Ez most cukorbetegség?
Ma reggel mértem 1 órával étkezés után, akkor volt 10,5. Étkezés után 2 órával 6,2.
Ugye nem most alakul ki a cukorbetegség? A terheléses cukrom jó volt, a két órás 6,5.
A reggelim ma 1 graham zsemle, 3 szelet szalámi, egy kis vaj és 1 paprika.
"A gesztációs diabétesz diagnózis felállítható, ha a vércukormérések során bármikor (ez vonatkozik az OGTT első értékére is) a vércukorszint legalább két alkalommal eléri vagy meghaladja a 7 mmol/liter értéket, a nem éhgyomorra levett vérminták esetében a vércukor érték két alkalommal eléri vagy meghaladja a 11,1 mmol/liter értéket, a második vérvétel eredménye magasabb, mint 7,8 mmol/liter."
Részletek: [link]
Egy érték alapján nem lehet eldönteni, de ez az érték arra utal, úgyhogy most méregesd minden étkezés után 1 órával 1-2 napig.
Az étkezés után nem mehet 7 fölé az érték.
Fontos mérni még az ébredési (éhgyomri) vércukrot is!
Amire figyelni kell, mert fals eredményt adhat: moss kezet a mérés előtt, mert bárminek a cukortartalmát hozzméred így, ami a kezeden van (pl. gyümölcs leve... stb.)
Ha ezek mellett is 7 fölött vagy, akkor az GDM (nekem is az van); és fel kell keresned az orvosod, hogy beállítsanak vagy csak diétára, vagy inzulinra.
Mehet étkezés után 7 fölé csak 1.5-2 óra múlva vissza kell állnia 7. (vagy más források szerint 7.5) alá.
Ez mutatja, hogy jó az inzulinérzékenység, és a cukor bejut a sejtekbe. A magasabb cukorérték nyilván attól lehet, hogy gyorsabban felszívódó szénhidrátot (itt graham zsemlét) evett a kérdező (aminek a glikémiás indexe 50 tehát közepes kategória, ráadásul 100 grammjában 48g szénhidrát van.)
(a "jó vércukorérték" cikk alatt van a célérték)
Nem azt mondom, hogy nem lehet csökkent glükóz tolerancia, és nyilván nem árt ha az ember figyel az étrendjére...de 1-2 mérésből nem szabad ilyen elhamarkodott következtetést levonni, hogy cukorbeteg. (főleg ha a terheléses érték rendben volt)
De igaza van az előttem szólónak, ha aggódsz javaslom vezesd egy pár napig a vércukrodat. (éhgyomrit is kell nézni, plusz étkezés előtt és után 1.5-2 órával) és ha több kiugrás van érdemes beszélni az orvosoddal.
Ezen kívül esetleg segít, ha kalóriaszámoló alkalmazással vezeted az étrendedet. Azon jól megfigyelhető mikor mennyi szénhidrátot fogyasztasz, azok, hogy hatnak a vércukrodra stb...
Amit a #4-es válaszoló ír; arra nehogy hallgasson bárki is, aki terhes!!!
Nekem GDM-em van, már a 23. héten rossz lett a terhelésem. Folyamatosan járok szülész-diabetológushoz, így az instrukciókat is tőle tudom.
Ugyanis a vércukorszint megítélése más latba esik terhes, és nem terhes állapotban, másképp értékelik étkezésnél, és cukorterhelés hatására.
Cukorterheléses vizsgálathoz tényleg jó, ha utána így alakul a vércukorszint, de egy sima étkezés hatására nem!
GDM-ben is helyreáll egy idő után a vércukor étkezést követően, de a mérést egyezményesen a világon a csúcsértékhez -azaz az étkezés utáni 1 órai vércukorszinthez- viszonyítják. És ez terhesség esetén nem mehet ekkor 7 fölé, ugyanis az már károsíthatja a placentát és a babának sem jó.
Egy-egy ilyen érték még nem gond. A kórházban 2-3 napig követték így a vércukorszintjeimet, és ez alapján döntöttek a kezelésről:
- ha napi 160- 180g CH diéta -6 étkezésre elosztva- mellett a mérések 50%-a 7 fölött van, vagy mindig ugyanabban az időszakban (általában reggel) 7 fölötti az érték, vagy ha az éhgyomri vércukor 6 felett van, több méréssel igazolva; akkor inzulin kezelést kap a kismama.
Ha diéta mellett a fenti határok alatt marad a mért érték, akkor elegendő a diéta is.
Tehát: ha egy sima reggelivel olyan értéket produkálsz 1 órával később, mintha cukorterhelésed lett volna; az bizony nem jó, és orvoshoz kell vele menni.
A diétát majd ott elmondják; ha azzal jók a méréseid, akkor nincs más, csak be kell tartani. Dióhéjban annyi a fontos, hogy semmi cukor, fehérliszt, magas glikémiás indexű étel (krumpli, fehér rizs...) és nem szabad, hogy idővel leessen a vércukorszint, mert az étkezésre nagyobb kiugrást produkál; ezért napi 6x kell étkezni, 3 óránként.
Az étkezések CH elosztása:
Reggeli 30g, tízórai 20g, ebéd 60g, uzsonna 20g, vacsora 30g, utóvacsora 10g.
Minőségét tekintve pedig a reggeli, a vacsora, az utóvacsora csak lassan felszívódó ch-ból állhat; míg a tízórai, uzsonna kisebb arányban állhat gyors felszívódásúból is, az ebéd pedig 50%-ban állhat ebből.
Ha valaki a net-en akar keresgélni ezzel kapcsolatban, az ne holmi diétás, vagy diabéteszes oldalakon tegye; hanem kifejezetten úgy keressen rá, hogy terhességi diabétesz; mert az más!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!