Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Jobb oldali bordaív alatti...

Jobb oldali bordaív alatti tompa nyomás?

Figyelt kérdés
29 hetes terhes vagyok, és egy pár napja, mindig evés után, kellemetlen nyomásérzés van a jobb oldalamon. Úgy tudom, ez epe- ill. májproblémákat jelenthet, de mindenhol azt olvasom, hogy ezek inkább fájdalommal járnak, én pedig csak kényelmetlen nyomást érzek. Előfordulhat, hogy csak a gyerek nyomja? Valaki tapasztalt hasonlót?

2014. szept. 27. 21:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha az epéd görcsölne, az nem evés után közvetlenül jelentkezik, hanem akár órákkal később is lehet. Ráadásul az pont olyan, mintha a gyomrod görcsölne. Borzalmas kínnal jár.

Szerintem inkább az lehet, hogy a megtelt gyomrod a babát a bordáidhoz nyomja és ezt érzed.

2014. szept. 27. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi! :) Ez megnyugtatóan hangzik!
2014. szept. 27. 22:06
 3/4 anonim ***** válasza:

Én nem nyugtatgatnálak HELLP is lehet 29 hetesen ...


A szindróma általában a huszadik hét után jelentkezik, és elsősorban a has felső részén, jobb oldalon jelentkező fájdalommal jár. A rendkívül kellemetlen érzést a helytelenül működő máj okozza, ami feszül. Rendszerint émelygés, néha pedig hányás is társulhat a tünetekhez. Bár nem tudni, valójában hogyan alakul ki a betegség, a tüneteket valószínűleg egy különleges anyag okozza, amit a méhlepény választ ki valamilyen okból. A HELLP megjelenése nagy egészségügyi kockázatot jelenthet számodra kismamaként, mivel a betegség során folyamatosan károsodik a központi idegrendszer, a véredények, a tüdő, a vese és más szervek.


Az oxigénhiány vagy a méhlepényen át érkező csökkenő mennyiségű vér veszélyezteti a magzatot is, hiszen korlátozza a fejlődésben, és akár vetéléshez is vezethet. Bár a terhességeknek csupán elenyésző hányada során lép fel a veszélyes betegség, az először szülő nők, illetve a harmincon túli kismamák fokozottan veszélyeztetettek. Gyakrabban fordul elő a betegség ikreket váró anyák és valamilyen autoimmun betegségben szenvedők körében is. Egyes szakemberek szerint a kór kialakulása összefüggésben állhat a szelénhiánnyal is.



Intő jelek, melyekre ügyelned kell


Az első tünetek többnyire nagyon bizonytalanok. Mivel hasonló jelekkel jár a betegség, mint egy egyszerű vírusfertőzés, nem egyszerű észrevenni, feltétlenül érdemes azonban orvoshoz fordulnod, ha problémára gyanakszol. A kivizsgálás már csak azért is ajánlott, mert a magas láz önmagában is ártalmas lehet magzatodra nézve.


Milyen jelekre figyelj?


Általános rossz közérzet.

Gyomor- és bélrendszeri fájdalom.

Émelygés.

Hányás.

Fejfájás.

Bár a tünetek egyszerű betegségre is utalhatnak, amennyire közülük többet egyszerre tapasztalsz, semmiképpen ne felejtsd el megemlíteni az ügyet orvosodnak! Különösen akkor legyél körültekintő, ha a korábbi vizsgálatok során magas volt a vérnyomásod, vagy preeklampsziás vagy. Előfordulhat, hogy a szindróma miatt mindenhol viszketsz, hasad pedig a jobb bordaív alatt nagyon érzékennyé válik.


15 enyhítő tipp a kellemetlen terhességi tünetekre 15 enyhítő tipp a kellemetlen terhességi tünetekre

15 mellápoló tipp kismamáknakEzeket edd az egészséges babáértMit vigyél magaddal a kórházba?Tiltott ételek listája kismamáknakEzért születhet betegen a kisbaba - 10 gyakori rizikófaktor terhesség alatt14 termékenységnövelő tipp15 természetes megoldás gyerekbetegségekreOtthon is veszélyben a gyerek12 vagány, őszi cipőfazon városi kismamáknakNőies, de melengető őszi ruhák, ha babát vársz

Hogyan zajlik a diagnózis?


Hasonló helyzetben szükséges lehet egy vérvizsgálat. Amennyiben a teszt alacsony trombocitaszámot, magas májenzim-értékeket és hemolízist jelez, az egyértelműen HELLP-szindrómára utal. Mivel a betegség során a májfunkció rohamosan romlik, pozitív diagnózis esetén azonnali kezelésre van szükség, hogy ne kerülj veszélybe a babával együtt. Amint a gyanú beigazolódik, intenzív kórházi ellátás következik, melynek során az orvosok célja, hogy lehetőség szerint a babát és az anyát egyaránt megmentsék.


Hogyan kerülheted el a tragédiát?


A HELLP-szindróma esetében többnyire azonnal elindítják a szülést, de abban az esetben, ha a magzat nagyon éretlen, vagyis fiatalabb 26 hétnél, el lehet halasztani. Még néhány nap is sokat segíthet abban, hogy szteroidos kezeléssel a baba tüdeje kellőképpen megerősödjön, miközben az anya állapota is stabil marad. Erre azonban csak a nagyobb egészségügyi központokban van lehetőség.


A diagnózis után, a szüléssel kapcsolatos döntésre várva teljes ágynyugalmat rendelnek el. Amennyiben hasonló körülmények között kórházba kerülsz, az is fontos, hogy mindvégig a bal oldaladon feküdj, hiszen a jobb oldalon elhelyezkedő, rendellenesen működő máj a legapróbb nyomásra is érzékenyen reagálhat.



Az éles fájdalmak és a görcsök kezelésére többnyire magnézium-szulfátot adnak, amennyiben pedig a preeklampsziával együtt jelentkezik a betegség, vérnyomáscsökkentőre is szükséged lehet. Mindeközben természetesen folyamatosan figyelemmel kísérik a magzat állapotát, és amennyiben elég éretté válik, vagy egészségi állapotod miatt szükséges, mesterségesen beindítják a szülést.

2014. szept. 27. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon kedves, hogy ilyen alaposan tájékoztatsz, ezt a cikket egyébként olvastam, és pont azért írtam ki ide a kérdést, mert se fájdalmam, se hányingerem, se rossz közérzetem nincs. Tök jól vagyok a tompa nyomást leszámítva.
2014. szept. 27. 22:21

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!