorvosból a legtöbb meg azonnal elküldi az ilyen beteget.
#17
Hmm akkor ez hogy van pontosan?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!