Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » A terhes nőknek miért van...

A terhes nőknek miért van csík a hasukon hosszába?

Figyelt kérdés
2012. júl. 24. 21:16
 1/8 anonim ***** válasza:
32%
Nem mindenkinek van (nekem sem volt).Ez vele jár,genetikai dolog.
2012. júl. 24. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
94%

"Tulajdonképpen mindannyiunknak van linea negra (vagy nigra) a hasán, még a férfiaknak is, csak alapesetben nem látszódik. Ugyanis csak bizonyos hormonhatásra kezd el a bőr ebben a csíkban pigmentálódni, színeződni. Ez a hormon az ösztrogén, melynek szintje a terhesség alatt igencsak megnő a kismama szervezetben.

Ennek a hormonnak köszönhető egyébként az is, hogy a kismama mellbimbója megnagyobbodik és megsötétedik, ahogy az is, hogy az anyajegyek és szeplők is sötétebbé, esetleg nagyobbá válnak. És mivel a melanin (pigmentanyag) termelés az ösztrogénszint miatt megugrik, jobb, ha odafigyelünk a has napoztatására is: ettől a linea negra nemhogy halványodni, de még jobban sötétedni fog. Hacsak nem használunk – ami nagyon is ajánlott – megfelelő fényvédő krémet napozáskor. A szoláriumot már nem is említem, terhesség alatt mindenki felejtse el, tilos!


A pocakot függőlegesen kettéválasztó csík a terhességek háromnegyedében jelenik meg. A kismama úgy a 15. hét tájékán veheti észre először – de ez nagyon egyéni, van akinél csak a 18. vagy a 22. héten jelenik meg -, hogy a szeméremdombtól felfelé, egészen a köldökig, ott fut a csík. Amely hétről-hétre, ahogy a terhesség halad előre, egyre sötétebb lehet. A csík szélessége általában csak néhány milliméter, maximum egy centiméter.


Előfordulhat, hogy a terhesség előrehaladtával nemcsak a színe, de a csík hossza is változik, és egyre magasabbra kúszik.Sötétebb bőrű kismamáknál határozottan élesebben rajzolódik ki, míg a világos bőrű várandósoknál és a szőke hajú kismamáknál általában sokkal halványabb barna lesz. Egyeseknél a köldökre is kiterjed ez a pigmentáció, ebben az esetben a sötét csík miatt olyan érzése lehet az embernek, mintha kéthavi kemény koszlerakódás halmozódott volna fel ezen a területen, de nem, így hát óva intenék mindenkit attól, hogy különféle módszerekkel próbáljon megszabadulni tőle.


Sokan azt hiszik, hogy a linea negra ( vagy nigra) megjelenése a has bőrének feszülésétől vagy méretétől függ, de ez csak tévhit, valójában nincs összefüggésben ezekkel a tényezőkkel. Ahogy azt sem lehet megjósolni hiányából vagy jelenlétéből, hogy a kisbaba milyen nemű lesz. Régebben ugyanis úgy tartották, hogy ha csak a kismama köldökéig tart, lány lesz a pici, ha viszont az alsó bordákig felnyúl, akkor biztosan fiú érkezik.


Szülés után a linea negra (akarom mondani, nigra) szép fokozatosan halványodni kezd, majd eltűnik, ahogy a terhesség után az anya hormonháztartása visszaáll. Születése után egyébként a baba pocakján is ott lehet a csík, ennek oka a szervezetében jelenlévő anyai hormonokban keresendő, amint ezek kiürülnek, a csík is eltűnik.


Hogy a linea negra ( mondtam már, hogy nigra is lehet?) mi célt szolgál, arra sajnos a tudomány sem tud választ adni. De ha van kedvetek, találgassunk: miért döntött úgy a bölcs anyatermészet, hogy legyen egy függőleges csík a terhes nők hasán?"

2012. júl. 24. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%
én úgy tudom, a megnövekedett hormonszint miatt alakul ki, nagyon el voltam keseredve amikor előjött, mivel nagyon fehér bőrű vagyok,elég látványos volt, de szülés után fokozatosan elhalványult. Nem mindenkinél jön elő amúgy.
2012. júl. 24. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
77%
utolsó vagyok, igen, a kislányomon is ott volt, amikor megszületett, aztán neki is eltűnt.
2012. júl. 24. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
76%
Nekem csak a második terhességemnél volt, de elmúlt szerencsére.
2012. júl. 24. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
sajnos nekem is ott van a csík, remélem hamar eltűnik, elég szembetűnő :(
2012. júl. 25. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy már előttem írták, a hormoszint változástól jön elő. A sötétebb bőrű nőknél sötétebb, a világosabb bőrűeknél világosabb, vagy nem is látszik. Pl egy mexikói, vagy egy kínai kismamának a hasán egészen szembetűnő lesz a csík, még egy tejfelszőke finn, vagy egy világosbarna német kismamán lehet, nem is fog látszani.

Nekem most, mintha kezdene látszódni, bár lehet, hogy a hasamon lévő megerősödött színű szőrszálak elrendeződése miatt látszódik valami csíkszerűség.

Amit a hosszú hozzászólásban olvashattunk, hogy régen azt próbálták megállapítani a csík hosszából, hogy fiú-e vagy lány, nos ez a babona/felfogás/hiedelem Kínában még mindig él. Anyósom minden héten megnézi, hogy meddig ér a csík (vagy hogy van-e már), mert ő még mindig nem hiszi el azt, amit két uh is 75% fölé mondott, hogy kislány, ő még mindig bízik benne, hogy bekukacosodik... :D


Hogy effektíve miért jelenik meg az a csík, a hormonváltozásokon kívül, a jóég tudja, valószínűleg evolúciós oka is van, pl megkülönböztető szerepe lehetett, afféle "vészjelzés", hogy "behajtani tilos", mert ez a nőstény szexuálisan jelenleg nem elérhető. :)

Mindenesetre jó kis téma, erről még sokat lehene beszélgetni!


Üdv


22 h km

2012. júl. 25. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Nekem nem jött ki ez a csík, pedig már az utolsó hétben vagyok, viszont nagyon zavar, hogy a nemi szervem és a fenekem belső része bebarnult. Ugye ez is vissza alakul?
2012. aug. 3. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!